Predsednika SDS Janeza Janšo, ki na Dobu prestaja dveletno zaporno kazen, so nekaj po osmi uri pripeljali na okrožnos sodišče v Ljubljani, kjer sta ga čakali kar dve obravnavi. Predobravnavni narok zaradi domnevne krive ovadbe in žaljive obdolžitve nekdanje tožilke Branke Zobec Hrastar se je začel ob 8.30, eno uro pozneje pa je sledilo še sojenje zaradi domnevne žaljive obdolžitve Francija Perčiča.
Pred sodiščem se je zbralo okoli 150 Janševih podpornikov, ki jih je tja pozval Odbor 2014. Opremljeni s transparenti so okoli sodišča so postavili živi zid. Kombiju uprave za izvrševanje kazenskih sankcij, s katerim so Janšo pripeljali, so simbolično zaprli pot, Janšo pa pozdravili z vzkliki. Pred sodiščem tudi prižigajo sveče.
Janša vztrajal pri Matozu, sodnica ni bila za
Zapletlo se je ža na prvi obravnavi. Janša je vztrajal, da ga zastopa Franci Matoz, čeprav je ta soobtožen. Sodnica Helena Vidic Bizjak je to zavrnila in preložila predobravnavni narok. Pojasnila je, da gre v tem primeru za kolizijo interesov, Janši pa dejala, naj si do naslednjega naroka izbere drugega odvetnika.
Po novem naroku zoper Janšo bo razpisana še glavna obravnava zoper Matoza, ki se brani sam, krivde pa ni priznal. Če je ne bo niti Janša, bo sojenje steklo zoper oba.
Zobec Hrastarjeve, avtorice obtožnega predloga v zadevi Patria, na sodišče danes ni bilo. Sodnica je povedala, da se je opravičila ter da še ni uveljavljala premoženjsko-pravnega zahtevka.
Ovadila tožilko, nato so se vloge zamenjale
Janša in Matoz sta 20. junija 2011 sklicala novinarsko konferenco, na kateri sta predstavila kazensko ovadbo, ki sta jo vložila zoper Branko Zobec Hrastar, avtorico obtožnega predloga v zadevi Patria. Očitala sta ji zlorabo uradnega položaja, ker da je v obtožnem predlogu kot ključni dokaz proti Janši navedla izmišljen in ponarejen dokument.
Tožilka je namreč, kot je Matoz pojasnil ob vložitvi kazenske ovadbe, navedla elektronsko sporočilo, ki ga je 8. septembra 2005 posredniku Patrie Hansu Wolfgangu Riedlu v imenu direktorja Rotisa Ivana Črnkoviča poslala njegova žena Marija Badovinac Črnkovič. V njem se je Črnkovič Riedlu zahvaljeval, ker želi sodelovati z družbo Rotis, in pojasnil, da bodo morali odločitev o sodelovanju uskladiti še s predsednikom vlade. Kot je poudaril Matoz, pa takšno elektronsko sporočilo Riedlu ni bilo nikoli poslano, ampak ga je Badovinac Črnkovičeva kot osnutek poslala svojemu možu.
Janša in Matoz z ovadbo in pozneje obtožnim predlogom proti Zobec Hrastarjevi nista uspela, saj je tožilstvo ovadbo zavrglo. Nato je Janša prevzel pregon kot zasebni tožilec, vendar je okrajno sodišče obtožni predlog zavrglo kot neutemeljen.
Je pa tožilstvo februarja 2012 zoper Janšo in Matoza vložilo obtožnico zaradi kaznivega dejanja krive ovadbe in žaljive obdolžitve. Matoz je že ob vložitvi obtožnice pojasnil, da je vse, kar je napisal v kazenski ovadbi zoper Zobec Hrastarjevo in kar je povedal na novinarski konferenci junija 2011, resnično.
Zobec Hrastarjeva je sicer kmalu po ovadbi zapustila tožilske vrste in šla med odvetnike, spis v zadevi Patria pa je izročila svojemu kolegu Andreju Ferlincu.
Janša je pred dnevi na Twitterju objavil odredbo za privedbo in jo pospremil z opazko, da se je celo braniti kaznivo.
Tudi braniti se je kaznivo. S tem naj bi užalil tožilko Hrastarjevo. Vzeli celo odvetnika. Tega ni bilo niti v SFRJ. pic.twitter.com/F81AWgTg1O
— Janez Janša (@JJansaSDS) July 2, 2014
Udbaš v šestem razredu osnovne šole?
Na drugi Janševi današnji obravnavi sta tako tožilec kot obramba podala uvodne besede.
Janša se je skliceval na mikrofilm, za katerega je izvedel v knjigi Med svobodo in rdečo zvezdo, in v katerem je Perčič voden pod šifro, značilno za sodelavca oz. rezervista Udbe. Perčič pa je dejal, da šifranta, na katerega se sklicuje Janša, ni potrdil nobeden od šefov varnostnih služb. V času, za katerega mu Janša očita sodelovanje z Udbo, je bil star 13 let in v šestem razredu osnovne šole, je povedal. Janševe besede so mu, kot je zatrdil, težave povzročale tudi v službi, ni pa želel odgovarjati na vprašanja, za kakšne težave konkretno je šlo.
Sojenje Janši zaradi domnevne žaljive obdolžitve svetovalca nekdanjega predsednika republike Danila Türka za gospodarska vprašanja Perčiča bi se moralo začeti 12. maja, a Janša na sodišče ni prišel, ker se mu je tisto jutro pokvaril avtomobil. Perčič Janšo kot zasebni kazenski tožilec preganja zaradi očitkov o sodelovanju z Udbo.
Zapletlo pa se je tudi danes. Kot je zbranim pred sodiščem sporočil poslanec SDS Vinko Gorenak, so njihovi vzkliki sodišče preveč motili, zato je bila obravnava za kratek čas prekinjena.
KOMENTARJI (5284)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.