V Šentilju je danes potekal festival seniorjev in seniork SDS. Festivala so se udeležili tudi predsednik SDS Janez Janša evropski poslanec Milan Zver, Alenka Jeraj in drugi. Janša je komentiral aktualno politčno dogajanja in pa predvsem arbitržani sporazum.
Po njegovem mnenju je eden ključnih motivov sedanje vlade, da je šla v podpis škodljivega sporazuma tudi to, da ta tema prekrije vse ostalo, da se ne vidi nesposobost in da se lahko v ozadju mirno povečuje zadolževanje in se s tem kupuje socialni mir.
“Po referendumu naše delo seveda ne bo končano. Takrat se bodo ti oblaki, ki zakrivajo ekonomske in socialne probleme razkadili in treba bo vložiti velike napore, da se na nek način ta škodljivi čas upravljanja z našo državo čimbolj skrajša. Jeseni so lokalne volitve, to je naslednja priložnost, ko lahko poskrbimo za skrajšanje tega časa in vsak lahko tukaj veliko prispeva”.
OGLEJTE SI tudi SOOČENJE med JANŠO IN PAHORJEM.
Odločanje o suverenost
"Naslednjo nedeljo bomo Slovenci ponovno odločali o vprašanju naše suverenosti, o vprašanju, ki je temelj suverenosti vsake države, o meji. Brez teritorija ni države in brez meje ni teritorija. To je nekaj, kar velja že dolgo in bo veljajo še v bistveno daljšo prihodnost," je pojasnil Janša.
“V našem madatu smo opozicijo ne le obveščali o tem, kako potekajo pogajanja s Hrvaško, mi smo opozicijo vključevali v pogajalsko skupino. In edino tako je prav. Potem pa je prišla sedanja Pahorjeva vlada, nekega dne smo lahko v hrvaških časopisih prebrali osnutek sporazuma Pahor – Kosor, ki je bil potem tudi podpisan, brez posvetovanja s širšo stroko, slovensko javnostjo pred katero je bil skrit in seveda brez vključevanja opozicije,” je še poudaril.
Hrvaška ima težave z drugimi državami
Janša meni, da ima Hrvaška nerešena mejna vprašanja ne samo s Slovenijo, temveč tudi z Bosno, Črno Goro in Srbijo ter Madžarsko. "Niti z eno državo nima Hrvaška urejenih mejnih vprašanj. Meje so važne, meje so temelj državnosti vsakega naroda, ki ima lastno državo in te ga se je potrebno zavedati."
"Slovenska vlada je s tem sporazumom brez posvetovanja z opozicijo, strokovno javnostjo in brez vednosti javnosti pristala na hrvaško zahtevo, da se meja določi po mednarodnem pravu,, je povedal Janša. Poudaril je še sledeče: "To je nekaj, kar zanika ceno, ki smo jo Slovenci plačali za ta teritorialni izhod v mednarodne vode, ki ga danes imamo. Ko smo mi plačali to ceno, je Hrvaška dobila vse. Zaradi tega je ta princip zunanje pravičnosti, ki lahko upošteva zgodovinske okoliščine pri določanju meje tako pomemben."
“Tako kot je sporazum napisan, lahko izgubimo vso lastništvo nad teritorialnih izhodom na odprto morje. S tem sporazumom Slovenija ne dobi nièesar in referendum je s tem, da glasujemo proti, edina možnost, da to škodo popravimo."
Po besedah Janše nihčne ne bi smel potisniti Slovence v takšno razdeljenost pri odločanju ob tako pomembnem vprašanju. "Namesto da bi se tukaj razhajali s Hrvaško glede teh vprašanj, sta naša in hrvaška vlada na isti strani, cel hrvaški parlament je z njimi, mi smo pa razdeljeni," še zaključi.
NSI proti sporazumu
Kot je dejala predsednica NSi Ljudmila Novak v stranki postavljajo odgovorno odločanje pred počitnice pri sosedih, domoljubje pa je za njih pomembnejše od vikendov ob hrvaški obali. Po njenem mnenju bi se slovenski premier Borut Pahor moral o reševanju slovensko-hrvaških odnosov posvetovati z vsemi političnimi strankami, predvsem pa z najboljšimi strokovnjaki za mednarodno pravo, ne pa da je zdaj odgovornost za odločanje naložil državljanom. Ker pa je referendum postal dejstvo, je zavrnitev arbitražnega sporazuma po besedah Novakove edini način, da preprečimo veliko škodo za Slovenijo.
Tudi evropski poslanec Lojze Peterle je poudaril, da predlagani sporazum Slovenijo vodi v negotovost, in izrazil prepričanje, da je s pravo politiko še vedno mogoče skupaj s Hrvaško priti do takšne rešitve, pri kateri bosta zmagali obe strani in se nihče ne bo počutil prikrajšan ali prizadet. "Dokler pa predsednika obeh vlad o istem sporazumu govorita povsem drugače, temu ne bo tako. Takšen pristop je tudi razdelil slovensko politiko in celo znotraj vladnih strank so ljudje, ki pozivajo proti podpori sporazuma," je dejal Peterle.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.