V torek so na ljubljanskem okrajnem sodišču prejeli pritožbo Janeza Janše zoper zastaranja zadeve Patria. Preko odvetnika Francija Matoza se je pritožil, ker okrajno sodišče ni upoštevalo vsebine odločbe ustavnega sodišča, ki je ugotovilo bistvene kršitve ustave. Kot so potrdili v SDS, višjemu sodišču predlaga, da pritožbi ugodi in sklep v delu, ki se nanaša na Janšo, razveljavi ter vrne okrajnemu sodišču v ponovno odločanje.
Kot piše v pritožbi, iz odločbe ustavnega sodišča v tej zadevi izhaja, da obtožni predlog ni izpolnjeval zakonskih pogojev za vodenje kazenskega postopka. Sodnica bi morala obtožni predlog preizkusiti in ga zavreči, še piše o zastaranju. Sodišče je torej po Janševem mnenju prezrlo oziroma ni upoštevalo, da so odločbe ustavnega sodišča obvezne.
Ljubljanska okrajna sodnica Tanja Lombar Jenko je namreč pred nekaj tedni odločila, da zadevo Patria zavrže zaradi njenega zastaranja. Sodnica je morala odločiti, ali glede zastaranja velja določba kazenskega zakonika iz časa, ko naj bi bila storjena kazniva dejanja in po kateri Patria zastara letos, ali novejša določba, po kateri je v primeru razveljavitve pravnomočne sodbe zastaralni rok dve leti od te razveljavitve.
Sodnica je v sklep zapisala, da je kazenski zakonik, ki je veljal v času, ko naj bi se zgodila kazniva dejanja, absolutno zastaranje predvideval po desetih letih, zato se novi zakonik ne more upoštevati.
Takšno stališče sodišča je po Janševem mnenju oziroma njegovega zagovornika Matoza pravno zgrešeno, sklep pa nezakonit.
Tožilstvo se ne bo pritožilo
Tožilstvo je Okrajno sodišče v Ljubljani že pred dvema tednoma obvestilo, da se na sklep o ustavitev postopka Patria zaradi zastaranja ne bo pritožilo. Tudi Janševa soobtožena v tej zadevi, brigadir Tone Krkovič in prokurist Rotisa Ivan Črnkovič, sta kmalu po odločitvi sodišča napovedala, da se nanjo ne nameravata pritožiti.
Nakup finskih oklepnikov 8x8 je prerasel v eno večjih afer v samostojni Sloveniji. Sojenje v zadevi Patria se je začelo leta 2011 in se dve leti kasneje končalo z obsodilno sodbo, ki sta jo potrdili tako višje kot vrhovno sodišče, Janša, Krkovič in Črnkovič so nekaj časa preživeli v zaporu. Vendar pa je ustavno sodišče sodbe razveljavilo in zadevo vrnilo ljubljanskemu okrajnemu sodišču v ponovno sojenje.
Tudi Cerarju ni všeč zastaranje
Tudi predsednik vlade Miro Cerar je nedavno ocenil, da dejstvo, da je sodna zadeva Patria zastarala, ni dobro za nikogar. "Ni dobro za pravno državo, saj ne vemo, kakšen bi bil sodni epilog, nenazadnje pa ni dobro niti za Janeza Janšo, saj bo vprašanje o tej zadevi ostalo neodgovorjeno," je povedal.
Kot je napovedal v začetku septembra, se bo tudi zato skupaj s pravosodnim ministrom in celotno vlado trudil sprejeti vse tiste ukrepe, ki bi našo pravno državo naredili bolj učinkovito. Predvsem da bi ta delovala hitreje in da bo tudi v pomoč gospodarstvu.
"Še posebej na tem področju je namreč čutiti breme prepočasnih postopkov in administrativnih ovir, ki jih vlada začenja postopno odpravljati, kar pa je dolg proces," je še dejal in dodal, da se v Sloveniji številni odmevni sodni procesi dostikrat razvijejo tako, da po nekaj odločitvah v eno smer pride do nasprotne odločitve na višjih stopnjah, kar je v pravnem sistemu sicer predvideno in do neke mere normalno.
"A neusklajenost znotraj sodnega sistema je dosegla neko kritično točko, kar mora biti poseben izziv za sodstvo in tudi za druge pravosodne institucije. Vlada se bo v to v skladu s svojimi pristojnosti zagotovo še bolj aktivno vključila," je še dodal premier.
KOMENTARJI (773)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.