Kazenski senat je ustavno pritožbo Janeza Janše v zadevi Patria začel obravnavati danes, pri odločanju pa je imel več možnosti. Lahko bi pritožbo zavrgel ali pa jo sprejel v obravnavo. Lahko pa senat odloči samo o začasnem zadržanju in o prednostni obravnavi ali pa odločanje o vseh teh vprašanjih prenese na plenum, torej na vse sodnike.
Senat je na koncu sklenil, da se ustavna pritožba obravnava absolutno prednostno. Zadevo se bo v preliminarno obravnavo predložilo na plenum sodišča, pred vse ustavne sodnike. Plenum bo torej odločal, ali zadevo prejeti v obravnavo.
Janša dveletno zaporno kazen prestaja od 20. junija letos, v zaporu sta tudi soobsojena Tone Krkovič in Ivan Črnkovič, ki sta bila v zadevi Patria obsojena na 22 mesecev zapora. Vrhovno sodišče je pred kratkim zavrnilo njihove zahteve za varstvo zakonitosti, zato se je sedaj trojica obrnila na ustavno sodišče.
Janša je v pritožbi predlagal, naj sodišče zadrži izvršitev sodbe, da bi lahko nemudoma prišel iz zapora. V 56 strani dolgi pritožbi je Janševa obramba ustavnim sodnikom predlagala, naj zadevo obravnavajo absolutno prednostno, saj je sodba tudi podlaga za prenehanje poslanskega mandata. Tudi Krkovič in Črnkovič predlagata začasno zadržanje izvršitve sodbe.
Ustavni sodniki ugodijo redkim pritožbam, uspešne pa so največkrat pritožbe zaradi kršitve 22. člena ustave, ki določa enako varstvo pravic v postopku pred sodiščem in drugimi državnimi organi.
Leta 2007 je sodišče denimo prejelo 3937 ustavnih pritožb, ugodili so 38 primerom. Pripad ustavnih pritožb je nato z leti vse nižji. V letu 2011 so jih tako prejeli 1358, ugodili so 21. Pred dvema letoma so rešili 1287 primerov, ugodeno pa je bilo 41 pritožbam. Lani so ob 1074 rešenih zadevah sodniki ugodili 18 pritožbam, kažejo podatki iz letnih poročil ustavnega sodišča.
KOMENTARJI (981)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.