Vladna pogajalska skupina in predstavniki reprezentativnih sindikatov javnega sektorja so na sestanku uskladili besedilo novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju. Kot je pojasnil minister za javno upravo Gregor Virant, dogovorjene rešitve uvajajo sankcije v primeru nezakonito izplačanih plač, preprečujejo tako imenovane ekscesne plače direktorjev oziroma managerjev v javnem sektorju ter zagotavljajo javnost plač vseh funkcionarjev in javnih uslužbencev. Pogajalski skupini sta se dogovorili tudi o načinu letošnje uskladitve plač, ki se bodo s 1. julijem povečale za dva odstotka.
Država lahko zahteva vračilo nezakonito izplačanih plač
Kot je dejal Virant, je za vlado zelo pomembna določitev sankcij v primeru nezakonitih izplačil plač oziroma pogodb o zaposlitvi, ki so bile v neskladju s predpisi ali kolektivno pogodbo. Besedilo novele uvaja tudi možnost, da država zahteva vračilo nezakonito izplačanih plač. Dogovorjene rešitve poleg tega urejajo plače direktorjev oz. managerjev v javnem sektorju, in sicer tako, da v prehodnem obdobju postavijo zgornje omejitve in s tem preprečijo tako imenovane ekscesne plače. Pogajalski skupini sta se še dogovorili, da bodo plače direktorjev lahko celovito uredili do konca letošnjega leta, zato ne bo treba čakati na uskladitev kolektivne pogodbe javnega sektorja.
Besedilo usklajene novele ureja tudi način prenašanja plačnih razredov v primeru napredovanja na zahtevnejše delovno mesto. Uslužbenci, ki preidejo na zahtevnejše delovno mesto, bi tako s seboj prenesli tudi napredovalne razrede, ki so jih že dosegli, je pojasnil Virant. Dogovorili pa so se tudi o načinu uskladitve plač s 1. junijem, in sicer tako, da se plače linearno povečajo za dva odstotka, 0,5 odstotka pa se vplačuje v posebno namensko proračunsko postavko, ki bo služila za usklajevanje plačnih nesorazmerij.
Plače funkcionarjev bodo javne
Plače vseh funkcionarjev in javnih uslužbencev bi bile po novem javne, kar so v besedilo zakonske novele po Virantovih besedah popolnoma jasno in nedvoumno zapisali. V praksi bi ta določba pomenila, da lahko javnost za vsakega funkcionarja izve, kakšne prejemke dobiva.
Po besedah vodje sindikalne pogajalske skupine Bojana Hribarja je za sindikalno stran najpomembnejše to, da so uspeli doseči dogovor o višini deleža plač, namenjenega usklajevanje plačnih nesorazmerij, ter dogovor o varovanju plačnih razredov javnih uslužbencev v primeru napredovanja ali zaposlitve na drugem delovnem mestu.
Pisni predlog o zaposlitvi
Po mnenju Hribarja pa je pomemben tudi dogovor, po katerem bodo morali tudi delodajalci v javnem sektorju uslužbencu pred zaposlitvijo izročiti pisni predlog o zaposlitvi s pojasnili, tako kot je doslej veljalo za gospodarstvo.