Na ministrstvu za javno upravo naj bi bili precej presenečeni, ko so v srbski dokumentaciji zagledali slovensko ime. Ime Celjana Teodorja Goznikarja, ki je vložil dokumentacijo za srbsko podjetje Legi SGS. To podjetje je na javnem razpisu dobilo posel, vreden štiri milijone in pol – postavitev dodatnih 40 kilometrov panelne ograje z rezilno žico na slovensko-hrvaški meji.
In kdo je Goznikar ter zakaj presenečenje? Gre za nekakšno desno roko poslanca in prvaka SNS Zmaga Jelinčiča Plemenitega. Nedavno sta skupaj na primer položila venec pred Titov spomenik.
Goznikar je bil svoj čas častni član Sindikata policistov Slovenije zaradi sodelovanja pri njegovi ustanovitvi, a so mu zaradi delovanja v nasprotju s temeljnimi načeli ter škodovanja ugledu in interesom sindikata članstvo odvzeli oziroma ga iz sindikata izključili.
Policisti bodo sicer skupaj z notranjim ministrstvom v petek ob podpisu pogodbe, kot pove minister za javno upravo Rudi Medved, postali glavni akterji pri "tempu izvajanja". Po domače: v njihovi domeni bo predvsem, kje bo stala ograja. Pogoj za izvajalca je, da ograjo postavi sam – v prejšnjem mandatu jo je morala namreč postaviti vojska.
Ker gre pri tem za strogo zaupne in posledično varnostno zelo občutljive informacije, so Goznikarja na ministrstvu po njihovih navedbah natančno preverili in dobili zagotovilo, da ni zaposlen v policiji, niti na notranjem ministrstvu, da z njimi ni povezan ter da ne bi mogel priti do kakršnih koli zaupnih informacij. Na MJU zagotavljajo tudi, da med javnim razpisom z njim nihče ni bil v kontaktu: "V zvezi s pogodbo o dobavi in postavitvi zaščitnih tehničnih ovir se pogovarjamo neposredno z Legi SGS Srbija."
Goznikarja za komentar nismo uspeli priklicati – med drugim nas je zanimalo tudi, ali bo on zastopnik omenjenega srbskega podjetja v Sloveniji, saj Legi SGS pri nas že ustanavlja svojo podružnico.
Kje bo stala ograja?
Boštjan Perme, strokovnjak za varnostna vprašanja, pravi, da snežiški gozdovi na primer ne pridejo v poštev, saj tega terena ni mogoče nadzirati. Tudi droni in senzorji gibanja so vprašljivi, tako Perme: "Še vedno zatem potrebujete policijsko patruljo, ki bo šla na teren in ilegalne migrante ustavila."
Po neuradnih informacijah bo 40 kilometrov nove ograje sicer romalo v občine Ilirska Bistrica, Kostel in Metlika, torej tja, kjer je nezakonitih prehodov največ.
Do sedaj za ograjevanje že skoraj 19 milijonov evrov
Kar zadeva postavitve nove ograje, gre za dve javni naročili, prvo je za postavitev 40 kilometrov ograje s pripadajočimi stebri, sidrnimi vijaki ter rezilno žico v vrednosti 4,5 milijona evrov, drugo, v višini 270 tisočakov, pa za dobavo stebrov in sidrnih vijakov ter montažo panelne ograje v dolžini 3,8 kilometra.
Slovenija je do sedaj za ograjevanje svoje meje porabila že skoraj 19 milijonov evrov, pri tem pa še niso vštete odškodnine, ki jih bodo prejeli lastniki zasebnih parcel. Teh je skoraj 3000, v desetih letih (če bo seveda ograja stala toliko časa) jim bo država izplačala kar 2,4 milijona evrov oz. v povprečju 75 evrov na leto.
Po objavi članka so nam iz Sindikata policistov Slovenije poslali zahtevo po objavi popravka z dodanim pojasnilom.
"V Sindikatu policistov Slovenije pojasnjujemo, da g. Teodor Goznikar nikoli ni opravljal funkcije sekretarja v Sindikatu policistov Slovenije. Takšne funkcije niti ne bi mogel opravljati, saj lahko voljene ali imenovane funkcije v SPS skladno s Statutom SPS opravljajo lahko le redni člani, ki so tudi policisti in zaposleni v policiji," so uvodoma pojasnili v SPS.
G. Teodor Goznikar po nam znanih podatkih nikoli ni bil policist, zato takšne funkcije v sindikatu niti ne bi mogel opravljati. Sicer je bil g. Goznikar do januarja 2018 častni član SPS (zaradi sodelovanja pri ustanovitvi SPS s takratnim vodstvom Sindikata), vendar je bil zaradi delovanja v nasprotju s temeljnimi načeli SPS ter škodovanja ugledu in interesom sindikata, s strani organov sindikata izključen iz častnega članstva. Nasprotno pa je gospod Teodor Goznikar po javno dostopnih podatkih opravljal funkcijo sekretarja pri Združenju policistov Slovenije (ZPS), ki pa s Sindikatom policistov in njegovim vodstvom nima nobene povezave. Po podatkih iz poslovnega registra Slovenije pri AJPES to funkcijo Teodor Goznikar opravlja še danes, čeprav ne gre za policista, in v SPS takšno zlorabo navedbe našega poklica ostro obsojamo," so zapisali.
"Zaradi vseh navedenih dejstev poudarjamo, da SPS nima popolnoma nobene povezave z g. Teodorjem Goznikarjem iz se od vseh morebitnih netransparentnih ali celo sumljivih dejanj navedenega distancira, posebej ob poudarku, da ne gre za osebo, ki bi bil policist in tudi nikoli ni bil policist ali zaposlen v policiji. Sindikat policistov Slovenije je zavezan k spoštovanju temeljnih načel pravne države in varovanju integritete policistov (kar pa g. Goznikar nikoli sploh ni bil), zato ostro obsoja kakršnokoli nezakonito ravnanje posameznikov."
KOMENTARJI (119)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.