Predsednik Slovenske ljudske stranke Bojan Šrot je na današnji novinarski konferenci pojasnil: "V primeru nadaljnjih napadov na SLS s strani koalicijskih partnerjev je možen izstop iz koalicije. Prihajamo do točke, ko ne bo več možno korektno politično sodelovati," je napovedal Šrot. Vodja poslanske skupine Jakob Presečnik pa je dejal, da se o izstopu niso pogovarjali. "Odnosi v koaliciji so dobri," zatrjuje.
Šrot je še poudaril, da se napadi na SLS stopnjujejo že od trenutka, ko je nastopil kot predsednik stranke in sedaj dosegajo "kritično točko oziroma rob". Meni tudi, da imajo napadi na njegovo stranko politično ozadje ali politični cilj.
"Odnosi v koaliciji niso dobri," je dejal Šrot, pri tem pa izpostavil napade na koalicijske oziroma partnerske stranke. Kot je povedal, si je partnerstvo v koaliciji predstavljal drugače. Koalicijski vrh se namreč po njegovih besedah v treh mesecih, kar sam predseduje SLS, ni sestal še niti enkrat.
"Kaže, da nekateri jemljejo partnerski odnos zgolj kot zavezo manjših partnerskih strank, da podpirajo vse predloge, ki jih nekdo drugi želi spraviti v življenje," ugotavlja predsednik SLS. Pri tem Šrot omenja pomanjkljivo komunikacijo med koalicijskimi strankami in tudi, da so nekatere izmed partnerskih strank o dogodkih bolj in tudi prej informirane kot druge.
Šrot: Za aretacijami gradbenikov stoji Janša
Prepričan je namreč, da sta bila tako predsednik vlade Janez Janša kot predsednik NSi Andrej Bajuk o nastajajoči gradbeni aferi že predhodno obveščena. Po Šrotovih besedah naj bi Janša namreč dejal, da "se je akcija pripravljala dalj časa".
SLS je po besedah predsednika stranke "očitno postala državni sovražnik številka ena ali pa dežurni krivec". Pri tem Šrot ostro zanika, da bi bila SLS kakorkoli povezana z gradbenimi lobiji. Tako je glede direktorice Vegrada in njihove članice Hilde Tovšak dejal, da bodo upoštevali načelo domnevne nedolžnosti in je zato ne bodo obsojali. Da za gradbeno afero stoji predsednik vlade Janša, pa Šrot ocenjuje kot "zelo možno".
Prepričan je, da SLS doživlja napade s strani koalicije zato, ker je očitno trenutno zelo konkurenčna. Po njegovih besedah bo stranka pri svojem delu še naprej ravnala tako kot doslej.
Janšev kabinet zavrača Šrotove očitke
Glede sestanka koalicije na temo umika države iz gospodarstva bo do njega po zagotovilih iz vladnega kabineta prišlo, ko bodo izpolnjeni pogoji. "V tem smislu čakamo na predloge, o katerih bo mogoče vsebinsko in argumentirano razpravljati in sprejemati določene zaključke. Sicer pa razen tega na predsednika vlade ni bil formalno naslovljen noben predlog ali zahteva za sklic koalicijskega sestanka," dodajajo v kabinetu.
V sporočilu za javnost še poudarjajo, da "vlada - za razliko od nekaterih politično-gospodarskih povezav - tudi ni lastnik nobenega časopisa, pa naj gre za plačljivega ali brezplačnik, niti nima vpliva na uredniško politiko slovenskih medijev. Zato je prelaganje odgovornosti za uredniško politiko in vsebine posameznih medijev na vlado neprimerno in zavajajoče do slovenske javnosti," so še zapisali.
Obenem je Šrot dejal, da je zadnje čase mnogo težav tudi znotraj same stranke. Njihovi člani naj bi bili namreč "zmedeni", ko berejo t.i. desne časopise, v katerih je po Šrotovih besedah prepoznati nesoglasja med koalicijskimi partnerji. Pri tem je omenil časopis Slovenski tednik, za katerega po njegovih besedah verjetno nihče več ne dvomi, kdo stoji za njim.
Šrot obenem zatrjuje, da znotraj stranke sledijo njeni javni podpori, ki je po njegovih besedah trenutno osem odstotna, do volitev pa naj bi se približali desetim odstotkom prav z glasovi neopredeljenih volivcev.
Presečnik pa pravi , da so odnosi v koaliciji dobri
Vodja poslanske skupine Presečnik nasprotno od predsednika SLS ocenjuje, da so odnosi v koaliciji dobri. "Odhod iz koalicije na sestankih poslanske skupine do sedaj ni bil omenjen in SLS bo v koaliciji korektno sodelovala še naprej," je zatrdil.
Po njegovih besedah v koaliciji ni "nobenega posebnega problema". Obenem pa dodaja, da bo koalicijski vrh moral nekatere posamične zadeve pač uskladiti, pri čemer Presečnik navaja tudi usklajevanje pri pokrajinski zakonodaji.
KOMENTARJI (140)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.