Publicist Igor Omerza zatrjuje, in sicer na podlagi dokumentov, ki jih je našel v arhivu, da je imela služba državne varnosti (SDV) ves čas pred in med zgodbo JBTZ v sami bližini Janeza Janše vsaj enega agenta. Prepričan je, da je bil ta agent član mirovniškega gibanja Janez Juvan. Prav ta agent, ki je imel kodno ime Janičar, je po ocenah Omerze obvestil tajno policijo o spornem vojaškem dokumentu, ki je bil razlog za poznejšo aretacijo ter sojenje Janši in še trem soobtoženim.
V petek bo potekala 25. obletnica aretacije Janeza Janše, ki so ga 31. maja po odvzemu prostosti pripeljali na sedež njegove tedanje službe, podjetja Mikra Ada. V njegovi prisotnosti so opravili hišno preiskavo, pri tem pa odkrili strogo zaupni vojaški ukaz 9. vojaškega območja JLA. Ta je nakazoval na namen vojske, da aktivno poseže v civilno življenje, kar bi lahko pomenilo tudi vojaško represijo. Za sam dokument je SDV vedel že prej, saj je pred tem opravil tajno preiskavo in dokument že odkril. Namig zanj so dobili iz telefonskega prisluha Franciju Zavrlu. Podatek je potrdil sodelavec SDV in Omerza je prepričan, da je to prav Janičar oziroma Janez Juvan.
Kako razkriti, kdo se skriva za kodnimi imeni?
V šifriranih arhivskih dokumentih SDV je izredno težko razpoznati sodelavce, ki so označeni s kodnimi imeni. Imenik ali šifrant, ki bi razkril, kdo se skriva za določenim imenom, ni dostopen v arhivu in kot tak verjetno nikoli tudi ni obstajal. Je pa – podobno kot v primeru poslanca Mitje Meršola – občasno iz dokumentov s precejšno verjetnostjo moč sklepati, kdo se za kakšnim imenom skriva.
V primeru Janeza Juvana je Omerza povezal dva dokumenta. V prvem iz leta 1988 SDV naroča sodelavcu Janičarju, naj piše v Veliko Britanijo prebeglemu in za tedanjo oblast spornemu ekonomistu Ljubu Sircu. V arhivu SDV se nato nahaja odgovor Sirca na to pismo – naslovljeno je na Janeza Juvana, ki ga Omerza tako razpozna kot Janičarja. Tudi na podlagi ostalih zbranih informacij je Omerza prepričan, da je prepoznal pravo osebo.
Nekdanji zaposleni v SDV Drago Isajlovič, ki je pred 25 leti sodeloval pri hišni preiskavi Mikro Ade, nam je zatrdil, da se imena Janez Juvan ne spominja. A je hkrati priznal, da ga nikakor ne bi potrdil javno, tudi če bi ga prepoznal. Ob tem je spomnil, da je javno že povedal, da se je celotna zgodba JBTZ začela, ker so pri Janši iskali dokumente, ki bi jih lahko prinesla on ali Igor Bavčar z obiska nekdanjega domobranca Vinka Levstika v Italiji. In da so aretacije opravili šele po navodilih iz Beograda.
Zanimivo je, da se Juvan sicer pojavlja v več dokumentih kot mirovnik in celo nato kot podpisnik izjave v podporo Janezu Janši – torej osebi, ki naj bi prav zaradi njegovega domnevnega ovajanja pristala v zaporu.
Juvana ni moč najti za komentar, prav tako so kontakt z njim izgubili njegovi nekdanji kolegi iz mirovniškega kroga. Stik z njim je izgubil tudi Marko Hren, ki je danes prepoznan kot ena ključnih oseb novih družbenih gibanj – sploh mirovništva. Kot pravi, se s takšnimi posameznimi podatki – kot je identiteta Janičarja – ne želi ukvarjati. Predvsem pa je presenečen, da ne obstaja niti ena znanstvena analiza osamosvojitve in arhivov SDV.
KOMENTARJI (411)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.