Na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pojasnjujejo, da je ministrstvo takoj ob objavi zneska minimalne plače za leto 2021 pričelo s predpisanim postopkom določitve najnižjega zneska urne postavke in pričakujejo, da bo le-ta še ta teden objavljen v Uradnem listu RS. Znesek je že v fazi objave v Uradnem listu, dodajajo. Minimalna urna postavka bo sicer določena v višini 5,89 EUR bruto, so še sporočili.
Levica ministra poziva k odstopu
Stranka Levica sicer ministru za delo očita, da je "pozabil" na uskladitev študentskih urnih postavk z rastjo minimalne plače in s tem študente oškodoval. Poslanec Levice Miha Kordiš je ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti danes zato pozval, naj v roku 24 ur skladno z zakonom določi nov znesek minimalne bruto postavke za opravljeno uro začasnih in občasnih del v višini vsaj 5,89 evrov bruto.
"Po objavi akta, s katerim bo določil novo višino minimalne urne postavke, naj zaradi oškodovanja delavcev študentov in nezakonitega ravnanja nemudoma odstopi s položaja ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti," je ministra še pozval Kordiš.
Hkrati s pobudo je Levica na ministrstvo naslovila tudi predlog odredbe o uskladitvi najnižje bruto urne postavke za opravljeno uro začasnih in občasnih del.
Tudi ŠOS ministra pozval k povišanju postavke
Isto so ministra pozvali tudi v Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS). "Ministra pozivamo, da izpolni svojo zakonsko dolžnost in v najkrajšem možnem času izda akt, s katerim se minimalna bruto urna postavka za opravljeno študentsko delo dvigne sorazmerno z dvigom minimalne plače. Po izračunih ŠOS bi ta morala znašati 5,89 evra," so zapisali v dopisu ministru.
Ob tem so ministrstvo zaprosili za informacijo o tem, koliko dijakov in študentov bo zaradi zamika uskladitve minimalne bruto urne postavke finančno oškodovanih. Opozorili so namreč, da se dvig minimalne plače nanaša na delo, opravljeno po 1. januarju letos, medtem ko še ni znano, od kdaj naprej bo začela veljati nova, višja minimalna bruto urna postavka za opravljeno študentsko delo.
Spomnimo
Na podlagi novele Zakona o uravnoteženju javnih financ, ki je bil v državnem zboru sprejet 22. 11. 2019, se je minimalna urna postavka za študente s 1. 1. 2020 zvišala s 4,89 na 5,4 evra bruto oziroma s 4,13 na 4,56 evra neto. Zakon je določil tudi, da minister za delo ob spremembi minimalne plače določi nov znesek minimalne bruto urne postavke. Sprememba zakona je tako določila, da se minimalna bruto urna postavka za opravljanje začasnega in občasnega dela študentov določa v razmerju z minimalno plačo.
V skladu s tem bi moral minister Janez Cigler Kralj ob določitvi novega zneska minimalne plače, ki je bil objavljen 20. 1. 2021, določiti tudi nov znesek bruto minimalne urne postavke za delavce študente, ki bi morala znašati 5,89 evra bruto, kar pomeni 4,97 evra neto. V neto znesku znaša razlika med trenutno veljavno minimalno postavko in zakonsko zahtevano postavko 41 centov oziroma skoraj deset odstotkov trenutnega minimalnega plačila za študente.
KOMENTARJI (98)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.