Zaradi zadnjih dogodkov, kot so debate o fojbah,
avstrijski državni pogodbi, meji na morju in dovolilnicah avtoprevoznikov, so
se med aktualnimi vprašanji znašli tudi odnosi s sosednjimi državami. Vprašani
so z oceno
od ena do pet ocenjevali odnose z našimi sosedami in odnosom s Hrvaško namenili
najslabšo oceno. Dobili so namreč povprečno oceno 2,13 (ko so te odnose merili
leta 2002, je bila ocena 2,22), odnosi z Italijo 2,69 (leta
2002 ocena tri), odnosi z Avstrijo so bili ocenjeni s 3,2, kar
je podobno kot leta 2002, ko je bila ocena 3,21, ocena odnosov z Madžarsko
pa se je popravila na 3,69 (leta 2002 3,51). Slavko Kurdija, ki vodi raziskavo
Politbarometer pravi, da je iz teh podatkov razvidno, da dogodki vplivajo na
trenutno javno mnenje ljudi. "Dejansko se pokaže, da se je
povečal delež ljudi, ki zdaj menijo, da so odnosi slabši kot so bili leta 2002,
kar je pričakovano, logično. Trenutne razmere krojijo mnenje ljudi in vplivajo
na njih."
Vlado premierja Janše podpira 59 odstotkov vprašanih, kar je dva odstotka manj kot januarja. Ne podpira pa je 29 odstotkov, kar je sedem odstotkov več kot mesec poprej.
Med strankami je na prvem mestu SDS z 32 odstotki, kar je enako kot januarja, LDS na drugem mestu pa ima 14-odstotno podporo, kar je v primerjavi z januarjem dva odstotka več. Med strankami je na tretjem mestu ZLSD s sedmimi odstotki (januarja šest odstotkov), sledijo pa SNS (štirje odstotki, januarja pet odstotkov), NSi (dva odstotka, kar je enako kot mesec prej) ter SLS (odstotek glasov, januarja dva odstotka) in DeSUS (odstotek glasov, kar je enako kot januarja). Neopredeljenih je 34 odstotkov vprašanih (januarja 36 odstotkov).
Med državnimi organi je najbolje ocenjen premier Janez Janša (na lestvici od 1 do 5 je dobil povprečno oceno 3,5), sledijo mu predsednik republike Janez Drnovšek (ocena 3,44), predsednik državnega zbora France Cukjati (3,05) in vlada (3,03), potem pa se zvrstijo še državni zbor (2,83), opozicija (2,77), državni svet (2,65) in ustavno sodišče (2,55).
Med ministrstvi je najbolje ocenjeno ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo, najslabše pa ministrstvo za finance. Med institucijami pa so na vrhu lestvice evro, tolar in predsednik republike, pri repu pa so sodišča in politične stranke.
Med aktualnimi vprašanji se je znašlo tudi vprašanje o podpori vstopu Bolgarije, Hrvaške, Romunije in Turčije v EU. Vstop Bolgarije podpira 67 odstotkov vprašanih, ne podpira pa ga 15 odstotkov. Vstop Romunije podpira 66 odstotkov, ne podpira pa ga 17 odstotkov. Nekoliko manjša podpora vstopu je opazna pri Turčiji (58 odstotkov za, 25 odstotkov proti), najmanjša pa je pri Hrvaški (53 odstotkov za, 34 odstotkov proti).
Film Srce v breznu je gledalo 36 odstotkov anketiranih, 17 odstotkov jih je odgovorilo, da so ga gledali le delno, 45 odstotkov pa filma ni gledalo. 58 odstotkov vprašanih meni, da ni objektiven, osem odstotkov pa jih meni nasprotno. Pač pa jih med tistimi, ki so film gledali, 75,3 odstotka film zavrača kot neobjektivnega, medtem ko jih 12,2 odstotka meni nasprotno.