Sindikati javnega sektorja ocenjujejo, da je aroganten odnos vlade kot delodajalca do socialnega dialoga škodljiv in neproduktiven in vsebinsko ruši enega od temeljev pravne in socialne države. Vlado pozivajo, da se opredeli do zahtev, ki so ji jih posredovali že 19. decembra lani. Obsojajo dosedanjo neodzivnost vlade, ki po njihovih besedah kaže na njen podcenjujoč odnos do socialnega dialoga in pravic delavcev nasploh.
Za 23. januar so zato potrdili stavko javnega sektorja, ta pa, kot dodajajo, ni sama po sebi cilj, zato vlado znova pozivajo k pogajanjem in usklajevanjem. Sindikati med drugim zahtevajo, da jih vlada prizna za enakovredne socialne partnerje ter da mase plač za javne uslužbence za leti 2013 in 2014 ne zniža dodatno. Vlado so pozvali, da takoj začne pogajanja o njihovih zahtevah.
Stavka bo po besedah vodje koordinacije stavkovnih odborov Janeza Posedija zgolj začetek, stavkovne aktivnosti pa naj bi se potem "relativno organizirano" nadaljevale vsaj do poletja. Tako naj bi do junija sledila še kakšna splošna stavka. "Očitno bo tokrat stavka že samo iz preprostega razloga, ker vlada kot delodajalec ignorira dialog," je poudaril vodja koordinacije.
V koordinaciji dalje navajajo, da so razočarani nad tem, da je vlada decembra lani pripravila predlog spremembe zakona o sistemu plač v javnem sektorju. Ta po njihovi oceni znova pomeni "grob oblastniški poseg v veljavno kolektivno pogodbo". Ravnanje vlade ostro obsojajo, državni zbor pa pozivajo, da predlog zavrne.
Posedi je glede tega dejal, da je novela zakona neusklajena s sindikati, poleg tega pa posega v vsebino kolektivne pogodbe za javni sektor. "Ta vlada počne isto, kot je počela prejšnja vlada, ko je prišla v ekstremen konflikt s sindikati javnega sektorja in ga je obravnavalo tudi ustavno sodišče ter odločilo, da gre za posege v kolektivno dogovarjanje".
Sindikati so povabilo na pogajanja z vladne strani pričakovali po četrtkovi seji, na kateri je vlada nekoliko spremenila sestavo vladne pogajalske skupine, vendar ga po Posedijevih besedah še niso dobili.
Sviz o stavki glasuje prihodnji teden
Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture (Sviz) pa se bo glede morebitnega sodelovanja na stavki javnega sektorja opredeljeval prihodnji teden. 40.000 članic in članov Sviza ter drugi zaposleni v vzgoji, izobraževanju, raziskovalni dejavnosti in kulturi bodo praviloma tajno glasovanje o stavki izvedli do prihodnjega petka. H glasovanju niso povabljeni le člani sindikata, temveč tudi drugi zaposleni, vendar to ni njihova dolžnost. Če se bo za stavko odločila več kot polovica, bo sindikat v stavki sodeloval.
MPJU: Socialni dialog je temelj demokratične pravne in socialne države
Z ministrstva za pravosodje in javno upravo so sporočili, da je socialni dialog za vlado izjemno pomemben ter ga razume kot enega od temeljev demokratične pravne in socialne države. "Vlada se je vedno pripravljena pogajati s sindikati in doseči soglasje, kar dokazujeta tako Zakon za uravnoteženje javnih financ kot tudi pokojninska reforma," so zapisali. Stavkovne zahteve sindikatov, ki jih je prejela vlada, bodo preučili in predlagali vse potrebne odločitve.
Stališče ministrstva pa je, da denarja za tako velik javni sektor enostavno ni. "Ne smemo pozabiti, da je javnim uslužbencem morda uradno delodajalec res država, vendar so v resnici v službi državljank in državljanov. Ti danes z njimi niso v celoti zadovoljni. Velika večina javnih uslužbencev sicer resno, odgovorno in marljivo opravlja svoje delo, vendar pa je povsem jasno, da večina pač niso vsi. Zato je potrebna racionalizacija in zato jo davkoplačevalci upravičeno pričakujejo," so še dodali.
Kot pravijo, se je možno pogovarjati o načinu prilagoditve javnega sektorja zmanjšanim sredstvom in o tem, na kakšen način bi dosegli ciljno zmanjšanje obsega sredstev za plače in druge stroške dela. Glede na javno finančno situacijo pa se ni bilo in se tudi v prihodnje ni mogoče pogajati o višini zmanjšanja sredstev. "Minister za pravosodje in javno upravo pa tiste sindikate javnega sektorja, ki želijo z igro na vse ali nič ter s splošnimi stavkami doseči neupravičene pravice za svoje člane, še enkrat poziva, da razmislijo o svoji vlogi. Ali javni sektor res ni toliko odgovoren, da bi tudi nase prevzel pravičen in ne le minimalen del bremena te krize? Ali pa je za svoje interese res pripravljen ogroziti delovanje države in s tem blaginjo vseh v tej državi?" so še zapisali.
Vizjak: Stavka je nepotrebna
Napovedano splošno stavko je komentiral tudi minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak. Kot "srčiko konflikta" vidi načelno nasprotovanje sindikatov javnega sektorja zaradi zniževanja mase za plače. "Naj se pogovorijo s kolegi iz gospodarstva, koliko so morali zaposleni in delodajalci zmanjšati svoje stroške in maso za plače," jih je pozval.
Kot pravi, so na ministrstvu in na zavodih, ki so v pristojnosti tega ministrstva, že govorili o možnih ukrepih, imajo pa tudi konkretne ukrepe, kako znižati maso za plače, "ne da bi bilo kaj bolečega in nesprejemljivega za sindikalno stran".
Meni, da so pogajanja potrebna. Če pa bodo sindikati nasprotovali petodstotnemu znižanju mase za plače, ocenjuje, da je "bore malo možnosti za dogovor". Verjame, da lahko najdejo skupno rešitev in glede na to meni, da je stavka nepotrebna.
Javni sektor že dobil plače
Sicer pa so javni uslužbenci danes prejeli decembrske plače, čeprav je vlada 20. decembra z uredbo o začasnem financiranju proračuna izplačilo prestavila na 10. januar. Sindikati javnega sektorja so namreč 21. decembra umaknili referendumsko pobudo o zakonu o izvrševanju proračunov za leti 2013 in 2014, proračun pa je začel veljati.
Uredba je tako postala brezpredmetna in zamika izplačila plač javnih uslužbencev na 10. januar vendarle ni bilo.
Predstavniki reprezentativnih sindikatov javnega sektorja so namreč 12. decembra v državni zbor vložili 13.280 podpisov za začetek postopkov za referendum o zakonu o izvrševanju proračunov za leti 2013 in 2014. Po njihovem mnenju nesistemsko, nezakonito in neskladno z ustavo ter brez dogovora s socialnimi partnerji posega v sistemske predpise in popolnoma na novo ureja plačno politiko. Zakon sicer med drugim ureja način, na katerega se bo zagotovilo predvideno zmanjšanje mase plač za zaposlene v javnem sektorju.
Sindikati so se za umik pobude odločili dan po objavi odločitve ustavnega sodišča, da bi bila referenduma o zakonu o Slovenskem državnem holdingu in zakonu o ukrepih za krepitev stabilnosti bank protiustavna.
KOMENTARJI (450)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.