"Vsi vaši mediji vedno, ko smo mi v opoziciji, pišejo, da SDS nikoli več ne bo v vladi, Janez Janša nikoli več ne bo vodil vlade. Torej, zakaj bi potem lobirali pri nekom, ki ne bo imel nobene moči," je Janez Janša med drugim odgovoril na vprašanja o tem, ali je kateri koli poslovni družbi omogočil sklepanje poslov z državo.
Ob tem je dejal, da se je s poslovnežem Božem Dimnikom, čigar hči je ena največjih dobaviteljic v slovenskem zdravstvu, srečal večkrat, a da pogovori nikoli niso tekli o poslu. Dimnik je namreč po njegovih besedah v času osamosvajanja deloval v Svetovnem slovenskem kongresu ter pomagal pri pridobivanju mednarodnega priznanja, v času prve Janševe vlade pa je bil predsednik Društva slovensko-hrvaškega prijateljstva.
"Na jahtah sem jaz v svojem življenju preživel vsega skupaj kakšnih deset ur, mislim, da sem bil pol ure na jadrnici tudi s Kučanom," je dejal Janša. Le da je bilo srečanje s Kučanom leta '93 bolje dokumentirano – kot tedanji predsednik države in obrambni minister sta splavila jadrnico Sinji Galeb, prvo plovilo Slovenske vojske.
Koordinator Levice Luka Mesec je med postavljanjem poslanskih vprašanj med drugim poudaril, da poslanci sicer res niso pristojni za presojanje o tem, s kom se predsednik vlade druži v zasebnem času, a da je kot politik, ki je v zadnjih 20 letih zasedal vodilne funkcije v državi, javnosti dolžan podati pojasnila o stikih z dvema lobistoma in dobaviteljema v zdravstvu, Božem Dimnikom in Andrejem Marčičem, ki sta v tem istem času "skupaj obrnila za okoli 300 milijonov evrov poslov s slovenskim zdravstvom, s slovensko državo".
"Pravite, da niste prijavili KPK, ker je šlo za naključje. Ampak teh naključij je malo preveč: naključje na Novi Zelandiji, pa naključje na Mavriciju, pa naključje na vašem vikend, naključje na jahti, kjer vam je po enem krogu očitno postalo tako dolgčas, da ste se usedli na kavč in začeli gledati teletekst," mu je očital. Janša pa: "Verjeti v naključje ali pa v Marxa, vsak ima svoje prepričanje. Ko gre za neke težke obtožbe, je dobro dostaviti kakšen dokaz. Če bi imeli dokaz, da je bilo kaj narobe, bi ga že zdavnaj privlekli na dan."
Ob tem je Janša šefa Levice opomnil, da ima tudi sam fotografije, ki v javnosti porajajo precej vprašanj. "Kar se tiče korupcije, verjetno vam je gospod Kordež dal na sestanku kak nasvet."
Podjetja, povezana z Dimnikom in Marčičem, so po Janševih besedah posle z državo v najvišjih vrednostih sklepala v času levih vlad. Ob tem je še pozval opozicijo, da, v kolikor se bori proti korupciji v zdravstvu, podpre predlog koalicije, ki je vložila zakon o drugačnem načinu javnih naročil, ki bo sistemsko onemogočil kakršne koli podobne očitke, kot jih je deležen sam.
'Zapravljamo čas z brcanjem prazne konzerve'
Janša pa je opoziciji tudi očital, da se ukvarja z zadevami iz preteklosti. "V Sloveniji se marsikaj dogaja in mislim, da bodo naslednje leto zelo pomembne volitve in bi bil čas, da začnemo tekmovati s programi, koncepti, s tem, kako se bo sodelovalo za to, da bo Slovenija napredovala hitreje," je prepričan.
Spomnil je tudi, da v Sloveniji trenutno beležimo rekordno nizko brezposelnost po letu 2008, gospodarska rast, ki je bila napovedana prejšnji teden, pa je za dva odstotka višja, kot je bil padec v lanskem letu. Po Janševi oceni so takšni rezultati podlaga za povečevanje blaginje. "Mislim, da bi se spodobilo v tem času, da začnemo tekmovati v tem, kdo bo te priložnosti, ki so bile ustvarjene, v prihodnosti bolje izkoristil, ne pa da zapravljamo čas z mlatenjem prazne slame in brcanjem prazne konzerve, iz česar ne bo nič," je ob tem dejal.
Janša o (ne)udeležbi na seji komisije DZ za nadzor javnih financ: Moj koledar je poln
Poslanec LMŠ Robert Pavšič, ki vodi preiskovalno komisijo, ki ugotavlja morebitno politično odgovornost nosilcev javnih funkcij pri ukrepih, povezanih z epidemijo covida-19, je predsedniku vlade očital tudi izogibanje vprašanjem in neudeležbo na sejah komisije DZ za nadzor javnih financ. "Vaš vztrajen molk, vaše izogibanje neugodnim vprašanjem, vaša ignoranca do državnega zbora in njegove ustavne funkcije, vse to nas je pravzaprav prisililo, da nastopimo ostro, vztrajno, brezkompromisno in vas vsaj danes soočimo z vsaj enim vprašanjem," je dejal.
Janša je zatrdil, da z udeležbo na preiskovalnih komisijah nima nobenih težav ter da se jim v preteklosti ni nikoli izogibal. "Tudi vabilo za petek sem prejel in delam na tem, da bi lahko prišel. Je pa moj koledar poln. Jaz imam v enem tednu več evropskih in mednarodnih obveznosti, kot jih je imel vaš predsednik vlade v celotnem letu," je pojasnil. Ob tem je še izpostavil, da se ne spomni, da bi predsedniki vlad kdaj hodili na seje delovnih teles.
KOMENTARJI (715)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.