
Janša namreč meni, da je vprašanje članstva Slovenije v zvezi Nato tako pomembna odločitev, da bi jo bilo "spodobno" sprejeti na referendumu. "Morda bi predhodni referendum pred povabilom v Pragi novembra letos strnil razpravo o članstvu Slovenije v zavezništvu, ki doslej ni bila prava razprava, saj ni prihajalo do resnega soočanja argumentov. Šlo je bolj za ideološke diskvalifikacije tistih, ki nasprotujejo članstvu Slovenije v Nato," je pojasnil Janša. Dodal je, da bi ob tem prišlo tudi do kristaliziranja stališč o vstopu v zavezništvo, kar bi dalo tudi jasno sliko o slovenskih stališčih pred povabilom v zvezo.
Janša je namreč prepričan, da v dosedanjih razpravah ni šlo za soočanje argumentov, ampak za prepričevanje ljudi o tem, da je Nato nekaj slabega. "Če bi se takšna kampanja nadaljevala, potem Slovenija najbrž ne bi prišla niti na dnevni red v novembru v Pragi, ko se bo odločalo o pridružitvi novih članic. O članstvu se namreč vodstvo odloča takrat, kadar si neka članica to tudi želi in to jasno odraža v javnem mnenju," pojasnjuje Janša. Ob tem je Janša še opozoril, da bodo možnosti za referendum bistveno skrčene, če bo sprejet vladni predlog za spremembo ustave, ki "praktično ukinja" referendum.
Referedumska pobuda, ne glede na to, kdaj bo do nje prišlo, se očitno za zdaj pričakuje od nasprotnikov vključitve v Nato, ne pa od zagovornikov zavezništva.