Ljubljansko okrožno sodišče poskuša premierju Janezu Janši izročiti sodno pošto v zadevi Trenta s pomočjo detektiva, navaja spletni Dnevnik. Izročitev pošte je pogoj za nadaljevanje postopka odločanja o zahtevi za izločitev članov zunajobravnavnega senata v zadevi Trenta, v kateri je med obdolženimi tudi Janša.
Ker Janša redne pošte ne sprejme, mu sodišče sedaj poskuša pošto vročiti prek pooblaščenega sodnega vročevalca, slovenskega premierja pa mora zdaj iskati detektiv.
Dokumenti, ki jih sodišče poskuša vročiti Janši, se po navedbah Dnevnika sicer nanašajo na zahtevo premierja in njegovega odvetnika Francija Matoza. Vložila sta namreč zahtevo za izločitev sodnikov senata, zmotil naj bi ju predvsem sodnik David Špernjak, ki je magistriral pri profesorju in vrhovnem sodniku Primožu Gorkiču, temu pa SDS zameri javno kritiko sodbe ustavnega sodišča v zadevi Patria. Prav tako je Matoz izrecno zahteval, da sodišče pred odločitvijo o morebitni izločitvi sodnikov obrambo obvesti o izjavah sodnikov.
Matoz je v oddaji 24UR ZVEČER povedal, da glede vročanja sodne pošte ni nobenih težav. "Samo določena pisanja se vročajo osebno. Pisanje je mogoče vročiti tudi preko družinski članov in na delovnem mestu. To sploh ni nikakršna težava. Doslej so se vsa pisanja vročala meni. Neumnost je, da se dokumenti ne morejo vročati Janezu Janši, kajti on verjetno ne sedi v fotelju in čaka, da mu nekdo vroči pošto, ampak dela 24 ur na dan. "Ob tem je Janšev odvetnik dodal, da se premier ni nikoli izogibal pošti. "Zadevo potencirajo mediji in iščejo zgodbo, kjer je ni. Pisanje v Dnevniku ni kredibilna informacija."
V kabinetu predsednika vlade sicer danes na novinarska vprašanja ne odgovarjajo.Sicer pa ni prvič, da so ga zaradi nedvigovanja sodne pošte iskali detektivi.
Prvo priložnost bi lahko imeli že ta petek zjutraj. Na celjskem sodišču se bo predivodma - po tem ko je več narokov v zadnjih tednih odpadlo prav zaradi odsotnosti Janše - nadaljevalo sojenje, zaradi njegovega žaljivega tvita zoper dve novinarki RTV Slovenija.
Afera zaradi zemljišča v Trenti
Vse skupaj se je začelo marca leta 2005, ko je tudi takrat predsednik vlade Janša z Imosom oziroma Kastelicem podpisal pogodbo za nakup trisobnega stanovanja v Ljubljani. Zanj je plačal 56 milijonov tolarjev oziroma 236.100 evrov, do dela denarja pa naj bi, kot trdi tožilstvo, Janša prišel na sumljiv način, in sicer s prodajo zemljišča v Trenti podjetju Eurogradnje, ki ga je zastopal Klemen Gantar, s tem pa je iztržil 131.000 evrov.
Ob stečaju Imosa je sodna cenilka zemljišče v Trenti ocenila na 17.655 evrov, kar je bila tudi izklicna cena na dražbi leta 2016. Na dražbi je večina dražiteljev odnehala pri višini 30.000 evrov, ostali so štirje dražitelji, ki so ceno dvigovali vse do 127.500 evrov.
Septembra 2014 se je začela preiskava zoper osumljene, trajala je vse do februarja 2020. Oktobra lani pa je specializirano državno tožilstvo vložilo obtožnico na ljubljansko okrožno sodišče zoper Janšo, v kateri mu očita kaznivo dejanje zlorabe položaja ali pravic.
V zadevi Trenta po mnenju Matoza ne gre za nikakršno kaznivo dejanje in zlorabo položaja, ampak samo za proces, v katerem se poskuša diskreditirati njegovega klienta.
KOMENTARJI (2808)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.