
Navidezen preplah po opozorilu Evropske komisije, ki je nastal na podlagi istih meritev, zbuja skrb, da pristojne za kakovost zraka v Sloveniji bolj skrbi mnenje Bruslja kot zdravje državljank in državljanov Slovenije. Koalicija za trajnostno prometno politiko
Koalicija za trajnostno prometno politiko je predsedniku vlade Janezu Janši posredovala poziv k trajnostnemu ukrepanju za dolgoročno zmanjševanje vpliva prometa na onesnaženost zraka s trdimi delci. Navedla je vrsto ukrepov, med njimi višje cestnine za tovorni promet, prenos blaga v tranzitu na železnico in razvoj javnega potniškega prometa, za katerega poudarjajo, da je v Sloveniji nekonkurenčen. Koalicija okoljskemu ministrstvu tudi predlaga, naj k iskanju rešitev pritegne še prometno in finančno ministrstvo.
S tem so se odzvali na namero, da bi zaradi prekomerne onesnaženosti zraka za vožnjo v mestnih jedrih uvedli pristojbine. Po burnih reakcijah ljudi se je razprava umaknila in pristojbine so bile označene kot ’zadnji ukrep po izčrpanju preostalih možnosti', so spomnili v pismu Janši. Minister za okolje in prostor Janez Podobnik je kot prednostne možnosti omenil vgradnjo posebnih filtrov v avtobuse ter mokro čiščenje mestnih cest, kar pa po mnenju koalicije ne bo prineslo dolgoročnega zmanjšanja onesnaženja.

Po ocenah ministrstva za okolje "bi se moral za doseganje mejnih vrednosti glede na stopnjo onesnaženosti zraka v slovenskih mestih promet osebnih vozil zmanjšati najmanj na tretjino zdajšnjega". Jasno je, tako v koaliciji, da s predlaganimi ukrepi ne bomo zmanjšali obsega prometa. Na vprašanje, ali torej podpirajo uvajanje prostojbin za vožnjo po mestih, pa je Lidija Živčič iz društva Focus - člana Koalicije za TPP - odgovorila, da se o tem niso opredeljevali, saj je mogoče prej sprejeti še
veliko drugih ukrepov.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.