
Zasluga za tak razvoj vremena gre anticiklonu, to je območju visokega zračnega tlaka, ki se v zadnjih tednih obnavlja nad zahodno Evropo in se od tu širi tudi nad naše kraje. Zaradi anticiklona se cikloni z izrazitejšimi frontami in padavinami usmerjajo na sever, vzhod in jug stare celine. Naše kraje prehajajo le višinske motnje, ki pozimi zaradi šibkega sonca nimajo večjega vpliva na vreme pri nas. Povsem drugače bi bilo poleti, ko bi se ob podobnih višinskih prodorih hladnega zraka pojavljale plohe in nevihte.
Daljša obdobja brez padavin v tem letnem času niso redkost. Najdaljša suha obdobja so v preteklosti trajala 50 dni. Zelo suha sta bila januarja leta 1964 in 1989, ko je bila količina padavin zanemarljivo majhna. Tudi letošnji januar se bo uvrstil med bolj suhe v zgodovini meritev. Še posebej velik primanjkljaj v zadnjih tednih beležijo na Primorskem. Na Letališču Portorož so v tem mesecu izmerili le 15 litrov dežja na kvadratni meter, kar predstavlja manj kot četrtino dolgoletnega povprečja.

Razlog za pomanjkanje padavin je okrepljen veter severnih smeri, ki se kot fen spušča v doline in kotline. Ob takšni vremenski situaciji se padavine običajno pojavljajo le na severni strani Alp, ob spuščanju na južno stran pa se oblaki posušijo, kar pomeni, da pri nas prevladuje sončno vreme, kljub hladnemu zraku v višinah pa temperature po nižinah niso preveč nizke. Ker je ob fenu v zraku le malo vlage, je vidljivost odlična, modrina neba pa posledično zelo izrazita.
Zaradi pogostega fena je v večjem delu Slovenije v tem mesecu padel le centimeter snega, ponekod pa še to ne. Podobno skromen januar smo nazadnje imeli pred desetimi leti. A če je takrat sledil mrzel in bel februar, bo letos najverjetneje drugače. Dolgoročne napovedi večjih meteoroloških centrov namreč kažejo na nadaljevanje nadpovprečno toplega in suhega vremena. Temperaturni odklon od dolgoletnega povprečja utegne biti v februarju še večji, kot je bil v januarju, torej bodo temperature večji del meseca bolj kot na zimo spominjale na pomlad. Seveda povsem brez ohladitev ne bo šlo, a bodo te precej kratkotrajne, tako da bo tudi debelejša snežna odeja po nižinah malo verjetna.

Kakšno vreme nam bodo prinesli prihodnji dnevi?
Sobota bo nekoliko manj idilična, kot so bili pretekli dnevi, saj se bo čez naše kraje pomikala oblačnost tople fronte. Ker bodo oblaki le v višjih plasteh ozračje, megle ne pričakujemo. Popoldne bo po nekaterih nižinah zapihal jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 3 do 7, na Primorskem okoli 10 stopinj Celzija.
Do jutri zjutraj se bo povsod zjasnilo, tako da bo nedelja sončna. Po nižinah bo jutro hladno s temperaturami nekaj stopinj pod ničlo, čez dan pa se bo ob severozahodnem vetru močno ogrelo. V večjem delu Slovenije bodo popoldanske temperature nad deset, v najtoplejših krajih lahko tudi okoli 15 stopinj Celzija.
V ponedeljek bo oblačnosti spet nekoliko več. Ob prehodu oslabljene fronte se bodo predvsem na jugu pojavljale manjše krajevne padavine. Ohladilo se bo. Meja sneženja se bo spustila do nadmorske višine okoli 500 metrov.
Od torka do četrtka kaže na suho vreme, nato pa se bo možnost za padavine nekoliko povečala. Jutranje temperature bodo večinoma nekaj stopinj pod ničlo, najvišje dnevne pa okoli deset stopinj Celzija.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.