Mesto guvernerja Banke Slovenije je danes kot četrti guverner v državi prevzel Boštjan Jazbec. Na tem mestu je nasledil Marka Kranjca, ki mu vodilno mesto v slovenski centralni banki pušča v nezavidljivih gospodarskih razmerah in pred ključnimi trenutki sanacije bančnega sistema. Njegov prvi cilj bo normalizacija bank.
Jazbec je v začetku aprila v parlamentu dobil zgodovinsko visoko podporo poslancev. DZ ga je na mesto guvernerja na predlog predsednika republike Boruta Pahorja imenoval s 77 glasovi za in sedmimi proti. Med poslanci si je prislužil veliko pohval na račun strokovnosti in izkušenj.
Jazbeca je že v torek sprejel Pahor, danes pa se je srečal še s premierko Alenko Bratušek in ministrom za finance Urošem Čuferjem. Premierka je po srečanju povedala, da se v Sloveniji spopadamo z zelo resnimi in zahtevnimi nalogami na področju konsolidacije finančnega stanja države, ki jih bomo rešili samo s sodelovanjem in maksimalno strokovnim delom. V nadaljevanju je poudarila, da ima Banka Slovenije svoje pristojnosti in avtonomijo in da v njo ne želi posegati, vendar ima tudi zelo pomembno vlogo zlasti pri regulaciji in nadzoru bank. Ker je to največja naloga, ki je pred slovensko vlado, je sodelovanje s to institucijo zelo pomembno.
"Veseli me, da smo vsi trije, če se lahko pošalim, slovenska trojka, prepričani in odločeni, da bomo svoje težave in probleme rešili sami, brez druge in naslednje trojke," je še dodala Bratuškova.
Dan pred prevzemom šestletnega mandata na čelu osrednje slovenske finančne institucije je Jazbec dejal, da želi nadaljevati dobro delo svojih predhodnikov. "Banka Slovenija je naredila dobro delo in ga bo nadaljevala v okviru prestrukturiranja nadzora bančnega sektorja v EU," je napovedal.
Vsi napori bodo tako po njegovih besedah usmerjeni k čimprejšnji normalizaciji razmer v bančnem sektorju. To pomeni sodelovanje s finančnim ministrstvom in Družbo za upravljanje terjatev bank z namenom čimprejšnjega očiščenja bilanc slovenskih bank.
Dosedanji guverner Marko Kranjec – ki je na tem mestu nasledil Mitjo Gasparija, ta pa Franceta Arharja – je v odgovorih na številne kritike, da je Banka Slovenije v času krize svojega dela ni dobro opravila, poudarjal, da ga je opravljala enako dobro kot druge centralne banke po Evropi. Večkrat je zatrdil, da je Banka Slovenije v okviru svojih pristojnosti dobro nadzirala bančni sistem.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.