Poslanci SDS se niso udeležili osrednje slovesnosti ob dnevu državnosti, ki je potekala na Kongresnem trgu. Zaradi nasprotovanja povabilu praporščakov, ki nosijo rdečo zvezdo, so priredili svojo proslavo v Celju. Zbrane je nagovoril prvak stranke Janez Janša.
![Proslava SDS v Celju](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Jun2013/61252222.jpg?v=d41d)
Janša je dejal, da "smo pred 22 leti pred parlamentom dvignili novo zastavo. Stari simboli so odšli na smetišče zgodovine." Ob tem pa je opozoril, da čudežnemu vzponu države niso sledile notranje spremembe. "Sanje so bile dovoljene samo en dan. Potem je bilo vse po starem," je dejal Janša.
"Po 22 letih je skrajni čas, da se vprašamo, zakaj smo zašli. V krizi smo, ker je v državi preveč Jugoslavije. Tisti, ki misli, da bomo izšli iz krize tako, da bomo uvozili še več Jugoslavije, se moti. To vodi v propad," je še Janša.
Zakaj se niso udeležili proslave?
Kot navajajo v SDS, je bila 25. junija 1991 v skupščini RS udejanjena plebiscitna volja ljudstva ter sprejeta temeljna ustavna listina o neodvisnosti Slovenije. V dvorani ni bilo nobenega totalitarnega simbola več, uveljavljeni pa so bili državni simboli samostojne Slovenije: državni grb na nacionalni zastavi in celotna državna himna Prešernova Zdravljica. Tudi naslednji dan so na Trgu republike slovesno dvignili novo državno zastavo in tudi na tej proslavi ni bilo nobene rdeče zvezde več.
Tako so v SDS opozorili, da se bo prvič v zgodovini samostojne slovenske države zgodilo, da bodo "simboli agresorske komunistične jugoslovanske armade in totalitarnega komunističnega režima prisotni na slavnostni seji DZ ob dnevu državnosti".
To je po njihovem mnenju v temeljnem nasprotju s plebiscitno odločitvijo, vrednostnim središčem slovenskega naroda in slovensko ustavo.
Poveličevanje simbolov in režima, ki so ga v evropskih državah leta 1991 označili kot "tankovski komunizem", pa je po njihovem mnenju samo zunanja manifestacija dejstva, da smo v slepi ulici.
Na letošnji proslavi ni bilo niti Lojzeta Peterleta. Dogajanje obžaluje, je zapisal na Twitterju. ''Na proslavah sem se ponavadi počutil praznično, ker smo se srečali različni ljudje, ki smo takrat stopili skupaj. Danes je polarizacija prevelika. Rdeče zvezde leta 1991 ni bilo. Simboli države so jasni. Polarizacija in ideološka borba sta nepotrebni in nerodovitni. A se povsod preštevamo, kdo je kje. Narobe je celo biti med osamosvojitelji,'' je Peterle pojasnil svojo odločitev.
KOMENTARJI (2607)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.