Predsednik parlamentarne stranke SDS Janez Janša je na današnji tiskovni konferenci podal stališče stranke do tretjega svežnja gospodarskih ukrepov vlade, o katerih prav zdaj potekajo usklajevanja s socialnimi partnerji. Po njegovem mnenju je vlada pripravila "nedodelane" ukrepe z mnogimi pomanjkljivostmi.
Glavna pomanjkljivost ukrepov vlade za blažitev posledic finančne in gospodarske krize naj bi bilo dejstvo, da je vlada v ospredje postavila delitev milijonov, namesto da bi na prvo mesto postavila ustvarjanje. "Če se ne bo ustvarjalo novih delovnih mest, bomo ostali v spirali te krize," je še dodal Janša. Po njegovih ocenah naj bi se število brezposelnih že do letošnjega poletja povečalo na 100.000.
Kot je povedal, so ukrepi, s katerimi vlada načrtuje povečanje davkov, le delno in nejasno pojasnjeni. Manjkajo ukrepi na področju socialnih transferjev in dodatnega varčevanja, prav tako pa so po njegovih besedah stvari meglene pri napovedani pokojninski reformi.
Po njegovem mnenju bi morala vlada prestaviti tudi pozne jesenske roke za sprejetje danih ukrepov na bližji datum. "Če bi bili ukrepi pravočasni, bi bilo odpuščanj polovico manj," je prepričan.
SDS s svojimi predlogi
Zaradi mnogih pomanjkljivosti tega dokumenta bo strokovni svet SDS naslednji teden predstavil svoj predlog ukrepov. "Del ukrepov bomo podali v proceduro v Državni zbor, del pa bomo podali vladi," je povedal Janša.
Predlagani ukrepi se bodo po njegovih besedah nanašali na socialne transferje, varčevanje in ustvarjanje novih vrednosti ter delovnih mest.
'Niso ogroženi le upokojenci'
Janša je sicer zadovoljen z napovedjo vlade, da bo pripravila predlog zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev. S tem zakonom naj bi se po njegovih besedah poenotile evidence socialnih transferjev, tako da bi natančno poznali socialno stanje prejemnikov. "S tem bo nastala realna podlaga za to, da se v kriznih časih dejansko pomaga tistim, ki so pomoči potrebni," je še dejal.
Pravilna se mu zdi tudi vladna odločitev za uvedbo enkratne denarne pomoči socialno ogroženim, s katero vlada sicer upravičano krši svojo koalicijsko pogodbo o uvedbi draginjskega dodatka za upokojence. "Niso socialno ogroženi le upokojenci z nizkimi pokojninami," je še dejal ter pozdravil prehod s samo ene kategorije socialno ogroženih na vse.
KOMENTARJI (96)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.