Med Ljubljano in Beogradom se je prvič zaiskrilo prejšnji teden po otvoritvi Blejskega strateškega foruma. "Srbska uradna politika bi se morala odreči ideji tako imenovanega srbskega sveta," je dejal slovenski predsednik Borut Pahor. "Zaradi srbskega sveta ni nihče umrl. Zaradi slovenske odcepitve pa," se je hitro odzval srbski notranji minister Aleksandar Vulin, znan po nacionalistični in populistični politiki.
Le nekaj dni kasneje je ob vprašanju dopisniškega kolega, kako na evropsko integracijo Beograda vpliva dejstvo, da Srbija ni uvedla nobenih sankcij zaradi Ruske vojne v Ukrajini, srbski predsednik Aleksandar Vučić vpričo slovenskega Pahorja odgovoril: "Kako naj pojasnim našim državljanom, da uvajamo sankcije proti Rusiji, ne pa proti Sloveniji? Rusija ni kršila ozemeljske celovitosti Srbije. Slovenija je."
"Jezik, ki ga uporablja, je zelo podoben tistemu jeziku, ki smo ga pred 30 leti slišali s strani enega njegovega davnega predhodnika, ki se je potem, da tako rečem, potopil v zgodovini. Da bi tukaj falsificirali zgodovino, je pa tako rekoč škandal," pa pravi dolgoletni šef slovenske diplomacije Dimitrij Rupel, ki ga mehki prijemi aktualne zunanje ministrice, ki je na Mladiko povabila srbsko ambasadorko Zorano Vlatković, v Beogradu pa je na isto temo angažirala slovenskega veleposlanika Damjana Berganta, ne prepričajo.
"Izrazili smo predvsem močno presenečenje nad izjavami srbskega predsednika Vučića. In ponovili stališče Slovenije glede Kosova, ki je priznalo Kosovo kot neodvisno, samostojno državo. Mi smo odziv uskladili tudi s predsednikom države Borutom Pahorjem, ki se je tudi sam že odzval v Beogradu," pojasnjuje vodja slovenske diplomacije Tanja Fajon.
Borut Pahor pa: "Trudimo se. Ni lahko. Ampak moramo iti nekako naprej, ob vseh različnih mnenjih o kakšnih vprašanjih."
"Zunanje ministrstvo mora v takšnih primerih zelo ostro reagirati. Sicer taka izjava ostane v analih, arhivih v diplomatskih dokumentih. In to za našo državo ni dobro," na drugi strani meni Rupel.
Predsednik Pahor bo sicer v okviru procesa Brdo-Brioni prihodnji teden gostil voditelje držav Zahodnega Balkana, tudi srbskega predsednika Vućića.
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.