Premier Janez Janša ob ponedeljkovem večernem glasovanju o konstruktivni nezaupnici ni bil prisoten v dvorani DZ. Po glasovanju pa je na družbenih omrežjih zapisal, da je za vladno ekipo še en naporen dan priprav na dve redni tedenski seji vlade. Medtem so se v DZ prešteli, KUL pa je dobila "pičlih 40 glasov".
Dodal je še, da vlada vabi vse poslanske skupine k sodelovanju pri premagovanju epidemije in k skupnim naporom za blaginjo Slovenije. "Ne gradimo na zamerah, dovolj je prostora za vse in vsi se lahko prepoznamo v barvah Slovenije," je pozval.
Sodeč po preteklih izjavah in po glasovanju v DZ, je najbolj možno sodelovanje z DeSUS. Ta bi utegnila podpisati sporazum, kot ga ima vlada sklenjenega z SNS in poslancema narodnih manjšin. Tako bi DeSUS lahko ostala tudi v vladnem kadrovskem razrezu. Prvak DeSUS Karl Erjavec ne verjame, da se bo to zgodilo. V vladi sicer še vedno dela kmetijski minister iz vrst te stranke Jože Podgoršek.
Sluga: Izkazalo se je, da Erjavec v poslanski skupini DeSUS nima podpore za mandatarja
Na glasovanju o konstruktivni nezaupnici se je po mnenju vodje poslancev SMC Janje Sluga izkazalo, kar so ves čas ugotavljali: da poslanci DeSUS ne podpirajo svojega predsednika Karla Erjavca za mandatarja.
Po besedah Sluge se je izkazalo, da je le en poslanec DeSUS podprl nezaupnico vladi. V današnji izjavi v DZ je spomnila na stališče SMC, da je predpogoj za to, da bi se sploh začeli pogovarjati o konstruktivni nezaupnici, to, da ima kandidat za predsednika vlade podporo lastnih poslancev. Po njenem mnenju je bilo dobremu opazovalcu jasno, da predlog nezaupnice Janševi vladi ne bo uspel.
Številne špekulacije gredo sicer v smeri, da je tudi Sluga oddala neveljavno glasovnico. Ob vprašanju njenega glasovanja je v današnji izjavi spomnila, da so v SMC "eni redkih" tajno glasovali in bi bilo zelo nekorektno, da bi komentirala, kako je kdo glasoval. Poslanska skupina SMC se je po njenih besedah sestala na redni seji. Kot je zatrdila, so enotni in se niso pogovarjali o njeni morebitni zamenjavi na mestu vodje poslanske skupine, o čemer se dalj časa špekulira.
Opozicija pa bo po ocenah vodje poslancev koalicijske SMC nadaljevala začrtano pot. Tako ne pričakuje, da bi se razmere umirile.
Medtem ko sta vodja poslancev DeSUS Franc Jurša in poslanec DeSUS Branko Simonovič ocenila, da je bil KUL ustanovljen le za konstruktivno nezaupnico in ga zato zdaj ni več, pa bodo po ocenah Sluge šele zdaj, ko se je ta prvi skupni projekt končal, videli, kako bodo v KUL naprej sposobni sodelovati med sabo. Dodala je, da si v SMC ves čas želijo, da bi bili vsi sposobni sodelovati.
Na vprašanje morebitne rekonstrukcije v vladi pa je odgovorila, da o tem nima nobenih informacij, se pa o tem že nekaj mesecev špekulira.
Simonovič: KUL ustanovljen samo za konstruktivno nezaupnico, uresničevanje programa DeSUS možno tudi ob aktualni vladi
Poslanci DeSUS naj bi v prihodnjih dneh govorili o prihodnjih odnosih z vladajočo koalicijo. Branko Simonovič ocenjuje, da je bil KUL ustanovljen samo za konstruktivno nezaupnico in ob tem spomni na sklep organov stranke, da DeSUS pristopi h KUL, česar pa da s ponedeljkovim glasovanjem ni več. Organi DeSUS so tudi sklenili, da DeSUS zapusti vladno koalicijo. Simonovič to situacijo primerja s tisto iz leta 2011, ko je stranka izstopila iz koalicije, poslancem pa ob tem predlagala, da se tudi naprej zavzemajo za uresničevanje strankinega programa. "Tudi ta opcija se mi ne zdi napačna," je dejal Simonovič.
V kakšni obliki bi to bilo, ne ve, izpostavlja pa, da je DeSUS kot koalicijska partnerka sodelovala pri koalicijskem sporazumu, njene ključne programske točke pa se zrcalijo tudi v sprejetem proračunu države za leti 2021 in 2022. Gre za dolgotrajno oskrbo, demografski sklad, gradnjo domov za starejše, vdovske pokojnine, letni dodatek za upokojence in še več drugih stvari, je naštel poslanec.
"Na organih stranke se je treba temeljito pogovoriti, kaj s tem. Če smo bili odpeljani iz koalicije samo zaradi konstruktivne nezaupnice, je to ena zadeva, če pa resnično organi stranke razmišljajo, da se odpovemo vsemu temu, kar smo soustvarjali, to potem postavlja zadevo pod nek drug vprašaj," je ocenil poslanec. Upa, da bo stranka, ki letos praznuje 30 let, odkar je postala Demokratična stranka upokojencev Slovenije, toliko modra, da bo znala povleči prave poteze in slediti programskim točkam, zaradi katerih je bila ustanovljena. "Kazalo bi res na hitro sklicati neko klavzuro in se okoli tega temeljito pogovoriti," je prepričan.
Šarec: Pravi preizkus bodo volitve
Na včerajšnje glasovanje se je na družbenih omrežjih odzvala predsednica SD, Tanja Fajon, in zapisala, da so v stranki SD včeraj "izpolnili svojo obljubo ljudem", a da so "žal tokrat zmagali strahopetnost, oportunizem in kratkovidnost". "A mi bomo odločno nadaljevati svoje delo. Smo glas vseh, ki želijo spremembe. In sprememba se bo zgodila."
Z glasovanjem je "zaključeno neko obdobje negotovosti in špekulacij", pa je zapisal predsednik LMŠ, Marjan Šarec. Situacija se je izčistila, "sanje tistih, ki so sanjali, da se bodo poslanci SMC in DeSUS odrekli varnemu zavetju poslanske plače, so se razblinile". Na kritike, da koalicija KUL ni izbrala pravega kandidata za mandatarja, Šarec odgovarja, da poslanci DeSUS niso podprli lastnega predsednika, malo je torej verjetno, da bi koga drugega. "Rajši so motovilili in motovilili v svojih izjavah, da se le ne bi bilo treba izjasnit. O SMC pa tudi ni potrebno izgubljati besed."
"Koalicija se hvali in slavi, ob dejstvu, da niso prevzeli glasovnic (zakaj sploh ni pomembno) in da je je bilo 6 (šest!) neveljavnih. Ampak to je 'uspeh' v lastnem mehurčku Državnega zbora. Pravi preizkus bodo volitve. Do njih pa ni tako daleč, kot se danes zdi, saj čas teče in se ga ne da ustaviti."
Konstruktivno nezaupnico, o kateri se je v ponedeljek izrekel DZ, so predlagali poslanci LMŠ, SD, Levice, SAB in DeSUS. Kandidatu za predsednika vlade Erjavcu na tajnem glasovanju ni uspelo zbrati dovolj glasov. Podprlo ga je 40 poslancev, sedem jih je glasovalo proti. Poslanci so sicer prevzeli 53 glasovnic, vse so bile vrnjene. Šest glasovnic je bilo neveljavnih.
Prvak SMC Zdravko Počivalšek je po glasovanju dejal, da gre za pričakovan izid in konec večmesečnega izgubljanja energije. "Zdaj bi lahko vsaj poskusili združiti sile za resne izzive pred nami. Premagajmo zamere in postavimo temelje za drugačno politiko. Gremo naprej," je pozval.
Prvak NSi Matej Tonin pa je dejal, da je "agonija brezupnice končno končana". "Vesel sem, da smo se prešteli. Po štetju je jasno, da je vlada trdna. Naše delo je usmerjeno v zajezitev širjenja epidemije, k zagotovitvi vsem dostopnega javnega zdravstva in krepitvi gospodarstva," je navedel.
KOMENTARJI (1795)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.