Predlog državnega proračuna za prihodnji dve leti je varčno in razvojno naravnan, je ob današnji predstavitvi predloga proračuna in proračunskega memoranduma za leti 2008 in 2009 v DZ povedal predsednik vlade Janez Janša. Slovenija se od vstopa v območje evra primerja samo še z najboljšimi in proračunski dokumenti za prihodnji dve leti so pripravljeni tako, da omogočajo nadaljevanje dobrega razvojnega tempa ter hitro povečevanje blaginje v Sloveniji, je dodal.
Pripravo predlaganih proračunskih dokumentov je po Janševih besedah zaznamovalo dejstvo, da je vlada doslej sprejela večino od predvidenih socialnih in ekonomskih reform. Sprejeti ukrepi večinoma že dajejo dobre rezultate, je ugotovil. Slovenija se tako danes po večini kazalcev uvršča med najhitreje razvijajoče se države EU in tudi območja evra.
Janša: Poslabšala se je le inflacija
Janša je predstavil napovedi pomembnejših makroekonomskih kazalcev, po katerih bo Slovenija tudi v prihodnjih letih najbolj uspešno se razvijajoča nova članica EU. "Edini makroekonomski podatek, ki se je po prevzemu evra poslabšal, je inflacija," je ugotovil. Po napovedih Urada RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar) naj bi se letna stopnja inflacije do leta 2009 znižala na 2,7 odstotka, vendar je Janša povedal, da je vlada predlog proračuna za prihodnji dve leti pripravila tako, da bi se morala inflacija v pričakovani okvir vrniti že prej.
Predlog sprememb proračuna za leto 2008 in predlog proračuna za leto 2009 sta varčno in razvojno naravnana, je poudaril Janša. Kot je dodal, vključujeta vse možne proračunske ukrepe za doseganje ciljev, kot so bolj prilagodljivo in konkurenčno gospodarstvo, višja gospodarska rast, večja zaposlenost, na znanju temelječ gospodarski in družbeni razvoj, učinkovitost socialne države ter skladen trajnostni razvoj vseh regij v Sloveniji.
Zmanjšanje primanjkljaja
Predlog sprememb proračuna za leto 2008 predvideva 8,63 milijarde evrov prihodkov in 8,86 milijarde evrov odhodkov. Predviden proračunski primanjkljaj naj bi tako znašal 230,4 milijona evrov (0,6 odstotka BDP). V letu 2009 pa predlog proračuna predvideva 8,99 milijarde evrov prihodkov in 9,11 milijarde evrov odhodkov. Proračunski primanjkljaj je s tem predviden v višini 125,4 milijona evrov (0,3 odstotka BDP).
V letu 2008 Slovenija namenja enkratni znesek v višini 0,1 odstotka BDP za potrebe predsedovanja EU, če tega stroška ne bi bilo, bi imeli že naslednje leto praktično izravnan proračun, je izračunal Janša. Ob tem je omenil še povečana sredstva za promet, brez katerih bi lahko proračunski primanjkljaj v letu 2009 popolnoma odpravili.
Bajuk: S proračunom dohitevamo razvite
Predlog državnega proračuna za prihodnji dve leti je po besedah finančnega ministra Andreja Bajuka izraz zaveze vlade, da mora fiskalna politika prispevati k pospešitvi dohitevanja ravni bolj razvitih držav članic EU. Vlada bo nadaljevala s preudarno politiko načrtovanja javne porabe in prihodkov, s čimer bo fiskalna politika pomembno prispevala k makroekonomski stabilnosti Slovenije, je v DZ ob predstavitvi predloga proračuna in proračunskega memoranduma za leti 2008 in 2009 povedal Bajuk.
Bajuk je spomnil na izpolnitev vseh zahtevanih maastrichtskih kriterijev, visoko gospodarsko rast ter predčasno dosego cilja o zmanjšanju strukturnega primanjkljaja sektorja države pod načrtovano raven enega odstotka bruto domačega proizvoda (BDP).
V predlogu sprememb proračuna za leto 2008 se v primerjavi z zdaj veljavnim najbolj povečujejo sredstva na področjih prometa, zunanje politike, kmetijstva, gospodarstva in zdravstvenega varstva, je naštel minister. Več sredstev se poleg tega namenja tudi znanosti in tehnologiji ter aktivni politiki zaposlovanja. Kljub vključitvi investicij v železniško infrastrukturo v proračun pa se proračunski primanjkljaj v letu 2008 znižuje za tretjino, in sicer na 0,6 odstotka BDP, je povedal Bajuk. Če ne bi imeli stroškov ob predsedovanju Slovenije EU, pa bi lahko primanjkljaj znižali še bolj.
Brez spremembe DDV-ja
Po drugi strani se prihodnje leto znižujejo odhodki namenjeni za področje notranjih zadev in varnosti, kjer se zaključuje projekt izgradnje južne meje, zato je popolnoma razumljiva posledica zniževanje sredstev za ta namen. Znižujejo se tudi sredstva za namen lokalne samouprave, kjer pa gre zgolj za bolj pravilno izkazovanje odhodkov za namene regionalnega razvoja, nikakor pa ne za manj sredstev občinam. V predlogu proračuna za leto 2009 je po Bajukovih besedah največji del odhodkov namenjen za izobraževanje, pokojninsko varstvo, socialno varstvo in promet - prometno infrastrukturo in komunikacije.
Državni proračun za leti 2008 in 2009 je razvojno naravnan, je sklenil Bajuk. Sredstva za znanost in tehnologijo se iz leta v leto povečujejo, je opozoril ter dodal, da pa vlada vlaganja v raziskave in razvoj tudi prepušča podjetnikom samim, saj se jim je v zadnjih davčnih spremembah omogočila izdatna olajšava za tovrstna vlaganja. K nadaljnji razbremenitvi in povečevanju konkurenčnosti gospodarstva prispeva tudi postopna ukinitev davka na izplačane plače, ki bo dokončno ukinjen leta 2009.
Bajuk je še povedal, da ne bo potrebna nikakršna sprememba stopnje davka na dodano vrednost (DDV), ki jo je vlada pred leti omenjala kot možnost. Ob zadnjih ocenah fiskalnih agregatov v naslednjih letih sprememba stopenj DDV ne bo potrebna, je zagotovil.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.