
Predsednik SDS Janez Janša je ocenil, da vladno poročilo o razvoju Slovenije od 2000 do 2004 ne odgovarja na očitke, ki jih je koalicija Slovenija zapisala v interpelaciji. Poročilo je sicer koristno, a ne pojasnjuje očitkov glede neizpolnjenih, meni Janša, ki je dogajanje v prispodobi primerjal z "jabolkami in hruškami". Razprava o interpelaciji bi po njegovem mnenju morala potekati šele ob koncu mandata in čim bližje volitvam - torej zadnji teden v septembru, saj naj bi to "koristilo volivcem".
Ker vladno poročilo ne odgovarja na očitke iz interpelacije, bi po Janševem mnenju moral predsednik DZ Feri Horvat vladni odgovor zavrniti, kar pa se po njegovem prepričanju "zaradi Horvatove politične pripadnosti najverjetneje ne bo zgodilo". Janša je ob tem še poudaril, da so se ob interpelaciji branili le tisti ministri, ki so v vladi šele kratek čas in dejansko niso odgovorni za napake svojih predhodnikov. "Tisti pa, ki so leta 2000 dali določene obljube, a jih kasneje niso izpolnili pa pojasnil niso ponudili," je dejal Janša.

Janša: TV Slovenija kot prva obrambna linija vlade
Predsednik SDS je bil kritičen tudi do nacionalne televizije. Kot "arogantno" je namreč ocenil njeno obnašanje, ko naj bi zavrnili Janševo pobudo po soočenju s predsednikom vlade Antonom Ropom. To po Janševem mnenju dokazuje, da se "nekateri uredniki na nacionalki obnašajo kot prva obrambna linija vlade". Janša je še omenil, da je bilo v zadnjih dneh na Televiziji Slovenija vladni strani namenjeno "kar za 100 odstotkov več časa kot opoziciji, čeprav oboji plačujejo TV naročnino".

Zdenka Cerar: Naredili vse in še veliko več
Glede podkupljivosti in klientelizma, ki je v predvolilni kampanji glavni očitek vladnemu kabinetu, je predsednik vlade Anton Rop v četrtek omenil protiukrepe, kot so zmanjševanje sodnih zaostankov in povečanje učinkovitosti pravosodja.
O preganjanju korupcije je danes na tiskovni konferenci govorila tudi ministrica za pravosodjeZdenka Cerar. Skupaj z državnima sekretarjema Markom Starmanom in Karlom Erjavcem je zavrnila očitke v interpelaciji, ki se nanašajo na pravosodje, kot neutemeljene. Poudarila je, da so bile vse zahteve iz koalicijskega sporazuma z novembra 2000, ki se nanašajo na pravosodje, izpolnjene, "na ministrstvu pa se je naredilo še veliko več".
V boju proti korupciji in klientelizmu, je Cerarjeva povedala, da je bilo na področju "teh dveh populističnih izrazov" zelo veliko narejenega. "Ustanovljen je bil urad za preprečevanje korupcije, ustanavlja se komisija za takšno preprečevanje, sprejet je zakon o preprečevanju korupcije." Cerarjeva je poudarila, da se kaznive zadeve z omenjenih področij najtežje odkriva, vendar pravosodno ministrstvo zagotavlja, da spremlja problematiko v okviru pravosodja.
Opozicijski SDS in NSi v interpelaciji očitata, da tožilstvo s svojim "neučinkovitim delom ne prispeva dovolj k učinkovitemu pregonu kaznivih dejanj in zagotavljanju pravne države". Po mnenju podpisnikov interpelacije je prav tožilstvo "eden izmed glavnih krivcev, da se razraščajoča korupcija in klientelizem ne preganjata" in da se v kazenskem postopku znajdejo le "izvajalci, ne pa tudi glavni krivci." Kot primere navajajo zadeve Elan, Orion, Sicura, SIB in druge.
Kot je znano, je vlada v četrtek na očitke iz interpelacije odgovorila s 345 strani dolgim poročilom o razvoju Slovenije v zadnjih štirih letih. Vlada v poročilu trdi, da so navedbe v interpelaciji opozicije "praviloma napačne in nedomišljene", v manjšem delu, kjer ugotavljajo nekatere zaostanke za zastavljenimi cilji, pa so ti očitki "pretirani".