Desetkilometrski ogroženi pas okoli kraja Vugrišinac na Hrvaškem, kjer je izbruhnilo novo žarišče klasične prašičje kuge, sega tudi v štiri slovenske občine: Črenševci, Ljutomer, Ormož in Razkrižje. Pas zajema 47 naselij in po podatkih zadnjega popisa Veterinarske uprave RS (Vurs) iz aprila lani 809 gospodarstev s 14.071 prašiči; večjih farm na območju ni. Okuženi pas na slovensko ozemlje ne sega, je povedala generalna direktorica Vurs Vida Čadonič Špelič.
Iz poročila, ki ga je hrvaška veterinarska uprava danes poslala Vurs, je razvidno, da so hrvaški veterinarji sum na bolezen postavili že prejšnji torek, bolezen potrdili v petek, danes pa poteka usmrtitev prašičev, je povedala Čadonič Špeličeva. Koliko prašičev bodo Hrvati usmrtili in na koliko gospodarstvih, iz poročila ni razvidno.
Vurs je predstavnike Evropske komisije že obvestila o počasnem obveščanju hrvaških kolegov in jo pozvala, naj Hrvaško opozori, da gre za zelo nevarno bolezen in da je Slovenija odvisna od njihovih informacij, je povedala direktorica. Po podatkih Vurs je komisija hrvaškim veterinarjem že priporočili čim hitrejše in čim bolj natančno poročanje.
Hrvaška: VURS smo pravočasno obvestili
Po besedah Mladena Paviča, predstavnika hrvaškega ministrstva za kmetijstvo in gozdarstvo, sta se direktorica VURS Vida Čadonič Špelič in pomočnik kmetijskega ministra ter vodja hrvaške veterinarske uprave Mate Brstilo dogovorila, da bodo strokovnjaki iz VURS odšli na Hrvaško, kjer naj bi se seznanili z ukrepi Hrvaške za preprečevanje prašičje kuge.
Povedal je še, da so od 1. januarja do 11. marca na Hrvaškem prašičjo kugo odkrili na 31 kmetijah v šestih županijah. Ob tem so evtanazirali 936 prašičev, kmetije pa temeljito razkužili.
Vurs bo obiskala najbolj ogrožene deleVurs je za danes že sklicala Državno središče za nadzor bolezni, kjer bodo predlagali uvedbo že znanih ukrepov. Med drugim nameravajo obiskati najbolj ogrožena gospodarstva, rejce pozivajo, naj nemudoma postavijo razkuževalne pregrade, da ne premikajo prašičev in da upoštevajo prepoved krmljenja prašičev s pomijami in ne obiskujejo krajev na Hrvaškem, kjer se je bolezen pojavila.
"Rejce pozivamo, naj ukrepe upoštevajo, saj vidimo, da se bolezen ob meji širi. Zaskrbljujoče je, da se je bolezen preselila iz srbske meje na slovensko in se širi. To pomeni, da lahko pričakujemo nove izbruhe na Hrvaškem," je opozorila Čadonič Špeličeva in poudarila, da je treba storiti vse, da se bolezen ne bi razširila v Slovenijo.
Drugo žarišče prašičje kuge na Hrvaškem
To je drugo žarišče klasične prašičje kuge na Hrvaškem, katerega ogroženi pas sega v Slovenijo. Prvi primer je žarišče okoli kraja Vučilčevo, ki je od slovenske meje oddaljen le okoli 500 metrov. Na slovensko ozemlje tako sega tudi trikilometrski okuženi pas, ki zajema osem naselij občine Brežice (Bojsno, Dramlja, Jereslavec, Kapele, Slogonsko, Stara vas-Bizeljsko, Vrhje in Župelevec). Vurs v okuženem pasu ni odkrila suma na prašičjo kugo.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.