Predsednik vlade Janez Janša se je na vladi sestal s koalicijskimi poslanci. Predstavil jim bo izhodišča rebalansa proračuna za leto 2012 in s tem povezanimi varčevalnimi ukrepi. Po ocenah koalicije bodo potrebni ostri varčevalni ukrepi in globoki rezi na vseh področjih, po nekaterih podatkih tudi pri socialno varstvenih prejemkih.
Vlada pri predlaganju varčevalnih ukrepov izhaja iz stališča, da izbira prioritete in najprej poseže po tistem delu javne porabe, kjer gre za privilegije in varčevanje pri sebi, je med srečanjem dejal Janša. Poudaril je, da so to le izhodišča, ki jih bodo šele predstavili socialnim partnerjem.
Janša je izpostavil, da bo vlada najprej posegla po tistem delu javne porabe, kjer gre za funkcionarje, zatem za tiste rezerve, ki obstajajo, vključno z javnimi naročili. Tukaj veliko rezerv ni, pojasnjuje in dodaja, da prostora za investicije v proračunu praktično ni več.
Šele nato pridejo po njegovih besedah na vrsto ukrepi, ki so nekoliko težji. "Če bomo na prvih dveh segmentih našli dovolj rezerve, ne bo treba posegati po ukrepih, ki bodo bolj boleči, kljub temu da so jih nekatere druge evropske države, ki so tudi v boljšem položaju, kot je Slovenija, sprejele vsaj začasno," je dejal Janša.
Toda, kot ocenjuje, nima smisla razlagati nabora ukrepov, preden z njimi ne seznanijo socialnih partnerjev in preden vsaj ne poskusijo doseči soglasja. Vlada je odločena, tako zatrjuje premier, da ta čas doseže čim višjo stopnjo soglasja.
"Glede na to, da bi radi s temi predlogi, preden jih dokončno sprejmemo in pošljemo v DZ, najprej seznanili tudi socialne partnerje v četrtek na Ekonomsko-socialnem svetu, in glede na to, da bodo tej predstavitvi sledila tudi pogajanja, boste razumeli, da pri teh predstavitvah za javnost ne morem biti preveč konkreten," je pojasnil.
Nekateri ukrepi skoraj zagotovo uveljavljeni
Po besedah predsednika vlade gre za dokaj širok nabor ukrepov, od katerih bodo nekateri skoraj zagotovo uveljavljeni, ker drugih možnosti ni, pri drugih pa je nekaj tolerančnega prostora.
"Poslanci bodo na koncu tisti, ki bodo o tem odločali, največjo odgovornost imajo poslanci koalicije, zato se je vladi zdelo prav, da o tem naboru najprej spregovori ravno njim," je dejal.
Glede morebitnega podaljšanja interventnega zakona je povedal, da "če bi bilo možno probleme, ki jih imamo v slovenskih javnih financah, rešiti samo s podaljšanjem interventnega zakona, potem danes tukaj ne bi sedeli". "Situacija je bistveno bolj resna," je še poudaril Janša.
KOMENTARJI (188)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.