
Predsednik SDS Janez Janša je trem predsednikom - republike, vlade in državnega zbora - poslal pismo, v katerem predlaga sestanek za popravo političnih krivic.
V pismu je med drugim zapisal, da bi mesto predsednika DZ in vlade ''danes verjetno zasedal nekdo drug, če ne bi lani prišlo do zlorabe sodstva za odstranjevanje političnih tekmecev iz volilne kampanje. Sum v nelegitimnost zadnjih volitev v Državni zbor je bil z odločbo Ustavnega sodišča RS dokončno potrjen.''
Dodal je, da so vse do danes čakali na ''vaše javne ali interne predloge, kako očitno, pravno dokazano krivico popraviti. Dočakali pa smo le molk ali celo zagovarjanje kršiteljev ustave in zakonov, ki ostajajo trdno na svojih položajih.''
V pismu SDS predlaga, da trije predsedniki določijo termin za sestanek, na katerega sprejmejo delegacijo vodstva opozicijske stranke. ''Pogovor želimo še ta teden,'' je zapisano v pismu.
''Predlagamo, da na njem preverimo možnost, ali pri nosilcih najvišjih funkcij v državi obstaja pripravljenost za iskanje dogovora o politični popravi krivice, ki je bila povzročena slovenski demokraciji in SDS.''
Pod pismo so se poleg Janše podpisali še France Cukjati, Alenka Jeraj, Milan Zver, Jože Tanko in Zvone Černač.
Brglez: pismo še en poskus SDS, da razdeli slovensko družbo
Predsednik Državnega zbora RS Milan Brglez se je na današnji novinarski konferenci odzval na med drugimi tudi nanj naslovljeno pismo. Povedal je, da je kontekst pisma problematičen in zaskrbljujoč. Po njegovem mnenju je očitno, da "pismo predstavlja zgolj še en poskus SDS, da radikalizira slovensko družbo in jo razdeli na dva pola, pri čemer sebe uvrščajo na stran pravičnikov, medtem ko vsi ostali delujemo v škodo slovenske demokracije".
Meni tudi, da poskušajo podpisniki pisma preko vse več kanalov nadalje destabilizirati slovenski politični prostor.
Brglez je prepričan, da kontekst prejetega pisma zaznamujejo tudi vztrajni poskusi SDS za osebno diskvalifikacijo vrha države in njenih demokratično izvoljenih predstavnikov. Očitke iz pisma ostro zavrača in meni, da njihovi argumenti nimajo povezave z realnostjo. "Na takšno politiko SDS ne pristajam – ne zaradi sebe ali zaradi katerekoli stranke, temveč zaradi vseh državljank in državljanov, ki želijo živeti v pravni, demokratični in ekonomsko razviti državi," je še zapisal.
Želijo se ukvarjati s preteklimi zgodbami, s preseženimi temami, je opozoril predsednik DZ. Takšna presežena tema je po njegovih besedah tudi diskurz o nelegitimnosti zadnjih državnozborskih volitev. Vse to utemeljujejo "na podlagi zmotnih in napačnih zaključkov o tem, kaj se je zgodilo". "Kot predsednik državnega zbora njihov diskurz zavračam, saj ni ustrezno utemeljen," je dejal Brglez.
Volitve so bile po njegovem prepričanju legitimne in "legitimnost so jim dali ljudje". Kakšne izredne volitve pa po besedah Brgleza ne pridejo v poštev "ne za stranko SMC ne za parlament in ne za državo".
Kot je še poudaril, je parlament prostor politične razprave, pravne dileme pa naj razrešujejo institucije, ki so za to pristojne.
Sestanka tako po Brglezovih besedah ne bo, vsaj ne v takšni obliki, kot so jo predlagali v SDS. Glede na ton, ki ga je razbrati iz pisma, pa predsednik DZ pričakuje, da se bo diskurz z njihove strani zaostril.
Predsednik vlade Miro Cerar se bo na pismo vodstva stranke SDS predvidoma odzval v naslednjih dneh, so pojasnili v njegovem kabinetu.
V največji vladni stranki SMC so danes na spletni strani zapisali, da je dosledno spoštovanje pravnega reda edina pot za politično stabilnost in pravno varstvo državljanov. "Da se tega v SMC odgovorno držimo, smo dokazali tudi v primeru vmesne, začasne odločitve ustavnega sodišča, ko je najprej vrnilo poslanski mandat poslancu Janši, potem pa še zadržalo izvrševanje zaporne kazni za istega poslanca. Poslanci SMC so takrat prispevali glasove za imenovanje komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb in s tem posredno potrdili tudi članstvo poslanca Janše v tej komisiji, saj so z odločitvijo ustavnega sodišča prenehali tudi razlogi za zavračanje njegovega članstva v tem delovnem telesu državnega zbora," so med drugim navedli.
Tudi Pahor se bo na pismo odzval v naslednjih dneh, so sporočili njegovi predstavniki.
KOMENTARJI (2573)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.