Prvi je o povišanju plače pisal tednik Mladina, a po naših podatkih je vlada Janeza Janše Petro Grah Lazar uvrstila še višje na plačno lestvico, kot je najprej kazalo. "Prihaja iz gospodarstva in lahko svoje bogate izkušnje implementira pri delu NPU ter s tem doseže višjo učinkovitost," pojasnjujejo na Policiji. Ko je NPU pred leti skušal zadržati kriminalistko, vrhunsko strokovnjakinjo na področju forenzičnih preiskav v bančništvu, po naših informacijah ni bilo prav nobene možnosti za zvišanje plače, zato se je vrnila v gospodarstvo.
Grahovo že od vsega začetka zaradi politične podpore spremljajo privilegiji. Kot smo že razkrili, se je najprej osebno sestala s predsednikom vlade Janezom Janšo, ki ji je obljubil ta direktorski položaj. Nato jo je moral na sestanek povabiti prvi mož Policije Andrej Jurič, ne da bi se Grahova sploh formalno prijavila za to delovno mesto ali poslala kakšen dopis. Stranka SDS jo je hitro zavihtela na mesto vršilke dolžnosti direktorja NPU, zdaj pa so ji politično podporo izkazale še stranke SMC, NSi in Desus, ki so glasovale za izredno povišanje njene plače.
"Zaradi njenih strokovnih kvalitet in zahtevnosti nalog ter pomembnosti dela direktorja NPU je na podlagi predloga v. d. generalnega direktorja Policije minister za notranje zadeve predlagal Vladi Republike Slovenije, da poda soglasje, da se Petra Grah Lazar z 12. 10. 2020, ob zaposlitvi na delovno mesto direktorja NPU, za katerega je določen izhodiščni 48. plačni razred, uvrsti v 53. plačni razred, ki je za pet plačnih razredov višji od plačnega razreda delovnega mesta oziroma naziva. Vlada RS je soglašala z omenjenim predlogom," nam je v odgovoru zapisal Drago Menegalija z Generalne policijske uprave.
"V. d. generalnega direktorja policije dodatno pojasnjuje, da je Petra Grah Lazar doktorica znanosti s področja poslovnih ved in strokovnjakinja na različnih področjih, kot npr. financ, bančništva, borznega posredovanja, računovodstva," razlagajo na Policiji. Vprašali smo še, zakaj ima Lazarjeva povsem drugačen status od vseh ostalih, ki so bili pred njo izbrani za vodenje NPU? "V. d. direktorja NPU, Petra Grah Lazar, ima enak status kot pred njo izbrani uslužbenci za vodenje NPU, saj so vsi imeli možnost napredovanja od izhodiščnega 48. do končnega 58. plačnega razreda. Pri čemer so določeni bili že ob premestitvi (zaposlitvi) uvrščeni v višji plačni razred od izhodiščnega, zaradi predhodnih napredovanj po javnouslužbenski zakonodaji," navaja Menegalija.
Zanima nas, ali je direktor policije v 10 letih že kdaj predlagal povišanje plače direktorju NPU za pet razredov? "Tak predlog je bil podan za Harija Furlana, in sicer z nastopom, od 28. 6. 2010 dalje," odgovarjajo. Ali to pomeni, da imajo direktorji NPU premajhne plače za svojo odgovornost? "Delovno mesto direktorja NPU je v javnouslužbenskem plačnem sistemu uvrščeno v plačno skupino C, na podlagi metodologije, ki je bila uporabljena ob prehodu v obstoječi plačni sistem. Plače javnih uslužbencev NPU so sicer določene s posebnim aktom in so načeloma za pet plačnih razredov višje kot plače policistov na primerljivih delovnih mestih," odgovarja Drago Menegalija.
Za vrhunsko strokovnjakinjo na področju bančne forenzike ni bilo posluha, da bi ji povišali plačo
Čeprav Zakon o sistemu plač v javnem sektorju določa, da če obstajajo za to utemeljeni razlogi, se lahko javnega uslužbenca ob zaposlitvi, na podlagi soglasja, premestitvi na drugo delovno mesto oziroma imenovanju v naziv ali višji naziv, uvrsti v plačni razred, ki je za največ pet plačnih razredov višji od plačnega razreda delovnega mesta oziroma naziva. Soglasje za to pa mora dati vlada. Plačo kriminalistke Nacionalnega preiskovalnega urada je pred leti doletela povsem drugačna usoda kot plačo Petre Grah Lazar.
Nekdanji direktor NPU Darko Majhenič se je po naših informacijah maksimalno trudil, da bi na delovnem mestu preiskovalke zadržal sodelavko, ki je bila strokovnjakinja na področju forenzičnih preiskav, sodelovala je v projektih preprečevanja in upravljanja s tveganji prevar, preiskovalnimi skrbnimi pregledi, največ forenzičnih projektov pa je opravila prav v bančništvu. Zato je bila nepogrešljiva pri preiskovanju bančne kriminalitete, pravijo njeni nekdanji sodelavci. Zaupana ji je bila tudi vloga nosilke strokovno najzahtevnejših zadev.
Zelo se je izkazala pri preiskavah kaznivih dejanj zoper gospodarstvo, predvsem na področju bančnega kriminala in drugih oblik korporacijske kriminalitete, pravijo naši viri. Poleg tega je sodelovala pri strokovnem usposabljanju preiskovalcev na področju računovodstva. Ker je imela na NPU nizko plačo, v primerjavi s prejšnjo plačo v gospodarstvu, je takratni direktor Majhenič skušal doseči, da bi ji omogočili izredno napredovanje in s tem malo popravili plačo. Vendar ni bil uspešen, saj ni bilo posluha za to, da bi ji povišali plačo in jo s tem zadržali na Nacionalnem preiskovalnem uradu, kjer je bila gonilna sila tudi pri preiskavi sumov kaznivih dejanj na Banki Slovenije. Zato je odšla nazaj v gospodarstvo.
KOMENTARJI (1214)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.