"Poslanci so včeraj odločno glasovali za prav vse sklepe in predloge vlade, vključno z najbolj spornimi, med katerimi naj izpostavim samo novelo zakona o nalogah Policije, ki Nacionalni preiskovalni urad (NPU) podreja vodstvu Policije in s tem omogoča nadaljnjo instrumentalizacijo ter politizacijo Policije," je sporočil v današnji izjavi za javnost Ljubo Jasnič. Pod vsako naslednjo akcijo Hojsovega ministrstva, ki bo omajala delovanje NPU, bo poslej stal tudi pečat stranke DeSUS, je opozoril in dodal, da je to v izrazitem nasprotju z interesi in vrednotami stranke DeSUS ter predstavlja grobo kršitev sklepov najvišjega organa, sveta stranke.
Takšno glasovanje poslancev je torej neposredna izdaja stranke DeSUS, zlasti njenih volivcev in podpornikov ter tudi – o tem smo vsak dan bolj prepričani, saj se dokazi kar množijo – izdaja slovenskih državnih interesov, posebej v evropskih okvirih, meni. "Morda je takšno glasovanje poslancev v skladu z njihovimi osebnimi interesi, je pa v neposrednem nasprotju z interesi stranke DeSUS, ki naj bi jo zastopali." Jasnič je zato pozval poslance stranke DeSUS, naj samovoljno početje nemudoma prekinejo in spoštujejo sprejete sklepe ter zaveze stranke DeSUS, sicer bodo proti njim prisiljeni sprejeti najbolj rigorozne ukrepe.
Jasnič je dejal, da vodstvo stranke in tudi njega osebno žalosti podpora poslanske skupine vladnim ukrepom, "predvsem pa zakonodajnim predlogom, ki so škodljivi za to državo". Svet stranke zaradi škodljivih, še posebej pa represivnih ravnanj ne podpira te vlade, je dejal Jasnič. "Zakon o nalogah policije, ki Nacionalni preiskovalni urad (NPU) podreja vodstvu policije je eden izmed takšnih zakonov."
"Vsi v okviru stranke DeSUS moramo vedeti, da gre za demokratično stranko. Država potrebuje mir, sodelovanje in zaupanje, da bomo enkrat premagali tudi epidemijo, ki je država ne obvladuje," je še dodal Jasnič.
V primeru prijave na KPK Jasnič napovedal odstop
Na današnji novinarski konferenci se je namestnik vodje poslanske skupine DeSUS Ivan Hršak najprej dotaknil Jasničeve izjave. Kot je povedal, poslanci te izjave niso prejeli, predsednik pot reševanja težav očitno ubira po medijih. Poslanska skupina ni želela zaostrovati odnosov, vendar brez tega ni šlo, zdaj so priča hudemu napadu na poslance. "Naše vodstvo ne pozna parlamentarne demokracije, kako zadeve potekajo v DZ, predstavljajo si, da nam bodo za vsak zakon poslali napotek, kako naj poslanci glasujemo v DZ in smo ogorčeni, saj to ne gre," je povedal. Česa takšnega v stranki nismo vajeni, to danes pa je kaplja čez rob, je bil jasen Hršak, ki je dodal, da lahko poslanci v DZ glasujejo po lastni vesti in v skladu z določili ustave, saj niso vezani na nikakršna navodila s katere koli strani.
Poslanci bodo elektronsko pismo, v katerem je Jasnič poslancem naročil, kako naj glasujejo, tudi prijavili protikorupcijski komisiji, je napovedal in dodal, da je Jasnič največji avtokrat, kar jih je videl.
"Mislim, da je to unikum v politiki. Da predsednika stranke predlagajo KPK zato, ker nekatere stvari svetuje. Na drugi strani imam njihove pozive, naj na vsak zakon podamo svoje mišljenje. Ne gre mi skupaj," je v izjavi za javnost dejal Jasnič. Dodal je, da ko bo podana prijava na KPK, bo odstopil s položaja.
Na vprašanje o Jasničevi grožnji, da bodo v stranki posegli po najbolj rigoroznih ukrepih, če poslanci ne bodo glasovali, kot jim je naročeno, pa je Hršak dejal, da so groženj že navajeni. Poslanci niso vezani na nikakršna navodila od nikogar in zato nimajo pravne podlage, da bi nas izključili, če pa bodo to naredili, bomo sodelovali z najboljšimi pravniki v Sloveniji, ki ne bodo imeli težke naloge, posledice bodo za tiste, ki bodo to sprožili, hude. "Jaz jim tega ne bi priporočal," je še dejal Hršak.
Kasneje, popoldne je prišlo do novega preobrata, saj je iz poslanske skupine prišla vest, da so na skupnem sestanku, na katerem sta bila navzoča tudi Jasnič in Hršak, zakopali bojno sekiro in se odločili, da se bodo skupaj osredotočili na priprave na volitve, a iz Jasničeve izjave, ki jo je kasneje dal za medije, tega ni bilo razbrati.
Simonovič: Odkar je Jasnič postal predsednik, se ukvarjamo samo s tem, kako očrniti poslance
Poslanec DeSUS Branko Simonovič je dejal, da se organi stranke od junija, ko je predsednik postal Jasnič, ukvarjajo samo s tem, kako očrniti poslance, saj naj bi bili poslanci krivi za vso zlo, ki se dogaja v DeSUS. Sam je prepričan, da temu ni tako, saj da zavestno uresničujejo sklepe sveta stranke. Kot je še izpostavil, so poslanci 12. avgusta tudi zaprosili, da stranka poda jasna stališča glede predlogov zakonov, ki čakajo na obravnavo v DZ.
Kako bo glasoval ob vloženih interpelacijah zoper šolsko ministrico Simono Kustec in pravosodnega ministra Marjana Dikaučiča, ni želel komentirati. Dejal je, da je treba v primeru Kustečeve počakati na razpravo in se odločati na podlagi argumentov. Interpelacija Dikaučiča bi po njegovi oceni lahko uspela. Ob vprašanju, ali razmišlja o izstopu iz stranke in morebitnem prestopu v drugo stranko, je Simonovič pojasnil, da je pokrajinskemu odboru v Izoli že ponudil odstopno izjavo. Ta je sprejel sklep, da je to sicer pravica vsakega člana, a so hkrati ocenili, da bi bilo takšno dejanje v tem trenutku nesprejemljivo in škodljivo, zato je svojo odstopno izjavo umaknil.
Kot je dodal, se vedno udeleži pogovorov, v kolikor ga kdo povabi in predstavi svoja razmišljanja. Poudaril je še, da je DeSUS njegova edina stranka do zdaj in da vanjo ni prihajal in odhajal iz osebnih razlogov, kot so to počeli nekateri. Sam verjame v program stranke, v kolikor pa v njej ne bo imel možnosti za uresničevanje programskih točk za upokojence, bo iskal tudi druge možnosti, je pojasnil.
KOMENTARJI (999)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.