Slovenija

Oškodovanci v zadevi Biobanka upajo na podporo ministrstva

Ljubljana, 12. 12. 2024 16.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) vztraja, da je družba Celica dolžna prevzeti vse vzorce tkiv in celic družbe Biobanka, ki je prenehala poslovati. V Celici so sicer opozorili, da za prevzem vzorcev nimajo zmogljivosti. Medtem na ministrstvu za zdravje odločitve v zvezi s pritožbo družbe Celica še niso sprejeli. Oškodovanci pa upajo na podporo ministrstva za začasno hrambo celic in tkiv v javni instituciji.

JAZMP je podjetju Celica 18. oktobra odredila nadomestno shranjevanje vzorcev tkiv in celic ter pripadajoče dokumentacije podjetja Biobanka. To je prenehalo poslovati, pred tem pa je 16 let shranjevalo popkovnično kri in tkivo otrok. Vzorci Biobanke so sicer pred odločitvijo JAZMP pristali pri podjetju GaiaCell.

Iz družbe Celica so v sredo vnovič sporočili, da vzorcev ne morejo sprejeti, ker za to nimajo zmogljivosti in da je zanje odločba JAZMP neizvršljiva. Izvršba s prisilitvijo, ki jo je v nadaljevanju zoper Celico sprožila JAZMP, pa lahko po navedbah Celice vodi do zloma družbe.

Pri JAZMP pa vztrajajo, da je družba Celica v skladu s sporazumom o nadomestni hrambi, ki ga je leta 2021 sklenila z družbo Biobanka, dolžna izpolniti svojo obveznost hranjenja vseh vzorcev človeških tkiv in celic omenjenega podjetja. "Na kakšen način izvajalec nadomestne hrambe zagotovi ustrezne pogoje in obseg enot za hranjenje, je odgovornost podpisnikov sporazuma o nadomestni hrambi," so v odzivu navedli na JAZMP.

V zvezi z navedbami Celice, da nima ustreznih zmogljivosti za shranjevanje tako obsežne količine vzorcev človeških tkiv in celic ter da zadevni sporazum z Biobanko določa nadomestno hranjenje le za 10 škatel, pa so na JAZMP zapisali, da se omejena količina 10 škatel nanaša le na člen sporazuma, ki govori o stanju pripravljenosti, torej takojšnjega prevzema vzorcev človeških tkiv in celic.

Biobanka
Biobanka FOTO: Kanal A

"V drugem členu sporazuma o nadomestni hrambi pa se je podpisnik, družba Celica, jasno zavezal k izpolnjevanju obveznosti hrambe vseh vzorcev človeških tkiv in celic. Iz sporazuma oziroma pogodbe izhaja, da je zavezanec Celica v primeru, ko Biobanka iz kakšnih koli razlogov ne bi mogla shranjevati človeških tkiv in celic, dolžan zanjo opravljati dejavnost nadomestnega shranjevanja," so navedli pri JAZMP.

Pojasnili so še, da je družba Celica po tistem, ko je bila družbi Educell že izrečena prepoved opravljanja dejavnosti, edini pravni subjekt, ki je na podlagi sklenjenega sporazuma z Biobanko dolžan prevzeti vzorce človeških tkiv in celic ter pripadajočo dokumentacijo.

Dodali so še, da je Celica v pritožbi zahtevala, naj JAZMP na podlagi ustrezne odločbe naloži nadomestno hrambo vzorcev Biobanke družbi GaiaCell, ki ima vzorce že v posesti. "JAZMP ob tem poudarja, da GaiaCell ni upravičen do hranjenja vzorcev in dokumentacije, saj za to nima ustreznih pravnih podlag, ker s pravno osebo Biobanka ni nikoli sklenil sporazuma o nadomestnem shranjevanju," so navedli pri JAZMP.

Medtem ministrstvo za zdravje kot drugostopenjski organ po navedbah JAZMP trenutno obravnava pritožbo družbe Celica zoper odločbo JAZMP ter tudi pritožbo zoper sklep o dovolitvi izvršbe.

Na ministrstvu za zdravje pa so na vprašanje glede odločanja o pritožbi Celice na odločbo JAZMP navedli, da bodo pritožbo skladno z zakonom o splošnem upravnem postopku preučili in se do nje opredelili v zakonsko določenem roku. "Z odločitvijo ministrstva za zdravje bodo seznanjene stranke v postopku," so dodali.

Oškodovanci upajo na podporo ministrstva 

Iz Odvetniške pisarne Vrtačnik, ki zastopa 760 staršev in preko 1000 otrok, ki so oškodovanci v zadevi Biobanka, so sporočili, da so si v preteklih mesecih intenzivno prizadevali za rešitev, ki bi zagotovila takojšnjo zaščito celic in tkiv, in sicer na način, da bi hrambo začasno prevzela javna institucija s sedežem v Sloveniji.

V zvezi z varstvom tkiv in celic, namenjenih za zdravljenje je namreč, skladno z določbami veljavne zakonodaje, nedvomno izkazan javni interes, pravijo. 

"Pri javnih institucijah smo naleteli na razumevanje in posluh, prav tako se je izkazalo, da je takšna rešitev izvedljiva. Upamo, da bo rešitev, v izogib nadaljnji negotovosti za starše ter nadaljnjemu nastajanju škode, čimprej podprlo tudi Ministrstvo za zdravje RS," so še dodali. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jutri_pa_res
12. 12. 2024 18.52
+3
Podjetja so navajena, da v primeru stečaja poslovnega partnerja potegnejo kratko, fizične osebe pa tega nikakor ne morejo razumeti, pa naj gre za proizvajalca oken, ki jim je pobral predplačilo, ali za firmo, ki jim je pobrala predplačilo za hrambo matičnih celic...Je pač tako, da tega ne bo prevzel nihče, vsaj brez dodatnega plačila ne...
jutri_pa_res
12. 12. 2024 18.57
+3
Drugo vprašanje pa je, ali je kdo preiskal, kam je ves ta denar, menda gre za nekaj milijonov, iz podjetja Educell izginil in ali gre morda za zlorabo in goljufijo, tako da bi bil nekdo za par let v arest...Pa tako vestne preiskovalne organe in sodišča imamo...
wsharky
12. 12. 2024 18.50
+2
so pač nasedli obljubam ti, ki so celice dali hranit, še kdo drug nasede na klasično prevaro, zakaj bi sedaj ministrstvo 'ukrepalo', pa saj so podpisali pogodbo, vsi so bili ob podpisu pogodbe polnoletni, torej odgovarjajo za svoja dejanja, če pa niso prebrali drobnega tiska, pa je njihov problem - kaj sedja jokajo in stokajo
Sixten Malmerfelt
12. 12. 2024 18.22
+2
edina rešitev je ta, da si ljudje kupjo zamrzovalno škrinjo in doma hranjo te celice! strošek 400 ojrov!
Rodion Raskolnikov
12. 12. 2024 17.50
+8
Kakšno podporo ministrstva??? Ċe bi se zgodilo, da bi iz proračunskih sredstev krili stroške privatnega eksperimentalnega projekta nekih paranoičnih članov elit, potem smo kot družba popolnoma izgubili moralni kompas. To se sliši kot nerazložljiva norost. Slovenija zbira denar za zdravljenje otrok, ki ga država noče kriti, tu bi pa krili stroške hrambe matičnih celih (kar je samo po sebi na meji pseudo medicine in znanstvene fantastike). A so nori ti ljudje?
alenka.NN
12. 12. 2024 18.33
+3
Hvala za komentar....ni treba meni pisat - enako še 1x