Ob vsaki krizi so ljudje pripravljeni pomagati, zaradi odpovedi javnega življenja pa je po besedah Primoža Jamška iz Slovenske filantropije zanimanje za prostovoljstvo tokrat še večje. Ob tem je poudaril, da je prostovoljsko delo tudi velika odgovornost, zato ni primerno za vsakogar. "Mogoče je bilo ob vsem tem premalo poudarjeno, da delo tudi ni primerno za vse mlade. Prostovoljci morajo biti zdravi, upoštevati se morajo tudi vsa varnostna navodila, ki jih je izdal Nacionalni inštitut za javno zdravje," je pojasnil.
Jamšek meni, da bi v času kriznih razmer potrebovali nacionalno usmerjanje zainteresiranih ljudi, tudi zato, da posamezniki s klici ne bi obremenjevali lokalnih štabov civilne zaščite oz. drugih ljudi, ki morajo izvajati operativne dejavnosti.
Če bo treba, so v Slovenski filantropiji pripravljeni pomagati. Kot je spomnil, so dobro pripravljeni, od leta 2015, ko je Slovenijo močno bremenila begunska kriza, pa so "še toliko bolj praktično podkovani na tem področju". Hkrati imajo vzpostavljene spletne aplikacije, s pomočjo katerih lahko naenkrat obvladajo veliko število prostovoljcev na terenu. "Je pa treba zares videti, koliko pomoči je sploh potrebne," je izpostavil. Po njegovih zdajšnjih informacijah je potrebe zaenkrat "še zelo malo". Da bi tako tudi ostalo, pa je njegovih besedah treba upoštevati ukrepe, ki jih sprejema vlada.
Nujno pomembna je ustrezna zaščita
Generalna sekretarka Rdežega križa Slovenije (RKS) Cvetka Tomin je zagotovila, da so prostovoljci RKS, ki z različnimi dejavnostmi prispevajo k preprečevanju širjenja koronavirusa, opremljeni z ustrezno zaščitno opremo, saj sta njihova varnost in dobro počutje na prvem mestu.
Vsem prostovoljcem RKS priporoča izvajanje preventivnih ukrepov in samoopazovanje. Če opazijo katerega od simptomov koronavirusa, naj takoj pokličejo osebnega zdravnika. "Poskrbeli smo za ustrezno opremo in zavarovanje, z varnostnimi ukrepi pa tudi za zaščito na trenutnih deloviščih. Ne moremo pa jih zaščititi za nazaj," je dodala.
V soboto sta namreč dva prostovoljca izvedela, da sta okužena s koronavirusom, a sta se po besedah Tominove najverjetneje okužila že pred začetkom prostovoljskega dela za RKS na kontrolnih točkah. "Takoj po potrditvi okužbe sta ravnala po vseh predpisanih protokolih in dela ne opravljata več," je zagotovila.
Da so vsi okuženi prostovoljci in ostali ljudje, ki so bili v stiku z njimi, v osami in izključeni iz delovnih procesov, je potrdil tudi poveljnik civilne zaščite za Notranjsko Sandi Curk. "To so čisto normalni ljudje, pripravljeni tvegati svoje zdravje zaradi humanosti in sociale," je dejal in dodal, da kljub zahtevnim razmeram ne beležijo osipa med člani RKS.
V izvajanje odredbe o določitvi pogojev vstopa iz Italije v Slovenijo zaradi preprečevanja širjenja koronavirusa je bilo od srede do včeraj vključenih skupno 252 bolničarjev iz ekip prve pomoči in osebja RKS, so pojasnili na RKS. 56 območnih združenj RKS po njihovih navedbah tesno sodeluje z lokalnimi oblastmi pri zagotavljanju nujnih življenjskih potrebščin najbolj ranljivim. Tako več sto prostovoljk in prostovoljcev skrbi, da nihče ne ostane brez nujnih življenjskih potrebščin. Posebej skrbijo za osamljene starejše in kronično bolne, so dodali. V sodelovanju z zavodom za transfuzijsko medicino krvodajalce poleg tega sproti obveščajo o ukrepih za preprečevanje prenosa koronavirusa in skrbijo za nemoteno preskrbo javnega zdravstva s krvjo.
V Ljubljani v ospredju skrb za starejše in otroke
V Mestni občini Ljubljana otrokom iz socialno šibkih družin in starostnikom, ki naj ne bi zapuščali svojih stanovanj, organizirajo dostavo hrane na dom. Hrano dnevno razvažajo prostovoljci, vozniki Ljubljanskega javnega potniškega prometa. Včeraj do 12. ure se jih je občini javilo 100. Za šolske in vrtčevske otroke se potrebe javijo na osnovne šole ali vrtce, ki jih obiskujejo. Starostniki, ki potrebujejo dostavo živil in zdravil na dom, naj pokličejo Rdeči križ Slovenije, Območno združenje Ljubljana, na telefonsko število 040/788-698, vsak dan med 8. in 16. uro.
Po sklepu vlade o zaprtju vzgojno-izobraževalnih ustanov je ljubljanska občina ravnateljem vrtcev in osnovnih šol poslala poziv, naj med učitelji ter vzgojitelji preverijo možnost prostovoljcev, ki bi bili pripravljeni prevzeti individualno nujno varstvo otroka. Prav tako so vrtci in šole pozvali starše, naj sporočijo, če varstvo potrebujejo. Včeraj do 12. ure se je odzvalo 16 staršev vrtčevskih otrok, pri starših šolarjev pa povpraševanja zaenkrat ni. Na drugi strani se je na poziv odzvalo 53 vzgojiteljic iz ljubljanskih vrtcev in 26 učiteljic in učiteljev iz ljubljanskih osnovnih šol.
Mestna občina Koper vzpostavlja občinsko bazo prostovoljcev
Tudi Mestna občina Koper je sprejela še nekaj ukrepov, s katerimi bo nudila pomoč najbolj ogroženim skupinam prebivalstva. Med drugim vzpostavlja občinsko bazo prostovoljcev, v katero vabi zdrave občanke in občane, ki bi želeli pomagati svojim sokrajanom.
Občanke in občane Mestne občine Koper, zaposlene v javnih zavodih, podjetjih in drugih organizacijah tako vabi, da se prijavijo na seznam prostovoljcev, ki bodo v naslednjih dneh poskrbeli za dostavo hrane na dom ostarelim, dostavo hrane na dom osebam v karanteni/izolaciji, izvajanje prevozov za občane, ki to storitev potrebujejo (lekarna, zdravnik, trgovina), izvajanje varstva na domu za otroke staršev, ki delajo v kritičnih poklicih, dostavljanje materiala različnim institucijam, zbiranje in koordiniranje prostovoljcev, različno pomoč civilni zaščiti in pomoč na telefonskih centralah. Prostovoljci bodo naloge izvajali individualno, nikakor ne v skupinah.
Zainteresirani se lahko prijavijo prek obrazca, ki je dostopen na povezavi https://www.1ka.si/a/260201. Če bo prišlo do potrebe po dodatni pomoči, bo Mestna občina Koper prostovoljce tudi aktivirala. Za dodatne informacije lahko zainteresirani pišejo na prostovoljec@koper.si.
V Velenju imajo urejeno nujno varstvo za otroke, katerih starši so zaposleni v službah, pomembnih za delovanje nujnih služb. Varstvo je na domovih zagotovljeno s pomočjo prostovoljcev, koordinator aktivnosti pa je občinska Zveza prijateljev mladine.
V Kranju in Bohinju prostovoljce še iščejo
Mestna občina Kranj (MOK) je včeraj vzpostavila posebno telefonsko številko (080 18 85), na katero lahko pokličejo vsi, ki nujno potrebujejo pomoč pri oskrbi s hrano ali zdravili, pa tudi prostovoljci, ki so pripravljeni pomagati pri tem. Največje potrebe so trenutno pri oskrbi starejših, manj mobilnih in občanih, ki so v samoizolaciji zaradi okužbe oziroma možnosti okužbe, pa ne morejo računati na pomoč svojcev, sosedov ali prijateljev.
MOK zato zdrave ljudi, ki imajo čas, možnost lastnega prevoza, predvsem pa voljo, poziva, da svojo namero po pomoči čimprej sporočijo na posebno telefonsko številko, kjer jim bodo koordinatorji predali vse informacije – kdo, kje in kaj potrebuje posamezna oseba, kako in kje bodo prevzeli hrano oziroma zdravila, na kakšen način jo bodo dostavili, da zaščitijo svoje in zdravje osebe, ki ji dostavljajo pomoč. Tiste, ki se bodo obrnili po pomoč, pa pozivajo, naj naročijo zalogo, ki bo zadostovala vsaj za teden dni, saj bi bile pogostejše dostave na dom logistično prezahtevne.
V Bohinju trenutno ni nikogar, ki bi potreboval pomoč občine pri zagotovitvi varstva za otroka, ampak če se bo takšno stanje nadaljevalo dlje časa, se bodo verjetno pokazale tudi potrebe po tem, meni bohinjski župan Jože Sodja. Na občini zato skupaj z organiziranjem prevozov in oskrbe s hrano organizirajo tudi to področje. Ljudem, ki potrebujejo hrano, bodo dostavljali podobne pakete, kot jih ima Rdeči križ. Iščejo pa prostovoljce, ki bi hrano pakirali in jo razvažali. Prav tako iščejo prostovoljce, ki bi bili pripravljeni izvajati varstvo, pri čemer sodelujejo s šolo in vrtcem. Pozivajo, da naj se javijo tudi tisti, ki pomoč potrebujejo.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.