Odvetnik predsednika SDS Janeza Janše Franci Matoz je v sredo na vrhovno sodišče vložil zahtevo za varstvo zakonitosti v zadevi Patria, so potrdili na Okrajnem sodišču v Ljubljani.
Janša je sicer na družbenem omrežju Twitter zapisal, da je bila zahteva za varstvo zakonitosti vložena v ponedeljek in ne v sredo. Na Okrajnem sodišču v Ljubljani pa so naknadno pojasnili, da so zahtevo prejeli v sredo in da se datum vložitve šteje ob prejemu zahteve.
Če vrhovno sodišče ugotovi, da je zahteva utemeljena, izda sodbo, s katero ali spremeni pravnomočno odločbo ali v celoti oziroma delno razveljavi odločbo sodišča prve stopnje in višjega sodišča in zadevo vrne v novo odločitev, ali pa se omeji samo na to, da ugotovi kršitev zakona.
Sodba, s katero je prvostopenjsko sodišče predsednika SDS Janšo, prokurista Rotisa Črnkoviča in brigadirja Toneta Krkoviča spoznalo za krive koruptivnih dejanj v zadevi Patria, je postala pravnomočna 28. aprila. Zahtevo za varstvo zakonitosti pa je mogoče vložiti v treh mesecih od zadnje vročitve sodne odločbe.
Kaj bo (je) odločilo ustavno sodišče?
Janšev odvetnik Matoz je sicer še pred zahtevo za varstvo zakonitosti vložil ustavno pritožbo zoper sodbo v zadevi Patria na ustavno sodišče. To je sicer na sredini seji zadevo obravnavalo, a odločitev še ni uradno znana.
Po informacijah časopisa Reporter naj bi ustavno sodišče zavrnilo ustavno pritožbo, a kot so poročali v oddaji 24UR, je ta hip odprto še čisto vse, uradno pa še čisto nič. Večina ustavnih sodnikov naj bi se sicer neuradno res nagnila v smer, da ustavno pritožbo Janše zavržejo, a razmerje – neuradno naj bi bilo to 6 proti 3 – se utegne še spremeniti.
Zakaj? Do odprave odločbe ali sklepa lahko vsak sodnik predlaga ponovno odločanje na seji sodišča. Pišejo se tudi ločena mnenja, koliko jih bo, je ta hip nemogoče napovedati. In ker je tukaj nova okoliščina: vložena zahteva za varstvo zakonitosti, se lahko zgodi še marsikaj. Zato naj bi ustavno sodišče dokončno odločilo v začetku prihodnjega tedna. V kolikor bi tudi tedaj ustavno pritožbo zavrgli, bi se torej Janša v petek moral zglasiti na zaporu na Dobu. Razen, če bi prestajanje kazni začasno zadržalo Vrhovno sodišče, ki bo presojalo o zahtevi za varstvo zakonitosti.
Kot je znano, je Janša pravnomočno obsojen na dveletno zaporno kazen zaradi koruptivnih dejanj v primeru nakupa patrij v času, ko je bil predsednik vlade.
KOMENTARJI (1192)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.