Člani širšega vodstva SDS so soboto izkoristili za posvet o prihodnosti stranke in oblikovanju njenega programa za prihodnje leto. Začetne ure posveta so se vrtele predvsem okoli vprašanja, ali se ga bo udeležil tudi predsednik SDS Janez Janša. Ta je nato okoli 11. ure vendarle prišel.
Ob prihodu so bili člani širšega vodstva redkobesedni. Podpredsednik SDS in evropski poslanec Milan Zver je na vprašanje, ali gre stranka po pravi poti, odgovoril: "Seveda." Dodal je, da je SDS tudi vedno šla v pravo smer.
"Kakšne spremembe na boljše bodo potrebne," pa je bil odgovor člana vodstva stranke Dimitrija Rupla. Po njegovih besedah se SDS ne ukvarja samo s svojim predsednikom, v prihodnosti pa se bo še bolj ukvarjala z drugimi stvarmi. "V zadnjem času je stranka v senci dogodkov, ki so zelo neprijetni," je dejal in dodal, da je prepričan, da bodo težavo premagali "in zmagali". Kakšni bodo njegovi predlogi za izboljšanje stanja v SDS, Rupel ni želel pojasniti.
Poslanec SDS Marijan Pojbič je poudaril, da je današnji posvet povsem običajen redni programski posvet, ki ga ima stranka dvakrat ali trikrat na leto. Po njegovih besedah v SDS ni nezadovoljstva in je članstvo popolnoma enotno. Pojbič je zavrnil očitke, da se SDS preveč ukvarja sama s seboj in s svojim predsednikom.
Stranka je na pravi poti, Slovenija ni, pa je dejal član izvršilnega odbora Miro Petek. Poslanec SDS Tomaž Lisec je medtem menil, da bo razprava plodna in konstruktivna, beseda pa bo tekla o razmerah v stranki in v državi. Po njegovi oceni rezultat na predčasnih državnozborski volitvah kaže, da v SDS vendarle vse ni bilo optimalno.
Janša: Delamo na alternativnem programu za izhod iz krize
Ob 19. uri je pred kamere in mikrofone stopil Janša in povedal, da se je stranka na posvetu odločila, da bo okrepila uresničevanje vrednotnega dela programa, da se bo še bolj borila na tej glavni fronti za dokončanje tranzicije v Sloveniji, za normalizacijo stanja in tudi za bolj enake izhodiščne možnosti ljudi v Sloveniji. "Takoj, ko bo minilo 100 dni od nastopa te vlade, bo predstavljen strokovni svet stranke, ki bo delal na alternativnem vladnem programu oz. na alternativnem programu za upravljanje z državo in za izhod iz krize. Ponujamo tudi svojo pomoč vladi, ki se po vsem tem času še ni sestavila. Sem zelo vesel takšne medijske pozornosti, bi pa mogoče bilo bolj koristno, če bi gospodu Miru Cerarju pomagali iskati ministra za gospodarstvo, ki ga še vedno nimamo," je dejal.
Na vprašanje, ali ostaja predsednik stranke, je odgovoril, da so imeli posvet in ne kongres. Potrdil je, da so spregovorili tudi o kritikah, da se stranka preveč ukvarja z njim. Kot je pojasnil, gre za umetno dilemo, ki bi se jo dalo osvetliti z vprašanjem, kdo pravzaprav sili SDS, da se s temi zadevami ukvarja. V javnosti je ustvarjen vtis, kot da bi afero Patria ustvarila SDS in kot da bi se Janša, kot je dejal, sam obsodil in zaprl. Vendar pa tega vtisa ne dela SDS. "To dela tisti, ki skuša vladati iz ozadja, ko se mi branimo pred tem, pa se nas obtožuje, da se s tem ukvarjamo," je pojasnil.
O morebitnem nastanku nove stranke na desnici je Janša povedal, da bi bilo najprej smiselno razpravljati o tem, kaj je v Sloveniji desnica in kaj levica. Sprašuje se namreč, koliko je v skladu z evropskimi standardi članstvo enega najbogatejših Slovencev Sandija Češka v SD. Sicer pa v Sloveniji, tudi glede na volilni sistem in glede na delujoča ozadja, stranke nastajajo kot gobe po dežju. "Tako da ni mogoče izključiti, da bo kakšna goba zrasla tudi kje drugje. Lahko bo to plemeniti goban, lahko bo pa mušnica," je še povedal.
Janša je odgovoril tudi na vprašanje, ali ga bo SDS ponovno predlagala v parlamentarno komisijo za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb. Kot je poudaril, ustava določa, da se mandata poslancu ne sme omejevati. "Kar nekateri delajo z nasprotovanjem predlogu SDS, je postavljanje nad ustavo, kot je bil postavljanje nad ustavo nezakonit odvzem mandata," je še povedal.
Cukjati: SDS lahko pod Janševim vodstvom ponovno dobi volitve
Svet SDS je na seji soglasno sprejel izjavo, s katero Janši izraža podporo v njegovem boju za svobodno državo in spodbudo, naj ne klone pod "krivično in skrbno načrtovano gonjo". V SDS so vse bolj zaskrbljeni zaradi slabega stanja v državi, saj Slovenija na mnogih področjih zaostaja celo za vsemi ostalimi nekdanjimi komunističnimi državami, ki so danes v EU, je vsebino izjave povzel predsednik sveta France Cukjati. "Vse bolj smo priča tudi pomembnim političnim odločitvam, ki so v izrazito škodo državljanom, utemeljujejo pa se z lažjo in dezinformacijo," je opozoril. Zaskrbljujoče je dejstvo, da je zaradi tega med državljani vse več apatije in obupa, mladi sposobni kadri pa možnosti za svoje ustvarjalno delo vse pogosteje iščejo v tujini, je navedel.
Ob tem v SDS izpostavljajo, da so vsa leta po osamosvojitvi "priča nenehnemu sovražnemu in krivičnemu medijskemu in sodnemu pregonu" Janše. Zavedajo pa se, da je pregon načrtovan in voden iz enega centra, enega omrežja. Temu omrežju v SDS sporočajo, da Janši zaupajo in ga podpirajo.
Slovenskemu sodstvu pa sporočajo, da "bo prišel čas, ko naklepno kršenje človekovih pravic in temeljnih svoboščin ter krivičen pregon drugače mislečih ne bosta več nagrajevana z napredovanjem in vodilnimi položaji, ampak bosta postala razlog za odvzem trajnega mandata".
KOMENTARJI (1405)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.