
Predsednik vlade je na današnji novinarski konferenci spregovoril o rezultatih dela vlade v prvi polovici leta in drugih aktualnih političnih zadevah.
Vlada je v prvem polletju intenzivno uresničevala zaveze iz strategije razvoja Slovenije in ključne cilje presegla, je delo vlade v prvem polletju ocenil premier Janša. Ključen instrument za dosego cilja - ujeti najrazvitejše države Evropske unije - je za tri odstotke presegati povprečno gospodarsko rast v EU, je še povedal Janša.
V prvem polletju je Slovenija dosegala za štiri odstotke višjo gospodarsko rast kot je bila v Evropski uniji, za toliko višja je bila tudi v primerjavi z območjem evra. V primerjavi z enakim obdobjem lani po Janševih besedah najbolj izstopa podatek, da se je brezposelnost znižala za 20 odstotkov. Po podatkih mednarodnih raziskav se je Slovenija uvrstila med države z najnižjo stopnjo tveganja revščine, kar si vlada po Janševih besedah šteje kot pomembni dosežek v razvoju.

Vlada sicer želi ohraniti pozitivne trende, ki so Slovenijo dvignili na povprečje območja evra, v katerega je vstopila, je dejal Janša. Ob tem je poudaril, da se zavedajo nevarnosti pregrevanja gospodarstva na osnovi visoke gospodarske rasti in raznih trendov, kot so cene energentov in nekaterih prehrambenih izdelkov. Vpliv na te pa je zaradi vpetosti v evropske trge omejen. Vlada bo še naprej pazljiva, je dejal Janša, sicer pa tudi nedavna inflacija po njegovem ni "dramatična".
'Realna številka pokrajin je 14'
Politično realna številka glede števila pokrajin je 14, spodnja meja pa ne more biti dosti nižja, je povedal premier Janša. Kot je znano, se je koalicijska NSi minuli teden zavzela le za šest pokrajin. Premier pa je danes poudaril, da so pokrajine koalicijsko usklajen projekt.
Po njegovem mnenju bi bilo korektno, da tisti, ki dajejo pobude, povedo, katere izmed pokrajin ne bi imeli. Na obiskih po regijah, ki jih opravlja vlada, ministri namreč podpirajo ustanovitev pokrajin, je še povedal Janša.
Pokopavanje mrtvih s preglasovanjem?
Janša je spregovoril tudi o predlagani vsebini novele zakona o žrtvah vojnega nasilja, ki je za opozicijsko SD nesprejemljiva, medtem ko so pripombe na novelo podali tudi v koalicijski DeSUS. "Moje stališče je dolga leta enako, mislim, da nima smisla pokopavati mrtvih s preglasovanjem," je dejal Janša in dodal, da ni problem DeSUS, če bi vladna koalicija hotela, bi namreč paket vojnih zakonov lahko že zdavnaj sprejela s preglasovanjem.
Odgovor Hrvaške kmalu
Slovenska vlada še čaka na odgovor Hrvaške na slovensko pobudo o reševanju odprtih vprašanj, potem pa bo mogoče kaj povedati o njeni vsebini, ki je zaenkrat še interne narave, je dejal Janša. Dodal je, da hrvaški odgovor pričakuje kmalu.
Vlada si je po Janševih besedah v prvi polovici leta zelo prizadevala, da bi prišlo do koraka naprej pri reševanju odprtih vprašanj s Hrvaško. V zvezi s tem je tudi izdelala omenjeno pobudo, ki je, kot je dejal slovenski premier, "celovita in se dotika vseh ključnih odprtih vprašanj". "Avgusta in septembra bo jasno, ali bo mogoče storiti korake naprej," je napovedal slovenski premier.
O nasprotovanjih predlogu, ki so se pojavili v obeh državah, je Janša dejal, da skoraj zagotovo ne v Sloveniji in ne na Hrvaškem ne bo neke 100-odstotne podpore tem rešitvam. Vendar, je še dodal, so samo v primeru znatne večinske podpore na obeh strani takšne rešitve smiselne.
Predsednik vlade je na novinarski konferenci spregovoril tudi o nedeljskem srečanju s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem v Umagu. Kot je dejal, je šlo za neformalno srečanje, z Mesićem pa sta se dotaknila tudi slovenske pobude, vendar nista sprejela nobenih zaključkov.
'Projekt megazabavišča se je spolitiziral'
Pri uresničevanju projekta megazabavišča je bilo doseženo načelno soglasje o predvidenih spremembah zakonodaje, žal pa je zastalo obveščanje javnosti, še posebej lokalnega prebivalstva, je povedal Janša. Napako pri obveščanju je po Janševih besedah storil "slovenski partner v tem projektu, ki naj bi bil večinski lastnik". "Jasno pa je, da projekta ni možno izpeljati, če okolje do projekta ne bo prijazno," je še dejal premier.
Po Janševih besedah se je projekt megazabavišča zaradi neobveščanja javnosti spolitiziralo bistveno bolj, kot si zasluži.
Najprej je treba po Janševih besedah konkretne okoliščine projekta in zadevo pojasniti tistim, ki bodo s takšnim projektom živeli. "Tukaj je bilo narejenih nekaj napak, ki jih ne razumem, predvsem glede na to, da gre za projekt, kjer bo ohranjeno slovensko lastništvo, kjer bo igralništvo v manjšini," je dejal Janša.
V družbi Hit pa so prepričani, da so širšo slovensko javnost o projektu zabavišča na Goriškem obvestili takoj, ko so bile dogovorjene podrobnosti pisma o nameri. Predstavitev lokalnim skupnostim je bila opravljena pred predstavitvijo širši javnosti in je bila usklajena s finančnim ministrstvom, so sporočili.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.