Tudi letos smo v januarju zabeležili deflacijo, cene življenjskih potrebščin so se namreč v primerjavi z mesecem prej znižale za slab odstotek, ugotavlja statistični urad. Na to so vplivale predvsem zimske razprodaje oblek in obutve, ki so izničile vpliv povišanih cen živil.
Največje znižanje cen so statistiki tako zabeležili v skupini obleka in obutev, v povprečju so izdelki cenejši za 15,4 odstotka. Najbolj pa so se podražili izdelki v skupini hrana in brezalkoholne pijače, in sicer za 2,4 odstotka.
Poglejmo podrobneje. Oblačila so se pocenila za 16,1, obutev pa za 15,3 odstotka. Občutno cenejša – za 11 odstotkov – je bila tudi športna oprema, prav tako je bilo treba manj (5,8 odstotka) odšteti za počitnice v paketu.
Po drugi strani pa je močno, za skoraj 10 odstotkov, poskočila cena zelenjave, sadje se je podražilo za štiri odstotke, mleko, mlečni izdelki in jajca pa za slabe tri odstotke.
V enem letu so se cene najbolj zvišale v skupini alkoholne pijače in tobak (7,8 odstotka). Sledile so skupine stanovanje (7,4 odstotka), hrana in brezalkoholne pijače (3,7 odstotka) ter zdravje (3,2 odstotka). Precej cenejše kot pred enim letom, kar za 11,1 odstotka, pa so bile gostinske in nastanitvene storitve.
Merjeno s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin smo v januarju prav tako zabeležili deflacijo (–0,4 odstotka). Letna rast cen je bila 2,3-odstotna (lani 1,8-odstotna), povprečna letna pa 2,1-odstotna (lani 0,9-odstotna).
Letna stopnja inflacije v državah evroobmočja, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je decembra 2010 v povprečju znašala 2,2 odstotka, v državah članicah EU pa 2,6 odstotka. Najnižjo letno stopnjo inflacije je imela Slovaška (1,3 odstotka), najvišja pa je bila v Romuniji (7,9-odstotna). V Sloveniji je bila 2,2-odstotna.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.