O odstopu generalnega direktorja policije Janka Gorška se je šušljalo že dlje časa, tako da današnja novica ni pretirano presenetljiva. Ker notranji minister Vinko Gorenak in Goršek na tiskovni konferenci nista pojasnila podrobnih razlogov za zamenjavo (govorila sta zgolj o razhajanjih in različnih pogledih na vodenje policije), ugibanja o ozadju niso povsem potihnila.
Najhitrejše prste je imel nekdanji notranji minister Aleš Zalar, ki je na Twitterju zapisal, da vsak odstop zaradi razhajanj z ministrom pomeni, da politika ne spoštuje avtonomnosti stroke. "Zdaj pa je le še vprašanje časa, kdaj bo Gorenak doživel nujno sejo odbora DZ za notranjo politiko ali interpelacijo," je še zapisal Zalar. Na novinarsko vprašanje o majavem ministrskem stolčku je Gorenak odgovoril v svojem značilnem slogu, da ga takšna ugibanja ne zanimajo, sploh "pa so ministri hitro pokvarljiva roba".
O Gorškovem odstopu je nekaj besed povedala tudi nekdanja notranja ministrica Katarina Kresal. Po njenem mnenju je odstop šefa policije vedno razlog za posebno pozornost. Sicer pravi, da nima informacij, da gre za politična vpletanja v delo policije, saj se ne giblje več v teh krogih, a kot pravi, "dobrega delavca se ne menjuje".
"Vlada, ki v tako kratkem času zamenja ali prisili v odstop vse predstojnike subjektov nacionalne varnosti (obveščevalno-varnostna služba, vojska in policija), je arogantna", pa je na Twitterju svoje mnenje izrazil Iztok Podbregar, nekdanji direktor obveščevalno-varnostne službe (Sova) in kratkotrajni predsednik LDS.
Krmarjenje med stroko in politiko
Večjo težo imata mnenji obeh predstavnikov policijskih sindikatov. Predsednik Policijskega sindikata Slovenije (PSP) Radivoj Uroševič nad odstopom ni presenečen, saj je bilo to "čutiti v zraku že od samega začetka nove vlade". Uroševič sicer meni, da je Goršek vodil policijo korektno in strokovno, svoje odločitve pa je vedno sprejemal po tehtnem premisleku. Predsednik PSP tako meni, da mora biti tudi nov direktor profesionalec, kar je Goršek zagotovo bil, ter da bo moral znati krmariti med stroko in politiko.
Nekoliko ostrejši je predsednik Sindikata policistov Slovenije (SPS) Zoran Petrovič. Pravi, da bi razumel, če bi bil vzrok odstopa strokovna napaka ali zloraba uradnega položaja. Ker pa ni bilo navedenih konkretnih očitkov, "je vsa stvar dobila nenavadno dimenzijo". O razlogih za odstop sicer noče špekulirati, če pa bi bil v ozadju dejansko "nedavni konkretni primer, o katerem so pisali mediji", je po njegovem mnenju takšna zamenjava "neugodno sporočilo za zaposlene". "Upam, da se motim," pravi Petrovič.
Goršek si je prizadeval za izboljšanje statusa policistov
Sicer sodelovanje z Gorškom v finančno težkih časih ocenjuje za korektno. Goršek si je prizadeval za izboljšanje statusa policistov, pokazal pa je tudi občutek za usode posameznikov, s čimer si je pridobil naklonjenost številnih policistov. "Ni skrivati, da je imel veliko podporo," pravi Petrovič, ki dodaja, da je ob odstopu tudi nekaj nezadovoljnih in jeznih ljudi, saj so razumeli, da je bil potisnjen v neko odločitev, ki je sam mogoče ne bi sprejel.
Sindikat si bo po Petrovičevih besedah prizadeval, da bo zakonodajni postopek imenovanja generalnega direktorja policije postal čist in jasen. Pri izboru kandidatov s potrebnimi kompetencami bi moral na podlagi dvotretjinske večine v parlamentu biti izbran najboljši kandidat. Pri razrešitvi pa politika in parlament ne bi smela igrati nobene vloge. Prvega moža policije bi lahko razrešili izključno zaradi strokovnih napak.
Je pot do politične zlorabe represivnih organov sedaj res odprta?
Zaradi odstopa so v opozicijski Pozitivni Sloveniji zaskrbljeni za prihodnje neodvisno in zakonito delo policije. Po njihovem mnenju je "neusmiljeni kadrovski aparat največje vladajoče stranke odstranil še eno oviro na svoji poti". V PS menijo, da se za na videz enostavnim in neproblematičnim pojasnilom za odstop skrivajo kompleksni problemi, pred katerimi si javnost ne sme zatiskati oči. Po njihovem mnenju bi lahko bilo kaj povezano s tem, da je bila aretacija Vladimirja Voduška usodna za Gorška (kar sta sicer tako Goršek kot Gorenak zanikala).
PS je tako resno zaskrbljena zaradi delovanja vladne koalicije. Stranka SDS je po njihovem mnenju najprej prevzela pristojnosti nad delom državnega tožilstva, nato je začela posegati v delo tožilcev, sedaj pa se je še znebila direktorja, ki ni dopuščal vmešavanja v operativno delovanje policije. "Pot do politične zlorabe represivnih organov je sedaj odprta. To ni samo zaskrbljujoče, ampak za demokratično državo nevarno početje," so zapisali v PS, kjer menijo, da morajo o svoji vlogi pri rušenju ključnih podsistemov razmisliti tudi ostali koalicijski partnerji.
KOMENTARJI (324)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.