Na območju Šumke in Trstelja, kjer je po zadnjih podatkih zgorelo 1040 hektarjev površin, okoli 300 gasilcev ob pomoči helikopterjev Slovenske vojske nadzoruje posamezna žarišča požara, kjer bi lahko ogenj ponovno izbruhnil. Če ne bo dežja, bo treba po besedah vodje intervencije Matjaža Verbiča na požarišču dežurati vsaj še en teden.
Požar, ki so ga v ponedeljek zvečer ob pomoči manjših padavin uspeli omejiti, bo v noči na sredo nadziralo okoli 100 gasilcev, prav toliko pa jih bo na terenu tudi v sredo, je pojasnil Verbič.
Vzrok požara uradno sicer še ni znan, a med gasilci prevladuje prepričanje, da je bil podtaknjen. Glede na izkušnje iz preteklih let ter dinamiko, kako je požar nastal in se širil, sumimo, da je bil na delu požigalec, je povedal predsednik Kraške gasilske zveze Božo Marinac.
Z vzrokom požara, ki se je po besedah vodje sežanske enote Zavoda za gozdove Milana Raceta začel ob cesti Komen-Branik, se ukvarjajo tudi koprski policisti in kriminalisti. Ti so si že večkrat ogledali teren in našli nekatere predmete, ki bi lahko nakazovali, da je bil požar podtaknjen, je še povedal Marinac.
Bomo dobili letalo za gašenje?
Na vprašanje o morebitnem nakupu letal, ki bi bila namenjena zgolj gašenju, je Erjavec dejal, da bi morali glede na spremenjene klimatske pogoje in povečano požarno ogroženost to možnost ponovno proučiti. Razen v dveh večjih požarih se ni pokazalo, da bi bil nakup potreben, je poudaril.
Podobnega mnenja je tudi poveljnik republiške civilne zaščite Miran Bogataj, ki je komenski požar zaradi hribovitega in neprehodnega terena ter neugodnih vremenskih razmer z vetrom označil kot "enega najzahtevnejših". Povedal je, da slovenske zračne enote v večini primerov zadoščajo za pomoč pri gašenju, za pomoč italijanskih letal civilne zaščite canadair pa so zaprosili po protokolu, ki je podpisan s Furlanijo-Julijsko krajino.
Drago gašenje
Bogataj je pojasnil, da je intervencija gasilcev do vključno nedelje ocenjena na 35 milijonov stroškov. Ta znesek ne vključuje stroškov helikopterjev SV, ki so nad požarom opravili okoli 110 ur, pri čemer ura letenja stane 320.000 tolarjev. Stroške letenja bodo skušali pokriti v okviru prerazporeditev znotraj ministrstva za obrambo, je še dodal Bogataj.
Ob tem je pohvalil "prizadevnost in solidarnost" gasilcev, ki so pomagali pri gašenju na Krasu. Samo pri gašenju komenskega požara je od petka sodelovalo okoli 1500 gasilcev iz vse države. Med njimi je bilo tri četrtine prostovoljnih gasilcev, nekateri pa so za to, da so lahko prišli, vzeli celo dopust.
V zvezi s tem je poveljnik Kraške gasilske zveze Marinac pojasnil, da je položaj prostovoljnih gasilcev v Sloveniji ustrezno urejen, a "šepa" praksa. Kljub temu, da država delodajalcem zagotavlja povračilo stroškov, slednji neradi dovolijo odsotnost svojim delavcem, vendar to na uspešnost gašenja komenskega požara ni vplivalo, je še dodal.
Požar pod Voglom pogašen
Gasilci so s pomočjo policijskega helikopterja že v ponedeljek zvečer uspeli pogasiti požar, ki ga je v nedeljo nad Bohinjem med zgornjo in spodnjo postajo gondolske žičnice najverjetneje povzročil udar strele.
Gašenje požara je bilo zelo oteženo zaradi dostopa do gorečega predela, zato ga je gasil policijski helikopter. Predsednik prostovoljnega gasilskega društva Bohinjska Bistrica Dušan Kejžar je poudaril, da požar ni imel velikih razsežnosti, vendar bi bil, če bi veter ogenj zanesel čez previs. Požar se je razplamtel približno 300 metrov od zgornje postaje gondolske žičnice smučarskega centra Vogel in 200 metrov pod njo.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.