
Računsko sodišče in Komisija za preprečevanje korupcije sta za 24ur.com potrdila, da sta prijela prijavo zoper ministrstvo za javno upravo za revizijo skladnosti postopkov z Zakonom o javnih naročilih (ZJN) ter preučitev suma konflikta interesov in suma korupcije pri postopkih naročanje pisarniške programske opreme za potrebe državnih organov RS v obdobju 2002–2010. Ministrstvo se je namreč obnašalo, kot da je na voljo le en dobavitelj izdelkov in storitev s tega področja – Microsoft Slovenija s svojima družinama izdelkov Microsoft Windows in Microsoft Office. "Čeprav ni tako, saj so na voljo tudi drugi komercialni, še posebej pa odprtokodni, brezplačni izdelki, ki jih vedno več uporabljajo tudi državne in javne uprave drugih članic EU. Naročnik ni preveril obstoja morebitnih drugih konkurenčnih ponudnikov, z javnim pozivom/razpisom zainteresiranim," je zapisal prijavitelj z vzdevkom Kranjski Tux.
Predsednik računskega sodišča Igor Šoltes je povedal, da je še prezgodaj govoriti o sami vsebini pobude, vsekakor pa je prezgodaj za kakršno koli podajanje vrednostnih sodb. Dejal je, da ker računsko sodišče vsako leto opravlja revizijo izvrševanja proračuna na ministrstvih in vladi, zato tudi v tem konkretnem primeru ne more izključiti revizije. Pojasnil je, da revizije opravljajo na podlagi metodologije vzorčenja, posebej pa pregledajo tudi izplačila, na katera so posebej opozorjeni, bodisi s pobudami bodisi z informacijami.
Tudi na komisiji za preprečevanje korupcije so nam potrdili, da so prijavo dobili, podrobnosti pa ne morejo razkriti, dokler zadeva ni zaključena.
Vrednost spornih pogodb ocenjena na 60 milijonov evrov
V prijavi, ki je sicer objavljena na spletu, piše, da bi moralo biti predmet revizije naročanje pisarniške programske opreme za potrebe državne uprave in pravilnost ter smotrnost odločitev pri izbiri postopka naročanja v obodobju od 2002 do 2010. Vrednost spornih pogodb v tem času naj bi znašala 60 milijonov evrov. Meni, da je bilo naročanju kršenih več členov Zakona o javnih naročilih. Tako naj bi bilo kršeno načelo gospodarnosti, učinkovitosti in uspešnosti, načelo zagotavljanja konkurence med ponudniki in načelo transparentnosti javnega naročanja.
Bo pogodba lahko javna?
S pogodbo med ministrstvom za javno upravo in Microsoftom se ukvarja tudi urad informacijske pooblaščenke. Prijavitelj je namreč zahteval vpogled v pogodbo, a mu je bil odobren le delen vpogled, zato je prosilec vložil pritožbo. Zadevo so nato 28. januarja odstopili informacijskemu pooblaščencu, ki o tem še ni odločil.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.