Glavni cilj novele stanovanjskega zakona je krepitev fonda javnih najemnih stanovanj. Po nekaterih ocenah je v Sloveniji prostih od 20.000 do 30.000 stanovanj, na takšen način pa bi jih poskušali znova aktivirati. Če aktiviramo 20 odstotkov teh, je to novih 6000 stanovanj na trgu.
Prek različnih razpisov bi se tako pridobila nova najemna stanovanja ter sklepale najemne pogodbe, ki bi se urejale z lastniki posamičnih stanovanj. Celotno aktivnost bi vodil Republiški stanovanjski sklad, ki bi tako opravljal funkcijo vmesnega člena.
Javna najemniška služba bi s posredovanjem med najemodajalci in najemniki skrbela za varnejšo obliko teh, težje pa bo opravljala funkcijo pridobivanja novih stanovanj. Poleg tega je treba izpostaviti še, da so za tovrsten načrt nujno potrebne davčne olajšave za lastnike stanovanj.
Pomembno je, da se tovrstni inštrument vpelje tudi v Sloveniji in se na takšen način začne reševanje stanovanjske problematike. Potrebne pa bodo dodatne spremembe ter izboljšave, morda tudi zgledovanje po ostalih državah.
Možnost zadolževanja bo stanovanjskemu skladu omogočila pridobitev več finančnih sredstev ter tako tudi možnost gradnje novih stanovanj. Poraja pa se vprašanje, za koliko se bodo neskončne čakalne vrste za javna stanovanja sploh skrajšale ter tudi koliko so lastniki stanovanj zavarovani pri sklepanju najemnih razmerij.
KOMENTARJI (121)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.