Slovenski premier Janez Janša se je danes v Kuvajtu sestal s kuvajtskim emirjem Sabahom Al Sabahom. Največ pozornosti sta posvetila sodelovanju med Evropsko unijo in državami Sveta za zalivsko sodelovanje (GCC), v katerem je Kuvajt zelo dejaven. Govorila sta tudi o dvostranskih odnosih in o razmerah v regiji in svetu, pri čemer sta posebno pozornost namenila razmeram v sosednjem Iraku, je v izjavi za slovenske medije povedal Janša.

Kuvajtska stran je slovenski posredovala možno oceno rešitve razmer v Iraku, ki je zelo blizu slovenskim pogledom. V skupnem interesu je, da Iračani sami lahko skrbijo za svojo varnost, kar bo možno, če ne bo tujih vplivov na to državo, je dejal Janša in dodal, da je umiritev razmer v Iraku koristna za Irak sam in tudi regijo.
Janša se je z gostiteljem dotaknil vprašanja iranskega jedrskega programa, za rešitev katerega je zainteresirana tudi Slovenija, saj predseduje Svetu guvernerjev Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA). Emir je dejal, da je Kuvajt zaradi tega programa zaskrbljen, ne le zaradi morebitnih zlorab jedrskih zmogljivosti, ampak tudi zaradi okoljskih vprašanj, če poraba jedrskega materiala ne bo v skladu z mednarodnimi normami.
Predsednik vlade, ki je na obisku v Kuvajtu z močno vladno in gospodarsko delegacijo, in emir sta govorila tudi o gospodarskem sodelovanju med državama. Pri tem je Janša dobil zagotovila, da je Kuvajt zainteresiran za sodelovanje slovenskih podjetij pri infrastrukturnih projektih v Kuvajtu, za katere bo ta zalivska država v prihodnjih 15 letih porabila več milijard dolarjev. Govorila sta tudi o morebitnem nastopu slovenskih podjetij pri kasnejši obnovi Iraka.
Zunanji minister Dimitrij Rupel, ki poleg ministra za gospodarstvo Andreja Vizjaka, ministra za obrambo Karla Erjavca in ministra za zdravje Andreja Bručana spremlja Janšo, se je danes sestal s svojim kolegom Muhamadom Al Sabahom. Govorila sta o dvostranskih odnosih ter o razmerah v arabskih državah in svetu, podpisala pa sta tudi sporazum o sodelovanju med obema ministrstvoma in ustanovitvi posebnega odbora za stike med državama.
Rupel in njegov kuvajtski kolega sta govorila tudi o viznem režimu, predvsem o tem, kako čim bolj olajšati poslovnežem in turistom prihode v državi. Kot je dejal Rupel, načrtuje Slovenija sprejeti podobno rešitev, kot jo ima za državljane Savdske Arabije, ki lahko formalnosti uredijo preko avstrijskega veleposlaništva. Dodal je, da zaenkrat še ni znano, preko katerega veleposlaništva bi lahko kuvajtski državljani podobno urejali vizne formalnosti.
Slovenija v regiji načrtuje odprtje svojega predstavništva, zaenkrat pa še ni odločitve o tem, kakšne vrste bo to predstavništvo, je še poudaril Rupel. Kuvajtskemu kolegu je predstavil priprave na slovensko predsedovanje EU v prvi polovici leta 2008 in izpostavil, da bo v tem času organiziran vrh EU-GCC. Med prednostnimi nalogami slovenskega predsedovanja pa je poudaril medkulturni dialog.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.