Prvak stranke SDS Janez Janša je v mariborski kadetnici, na generalštabnem šolanju za bodoče generale Slovenske vojske (SV), v sredo izvedel predavanje kot gostujoči predavatelj. Posledično so se na družbenih omrežjih sprožile polemike o tem, da je to – glede na predvolilni čas – zelo nenavadno in da gre za očitno vmešavanje politike v vojsko.
V SDS so nam pojasnili, da se je Janša odzval na povabilo polkovnika prof. dr. Tomaža Kladnika in se udeležil predavanja pri predmetu Strateško voditeljstvo v okviru generalštabnega šolanja častnic in častnikov Slovenske vojske.
"Želja gostitelja je bila, da Janez Janša, kot nekdanji obrambni minister, predstavi svoje izkušnje pri vodenju in obvladovanju odporov v času pred, med in po osamosvojitvi Republike Slovenije ter spregovori o svojih izkušnjah pri uspešnem urejanju nasprotij na strateški ravni in s tem šolanju bodočih strateških vojaških vodij doda strokovno, izkustveno, kakor tudi zgodovinsko vrednost," so pojasnili v stranki.
Za izvedeno predavanje ni prejel nobenega honorarja, so še dodali.

SV: Na predavanju ne predavajo politiki, ampak strokovnjaki glede na tematiko
Tiskovni predstavnik SV Simon Korez je pojasnil, da vojska v Centru vojaških šol (CVŠ) izvaja program generalštabnega šolanja, ki je namenjen najvišjim častnikom SV (polkovnikom), kandidatom za prihodnje formacijske dolžnosti brigadirjev. Šolanje je organizirano skozi različne vsebine in predmete. Med temi je tudi predmet Strateško vodenje, katerega nosilec je polkovnik prof. dr. Tomaž Kladnik. Predavanja so organizirana tudi na način, da nosilec predmeta povabi različne zunanje in notranje gostujoče predavatelje, ki poznajo konceptualno in strateško raven organiziranja. Predvideli so, da bodo o rešitvah in vizijah predavali strokovnjaki, ki poznajo vojaško okolje in imajo izkušnje iz njihovega delovanja, glede na predvideno tematiko predavanj.

Janšo, ki za izvedeno predavanje ni zahteval in tudi ni dobil honorarja, so povabili k sodelovanju pri predavanju o dogajanju v osamosvojitvi Republike Slovenije in takratnem dogajanju na strateški ravni, v povezavi z nastajanjem nove države, predvsem pa o načinu oblikovanja lastne vojske, je še pojasnil Korez. Povabili so ga že lani, tokrat pa je prvič izvedel predavanje kot gostujoči predavatelj. Predavanje je spremljalo devet slušateljev od enajstih (dva sta bila na krajšem rednem načrtovanem dopustu).
Listo gostujočih predavateljev po Korezovih besedah predlaga nosilec predmeta in vodja katedre, vodja katedre pa o predlogu seznani poveljnika Centra vojaških šol. "Na generalštabnem šolanju ne predavajo politiki, ampak strokovnjaki, glede na tematike predmetnika. K predavanjem so povabili različne notranje in zunanje izvajalce," so še pojasnili in dodali, da so prakse drugih primerljivih šolanj, ki jih organizirajo članice Nata, pa tudi civilne izobraževalne institucije, podobne, saj kot gostujoče predavatelje vabijo posameznike iz različnih okolij. Vabijo strokovnjake, ki lahko iz primerov praks slušateljem ponudijo različna vedenja in znanja.
"Zaradi omenjenega zavračamo kakršno koli povezovanje izvedbe predavanj gostujočih predavateljev na generalštabnem šolanju s političnimi ozadji. Z vsemi predvidenimi in povabljenimi izvajalci so nosilci predmetov predhodno opravili razgovore in dogovor, da bodo predavali izključno vsebine po zahtevah programa in pričakovanjih nosilca predmeta. Dogovora so se v celoti držali vsi izvajalci, na vseh predavanjih pa je prisoten tudi nosilec predmeta, v tem primeru polkovnik prof. dr. Tomaž Kladnik," so še sporočili iz SV.
Mors o predavanju ni bil obveščen
Z Ministrstva za obrambo so sporočili, da o Janševem predavanju niso bili predhodno obveščeni. "Slovenska vojska v Centru vojaških šol izvaja program generalštabnega šolanja, ki je namenjen najvišjim častnikom. Nekatera predavanja so organizirana tudi na način, da nosilec predmeta povabi različne zunanje in notranje gostujoče predavatelje, ki so strokovnjaki na določenem področju ali imajo praktične izkušnje iz delovanja, glede na predvideno tematiko predavanj. Janeza Janšo je nosilec predmeta Strateško vodenje povabil k sodelovanju pri predavanju o osamosvojitvi Republike Slovenije in takratnem dogajanju na strateški ravni, v povezavi z nastajanjem nove države, predvsem pa o oblikovanju vojske. Janez Janša je o tej tematiki slušateljem predaval že lani," so zapisali v komentar.
Grošelj: To je milo rečeno nenavadno. Za katerega koli politika
Obrambni analitik Klemen Grošelj je za 24ur.com ocenil, da je zadeva "milo rečeno nenavadna", ne glede na to, za katerega politika gre. Načeloma naj bi se namreč vsi izogibali dejanj, ki bi kakor koli metala dvom ali luč dvoma na politično nevtralnost organizacije, s katero sodelujejo, je pojasnil.
"Nekaj je, če tečajnike ob začetku ali zaključku šolanja nagovori predsednik republike, predsednik vlade, minister ali državni sekretar ... potem to ni nič spornega. Ampak vsebinsko predavanje v predvolilnem času je malo nerodno - tako časovno kot strukturno. Ni najbolj posrečena izbira, da se aktualni politik – pa naj bo z levice, desnice ali sredine – pojavi in predava tam, če nima res neke neposredne funkcije."
To sicer ni z zakonom prepovedano, je pa stvar neke politične kulture, še meni Grošelj. "Vsak politik mora pri sebi oceniti, ali bi kaj takšnega naredil ali ne. Jaz mislim, da bi bilo v tem konkretnem primeru bolje, da ne bi, a on se je odločil drugače. Pa to zdaj ni vprašanje Janeza Janše, vprašanje na splošno je, ali imajo aktivni politiki na takšnem tečaju sploh kakršno koli vlogo in mesto? Jaz mislim, da ne."
Takšna poteza je za Grošlja zgolj pokazatelj z vidika slovenske vojske, da nekateri osnovni pojmi glede civilno-vojaških razmer očitno niso jasni. "Kljub temu, da smo formalno zakonodajo sprejeli in imamo zakonodajo, ki je primerljiva z vsemi drugimi članicami EU, Nata in celotnega zahodnega sveta, se vidi, da nam razmerja na implementacijski, konkretni in vsakodnevni ravni niso povsem jasna," je zaključil.
KOMENTARJI (1346)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.