
Predsednik SNS in vodja poslanske skupine te stranke Zmago Jelinčič se včerajšnjega posveta strank o izbrisanih ni udeležil, ker so ga policisti Policijske uprave Murska Sobota ustavili in mu za 24 ur odvzeli vozniško dovoljenje, so sporočili iz poslanske skupine SNS.
Na novinarski konferenci stranke SNS pa je poslanec SNS Sašo Peče podrobneje pojasnil okoliščine dogodka.
Peče sicer ni odgovoril na vprašanje, ali naj bi njegov strankarski šef, kot sumi policija, vozil v vinjenem stanju, pač pa le ponovil stališče stranke, da gre v tem primeru izključno za politični konstrukt, s katerim je bila Jelinčiču onemogočena udeležba na ponedeljkovem sestanku koordinacije parlamentarnih strank o izbrisanih. Na tem sestanku bi namreč Jelinčič izrazil negativno stališče do napovedanega ustavnega zakona, česar se je, po besedah Pečeta, zavedala vlada Toneta Ropa in pa notranji minister Rado Bohinc.

"Vse skupaj meji že na abotnost slovenske policije," je Peče komentiral ponedeljkovo ravnanje policije v Radencih. Ob tem je opozoril, da je policist na podlagi individualnega suma odločil in določil vinjeno stanje predsednika parlamentarne politične organizacije. To je zelo zaskrbljujoče dejstvo, ki kaže na način delovanja slovenske policije, ko lahko neka oseba v uniformi na podlagi pogovora in vizualne ocene prepreči poslancu, predsedniku parlamentarne stranke in vodji poslanske skupine pot na pomemben sestanek," je bil razburjen Peče.
Peče je kot ustrezno označil Jelinčičevo ravnanje, ko je odklonil preizkus alkoholiziranosti z alkotestom. Ob tem je spomnil na lanski primer strankarskega in poslanskega kolega Bogdana Baroviča. Na podlagi enake domneve in individualne ocene so Baroviča takrat obtožili, da je v vinjenem stanju. Potem ko je Barovič osebno zahteval odvzem krvi in je takšne sume ovrgel, pa se mu policija ni niti opravičila, je povedal Peče. "Dosedanja praksa je pokazala in pa tudi dokazala, da bo policija storila vse, da bo v javnosti poskušala prikazati drugo zgodbo kot v resnici."
Peče je predstavil še sosledje dogodka v Radencih. Jelinčič je bil, ko ga je ustavila policijska patrulja, na osebni poti z osebnim avtomobilom. Policist je od njega v postopku, ki je trajal dobrih 20 minut, zahteval, da se legitimira. Zmago Jelinčič je povedal, da je na nujni poti v državni zbor, kjer bi moral kot predstavnik parlamentarne politične stranke sodelovati na razpravi, ki jo je sklical predsednik vlade. Delavci MNZ so postopek zaključili v trenutku, ko je Zmago Jelinčič vzpostavil stik s Pečetom in ko sta se dogovorila, da ga bo nadomeščal na tem sestanku. "V istem trenutku so policisti brez kakršnih koli nadaljnjih zapletov odvzeli vozniško dovoljenje Jelinčiču," je še dejal Peče. Poslanec se je tako namesto Jelinčiča udeležil sestanka. Ob tem pa je Peče še povedal, da predsednik vlade ni upošteval njegovega zaprosila, da bi sestanek za eno uro prekinili, dokler Jelinčič ne bi prišel v Ljubljano, saj si je v tem času že uredil drug prevoz.
Kljub neudeležbi prvaka stranke so na sestanku uspeli predstaviti svoje stališče, da štirje poslanci SNS ne bodo umaknili svojih podpisov pod zahtevo za razpis referenduma niti ne bodo privolili v morebitno drugačno rešitev, ki jo ponujajo SDS in NSi oz. LDS in ZLSD.
Na podlagi zakona o varnosti v cestnem prometu so policisti Jelinčiču začasno odvzeli vozniško dovoljenje ter prepovedali nadaljnjo vožnjo. Nazadnje so Jelinčiča policisti marca lani pri Ribnici zopet ujeli vinjenega za volanom, ko se je vračal domov s snemanja televizijske oddaje.
Plemeniti poslanec si tako pridno nabira točke, tiste pri sodniku za prekrške namreč in sklepa poznanstva s policisti širom po Sloveniji.
Konec lanskega januarja naj bi ga – tako pravi Jelinčič – s ceste blizu Velenja poskušal zriniti bel golf, ko se je vračal z otvoritve nekega gostišča s precej oplemeniteno krvjo, z natančno 1,3 promila žlahtne tekočine. Tožilstvo je njegovo prijavo o poskusu atentata zavrglo. 300 tisoč tolarjev škode na parlamentarnem citroenu je moral poravnati sam, postopek pri velenjskem sodniku za prekrške pa še teče.