Zakonsko novelo je podprlo 53 poslancev vladne koalicije (SDS, NSi, SLS in DeSUS) ter opozicijska SNS, proti pa je bilo 26 poslancev LDS in ZLSD ter en poslanec DeSUS.
S sprejeto zakonsko novelo je državni zbor vladi zagotovil možnost zamenjave uradnikov na najvišjih položajih v državni upravi brez predhodnega dokazovanja krivdnih razlogov, kar pa za največji opozicijski stranki predstavlja podlago za izvajanje politično motiviranih zamenjav.

Gre za nekaj deset ljudi med 34.000 zaposlenimi

"Zaposlenih v državni upravi je prek 34.000, državnih uradnikov na najpomembnejših položajih, ki bi jih lahko zadevala sprememba, pa je 60," je povedal minister za javno upravo Grega Virant in zavrnil očitke, da gre za politizacijo javne uprave.
Predlagana rešitev je "nekaj popolnoma drugega od prakse vlade predsednika vlade Janeza Drnovška v letu 2000, ko je takoj po nastopu razrešila, degradirala več kot deset visokih javnih uslužbencev v upravi za kar nekaj rangov in drastično znižala plače," je dejal Virant, "tako da je večina med njimi zapustila upravo, ti ljudje pa so nato dobili pravde pred sodišči," je še dejal minister.
Sicer pa je po njegovih besedah osnovni namen prav izenačitev vseh kategorij najvišjih uradnikov v ministrstvih in vladnih službah. "Višje, ko je nekdo v hierarhiji, večja mora biti njegova odgovornost in manj zavarovan njegov položaj. Nobenega razloga ni, da bi bil položaj najvišjih uradnikov privilegiran v primerjavi z zaposlenimi na drugih položajih v upravi pri srednjem in nižjem menedžmentu," je dejal Virant.
Ob tem je Virant napovedal, da bo vlada še letos pripravila obsežnejše spremembe zakona o javnih uslužbencih, ki bodo povečale fleksibilnost in odgovornost uslužbencev javne uprave, njihov položaj pa bi bil v čim večji meri izenačen s položajem zaposlenih v zasebnem sektorju.
Opozicija napoveduje ustavno presojo
Predlog je sprožil številne očitke o
uvajanju kadrovanja po političnih merilih, ostro nasprotovanje sindikatov, kot
tudi opozicijskih LDS in ZLSD, ki zaradi možnega posega v obstoječa pravna
razmerja za nazaj že napovedujeta vložitev pobude za ustavno presojo. Poleg napovedane ustavne presoje so namreč
nekateri državni svetniki, med njimi sta bila najglasnejša Zoltan Jan in Doro
Hvalica, napovedali vložitev veta.
"Smo šele na začetku zgodbe, ki se bo nadaljevala s političnimi čistkami," je izjavil poslanec LDS Anton Rop. Tudi za poslance ZLSD je predlagana novela sistemsko in politično nesprejemljiva. "S tem zakonom se zmanjšuje strokovnost, neodvisnost in profesionalnost uprave ter bistveno povečuje njena politično odvisnost," je dejal vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč. Argumenti za nekrivdno razrešitev so tako po Potrčevem mnenju "izrazito in samo politični".