Sindikati javnega sektorja so se po temeljitem razmisleku odločili za splošno stavko, ki bo 23. januarja 2013. Kot je pojasnil vodja Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj, bo to splošna stavka celotnega javnega sektorja, kaj se bo z njo dogajalo kasneje, pa bodo sporočili v prihodnjih tednih in bo odvisno tudi od vlade.
V vsakem primeru pa bo 23. januar "dan D za javni sektor, ko bomo začeli prizadevanja za to, da nas v prvi vrsti ne bodo odpuščali", je še dodal Štrukelj. Stavkovne zahteve se tako po njegovih besedah vrstijo okrog preprečitve tega, da bi vlada odpuščala javne uslužbence. Ob tem je napovedal, da bo v prihodnjih dneh podpisan tudi sporazum, kako bodo to stavko izvajati.
Kot je dodal Štrukelj, ustava določa, da se lahko država financira na podlagi začasnega proračuna, zato ni nobene praznine, nobene nezakonitosti, nazadnje je bila taka situacija v letu 2001. "Če vlada želi to preprečiti, se bo z nami pogajali, mi pa lahko to ob uspešnih dogovorih tudi umaknemo," je dodal.
Minister za finance Janez Šušteršič je namreč v sredo dejal, da v kolikor bi kdo vložil referendum na proračun, tega ustavno sodišče ne bi dovolilo, ker to pomeni blokado kakršnih koli izplačil iz državnega proračuna, je prepričan minister.
Možnost, da bi ustavno sodišče tak referendum preprečilo, obstaja, priznava tudi Štrukelj in če bo sodišče presodilo, da referendum o tem zakonu ni mogoč, jim bo ostala "na razpolago zgolj klasična sindikalna borba, stavke, demonstracije in zaostrovanje konflikta".
Štrukelj: Dobiček kapitala je pomembnejši od socialnega položaja
Štrukelj je sicer zavrnil še Šušteršičeve besede, da se ni mogoče pogajati o denarju, če tega ni. Denar je, a vlada ga je pač razporedila tako, kot ga je. Če se ne bi odločila za zniževanje davka na dobiček pravnih oseb, potem bi imela bistveno več denarja. A je bila njena zavestna odločitev, da bo šla raje v odpuščanje ljudi, kot da bi ohranila obremenitev kapitala, je dejal Štrukelj in dodal: "Sklep v tem primeru pa je, da je dobiček kapitala pomembnejši od socialnega položaja in usode ljudi, ki delamo za to državo."
Sicer pa so se danes sindikati javnega sektorja dogovorili tudi za skupno vložitev 2500 podpisov za začetek postopkov za referendum o zakonu o izvrševanju proračuna. Kot je dejal Štrukelj, je to hkrati izraz stiske, ker jim vlada ni pustila popolnoma nobene možnosti, da bi se pogajali.
V sindikatih javnega sektorja že dlje časa opozarjajo, da je vlada zaposlene v javnem sektorju glede znižanja plač postavila pred izvršeno dejstvo in zavrnila možnost dialoga o masi plač in predlogu zakona o izvrševanju proračunov za prihodnji dve leti, za katerega sami ugotavljajo, da je nezakonit.
Ministrstvo: Denarja za tako velik javni sektor ni
Ministrstvo za pravosodje in javno upravo ob napovedani splošni stavki javnega sektorja znova poudarja, da ne smemo bežati pred odgovornostjo, ki jo moramo v času krize sprejeti in se nanjo primerno odzvati. Ne gre za vprašanje, kaj javnim uslužbencem in sindikatom ustreza. Gre za vprašanje, kaj državljanke in državljani od njih za svoj denar upravičeno pričakujemo ter kaj je zaradi finančne krize absolutna nuja storiti. Ugotovili smo, da denarja za tako velik javni sektor enostavno ni, so sporočili z ministrstva.
Vlada se je tako še naprej pripravljena dogovarjati o tem, na kakšen način bomo dosegli ciljno zmanjšanje obsega sredstev za plače in druge stroške dela. Glede na javno finančno situacijo pa se ni bilo in se tudi v prihodnje ni mogoče pogajati o višini zmanjšanja sredstev.
KOMENTARJI (677)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.