
Zgodba okoli ustavitve šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (Teš) naj ne bi bila taka, kot so jo sprva opisovali.
Spomnimo. Teš se je v nedeljo zvečer samodejno ustavil zaradi prekinitve delovanja črpalke kondenzata, kar je sistem zaznal kot napako. Stroka je ugotovila, da se je blok ustavil, ker so bili prerezani električni vodniki meritev za temperaturo in vibracije. Po navedbah Teša je električne vodnike prerezal nekdo od zaposlenih, saj nihče od zunaj ne more vstopiti v prostore elektrarne. Vsi zaposleni se morajo namreč od prihodu v službo evidentirati.
Časnik Večer poroča, da naj bi se poškodba voda zgodila že v četrtek in ne šele v nedeljo zvečer. Prav tako je sploh vprašanje, če je bil vod prerezan ali je šlo za nenamerno poškodbo. Električni vod naj bi bil namreč po njihovih navedbah prosto dostopen, ker je precej nenavadno.
Večerov vir trdi, da je sistem poškodbo najbrž zaznal pravočasno, a tistega, ki je v takšnih primerih zadolžen za ukrepanje, ni bilo več v podjetju, tisti, ki je napako zaznal, pa jo je morda nalašč ignoriral.
Tisti, ki bi moral takšne napake odpraviti, je dobil odpoved oziroma ni podpisal nove pogodbe, ostali, ki so to vedeli, pa so morda direktorja nalašč pustili toniti, da je pomislil na sabotažo in zato celo poklical kriminaliste, je zatrdil Večerov vir in dodal, da bodo kriminalisti ugotovili ravno to, da pri sistematizaciji nekdo ni pomislil na vse. Vodstvo Teš zadeve ne komentira.
Predsednik podjetniškega sindikata Danijel Tajnik meni, da bojkota ni sprožil nobeden izmed zaposlenih, še piše Večer.
SDE: 'Najostreje obsojamo dogodek v Teš 6'
V Sindikatu delavcev dejavnosti energetike (SDE) odločno zanikajo povezavo z zadnjimi dogodki v Tešu. "Ta dogodek najostreje obsojamo in seveda pričakujemo, da bodo preiskovalni organi čim prej našli krivca," je zapisal predsednik SDE Branko Sevčnikar. Dodaja, da je ta dogodek "vrgel slabo luč na legalne in legitimne sindikalne aktivnosti".
Prepričan je, da dogodek "kot naročen tistim, ki lastno nesposobnost za vodenje tako velikih in zapletenih sistemov, kot je TEŠ, zakrivajo z domnevnim zmanjševanjem stroškov, in to tako, da kljub prejšnjim obljubam in dogovorom odpuščajo ali premeščajo delavce na neustrezna in tudi za pol manj kot plačana delovna mesta." Kot primer je navedel delavca, ki je dolga leta delal na zahtevnih mestih v elektrarni, in so ga nenadoma premestili na delovno mesto varnostnika z minimalno plačo.
Delavci Teša ne izključujejo nove stavke
Delavci Teša, ki so se danes zbrali na zboru ob 60-letnici začetka proizvodnje elektrike, zahtevajo od direktorja Teša Armana Koritnika sestanek glede nove sistemizacije delovnih mest. Kot je povedal predsednik podjetniškega sindikata Danijel Tajnik, Koritnikov odgovor pričakujejo do četrtka.

Predstavniki sindikata so Koritniku že na torkovem sestanku povedali, da se lahko pogovarjajo o socialnem dialogu in sklenitvi socialnega sporazuma, ki bo temeljil na znižanju osebnih dohodkov, vendar pod pogojem, da se umaknejo vse nove pogodbe o zaposlitvi in da se odpravi program preseženih delavcev.
Po Tajnikovih besedah več kot 80 delavcev od 172, ki so dobili v podpis nove pogodbe o zaposlitvi, teh ni podpisalo.
Na vprašanje, ali se obeta stavka, je Tajnik odgovoril, da če se zadeve z mrtve točke ne premaknejo na dober socialni dialog in če uprava Teša ne bo upoštevala predlogov sindikata, bodo napovedali stavko.
V Sindikatu delavcev energetike Slovenije pa ugotavljajo, da je ravnanje vodstva Teša z zaposlenimi v družbi milo rečeno nedopustno. Po navedbah sindikata vsiljevanje novih pogodb o zaposlitvi, mobing, grožnje in načrtno razvrednotenje stroke ter kadrovske prerazporeditve ogrožajo delovanje Teša in posledično varno in zanesljivo oskrbo slovenskega gospodarstva s poceni električno energijo.
"Sedanje poslovodstvo je finančno ogrozilo ne le obstoj Teša, ampak celotne skupine Holding Slovenske elektrarne, ko je zavrnilo možnost podaljšanja ugodnega dolgoročnega posojila Evropske investicijske banke in ga poskušalo nadomestiti z izdajo dragih obveznic, ki je nato klavrno propadla," še navajajo v sindikatu.
V Tešu so aprila sestavili seznam preseženih delavcev. Na njem se je znašlo 118 zaposlenih, o katerih Koritnik sredi aprila dejal, da bodo 92 ponudili premestitev na druga delovna mesta v elektrarni, za 26 delavcev pa bodo delo poskušali poiskati pri drugih delodajalcih.
Nova sistemizacija delovnih mest in potrebna prenova plačnega sistema v Tešu sta posledici dejstva, da so bile pogodbe o zaposlitvi v preteklosti podpisane v nasprotju s tarifnim delom tako podjetniške kot tudi panožne kolektivne pogodbe, trdi vodstvo, ki si je tudi samo plače znižalo za 25 do 27 odstotkov. Do konca leta 2016 naj bi se število zaposlenih v družbi zmanjšalo na 339.
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.