Iz odvetniške pisarne Zidar Klemenčič so sporočili, da je predsednik vlade Janez Janša predlagal, da Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani začne kazenski pregon nekdanjega v. d. generalnega direktorja policije Bojana Potočnika.
Janša je predlog za kazenski pregon vložil zaradi neresničnih obtožb, ki jih je Potočnik izrekel v oddaji Resnica o Patrii. Tedaj je dejal: "Bojim se, da je v primer vpletenih preveč pomembnih ljudi. Zagotovo je bila politična odločitev tudi to, da policijo utiša." Na vprašanje: "Pa je to možno?", pa je Potočnik odgovoril: "Seveda je možno." V nadaljevanju novinar vpraša, ali je možno trditi, da je minister za notranje zadeve ustavil preiskavo v zvezi s Patrio in sprejemal navodila s strani premierja. Potočnik odvrne: "Nimam dokazov, da bi to trdil, vendar sem skoraj prepričan, da se je to zgodilo. Vsakodnevno je minister za notranje zadeve po nasvete hodil k premierju."
"Kazenski pregon zoper Potočnika naj se začne zaradi kvalificirane oblike kaznivega dejanja žaljive obdolžitve po členu 171/I in 171/II in III Kazenskega zakonika," so še zapisali v odvetniški pisarni.
'Kje je tu kaznivo dejanje?'
Potočnik je v odzivu povedal, da ni nikogar obtožil, povedal je le svoje mnenje in na osnovi tega izrazil svojo domnevo. Kot pravi, pa ima Janša pravico predlagati kazenski pregon.
"Ne vidim pa, kje sem naredil kakšno kaznivo dejanje," je dejal in pojasnil, da je na vprašanje novinarja, ali ocenjuje, da je predsednik vlade vplival na delo policije, rekel le: "Da, to je možno," in s tem izrazil le svojo domnevo. "Kje je tukaj kriva obtožba?" se sprašuje Potočnik.
Poziv k odstopu od pregona
Mednarodni inštitut za tisk (Ipi) in njegova podružnica, Medijska organizacija za jugovzhodno Evropo (Seemo), sta v današnjem sporočilu za javnost obsodila predlog predsednika slovenske vlade Janeza Janše za kazenski pregon v Sloveniji proti finskemu novinarju Magnusu Berglundu. Direktor Ipija David Dagre je slovenskega premierja pozval, naj odstopi od kazenskega pregona.
Spomnimo
Janša je že v torek na državno tožilstvo vložil predlog za kazenski pregon zoper novinarja finske nacionalne televizije Magnusa Berglunda zaradi kvalificirane oblike kaznivega dejanja žaljive obdolžitve. Omenjeno kaznivo dejanje je tako imenovani predlagalni delikt, ki ga tožilstvo preganja po uradni dolžnosti šele po prejemu ustreznega predloga oškodovanca.
Predlog za pregon je Janša vložil ''zaradi neresničnih obtožb, ki jih je novinar izjavil v oddaji finske nacionalne televizije YLE''. ''Ravnanje Magnusa Berglunda predstavlja klasično obliko protipravne in kaznive žaljive obdolžitve, ki jo je storil novinar brez predložitve dokazov za hude lažnive obdolžitve in ob očitnem kršenju temeljnih načel novinarske skrbnosti,'' so včeraj zapisali v sporočilu za javnost in dodali, da bodo drugi predlogi za kazenski pregon in civilna tožba sledili.
KOMENTARJI (200)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.