![Janša: V koalicijo z Jankovićem ne gremo.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Dec2011/60822175.jpg?v=fa0a)
Predsednik republike Danilo Türk po neuradnih informacijah v torek še ne bo začel posvetovanj z vodji poslanskih skupin glede imenovanja mandatarja za sestavo vlade. Svetovalec predsednika za odnose z javnostmi Boštjan Lajovic je pojasnil, da predsednik pogovore po poslovniku državnega zbora ne more začeti, če vse poslanske skupine nimajo svojih stalnih vodij. Predsednik lahko tako vabila za sestanke pošlje šele, ko mu predsednik državnega zbora sporoči, da so vodje imenovane, in kdo so. V kabinetu pričakujejo, da bodo pogovori stekli prihodnji teden.
SDS brez stalnega vodje poslanske skupine
Po poročanju Dela je namreč le še SDS brez stalnega vodje poslanske skupine, brez stalnega vodje pa se posvetovanja ne morejo začeti. V SDS so za Delo pojasnili, da bodo stalnega vodjo imenovali, ko bodo organi stranke končali formalne postopke.
Poslanske skupine imajo sicer teden dni po konstituiranju državnega zbora čas, da imenujejo stalnega vodjo poslanske skupine. Ta rok se izteče v sredo. Poslansko skupino SDS sicer začasno vodi Jože Tanko, ki je omenjeno poslansko skupino vodil tudi v prejšnjem sklicu državnega zbora.
Janša: V koalicijo z Jankovićem ne gremo
V SDS sicer pričakujejo, da bo prvi poskus za oblikovanje vlade pripadel predsedniku Pozitivne Slovenije Zoranu Jankoviću, je predsednik SDS Janez Janša zapisal v pismu, ki ga je poslal predsednikom SLS, DeSUS, NSi in Liste Virant. Kot piše Janša, bodo na posvetovanjih pri predsedniku Türku pojasnili, da v koalicijo z Jankovićem ne gredo. Menijo, da je Slovenija v položaju, ki ne dopušča dolgega učnega obdobja za privajanje na parlamentarno demokracijo in demokratično upravljanje z državo.
Če pa Jankoviću ne bi uspelo sestaviti večinske koalicije, bo Janša organom stranke predlagal, da k oblikovanju koalicije povabijo stranke, ki so sodelovale pri "preseganju blokade ob oblikovanju državnega zbora".
![Jankoviću še ni uspelo sestaviti koalicije.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Dec2011/60819260.jpg?v=d41d)
Janša za "koalicijo razuma"
Kot smo že včeraj poročali, je Janša potrdil, da je parlamentarnim strankam poslal osnutek pogodbe "za koalicijo razuma". Kar predlagajo v SDS, je rezervna varianta v primeru neuspeha Jankovića, cilj pa je sestaviti koalicijo razuma, ki bi imela dvotretjinsko večino. Torej bi se tej koaliciji lahko pridružila tudi stranka SD, je še pojasnil. Janša je opozoril, da je dokument popolnoma delovne narave, vsi predlogi pa odprti za nadaljnjo razpravo. A tajnik SD Uroš Jauševec je danes na Twitterju zapisal, da v koalicijo s SDS ne bodo šli, saj so to obljubili že pred volitvami.
Predsednik SDS je svojo potezo utemeljil z besedami, da Slovenija res nima časa za zavlačevanje in da si ne more privoščiti, da se vsa pogajanja v primeru neuspeha relativnega zmagovalca začnejo od začetka. Usoda Jankovićeve koalicije je po njegovih besedah odvisna o strank, na katere je naslovil pismo in delovni osnutek koalicijske pogodbe.
Sicer naj bi se pojavljali številni predlogi, naj tudi SDS začne formalna koalicijska pogajanj, sploh po dogodkih ob konstituiranju državnega zbora, piše Janša. Vendar tega ne nameravajo storiti, dokler ne bo znana odločitev predsednika republike in rezultat pogajanj, ki bodo sledila.
![Janković in Virant sta zbližala stališča.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Dec2011/60832214.jpg?v=d41d)
Virant v koalicijo s tistim, ki bo ponudil več
Janković je tudi včeraj nadaljeval pogajanja za sestavo koalicije. Na včerajšnjem sestanku sta Janković in Gregor Virant zbližala stališča. "Na vseh področjih, ki so bila vprašljiva, smo našli neko pot, da se pogovarjamo naprej," je po sestanku z Jankovićem povedal vodja pogajalske ekipe Liste Virant Janez Šušteršič. Gregor Virant je povedal, da Janković pogajanja vodi veliko bolje.
Virant je za oddajo 24UR danes povedal, da bodo v primeru, da bi šli v koalicijo z Janševo SDS, zahtevali notranje in finančno ministrstvo, za pravosodnega ministra pa bi zahtevali verodostojno osebo, ki ne bi bila pod vplivom SDS in Janše. Povedal je tudi, da so se z Jankovićem že dogovorili, da bi lahko finančno ministrstvo vodil njihov kandidat Šušteršič. Virantova lista si vrat ne zapira pred nobenim možnim mandatarjem. Šli bodo v tisto koalicijo, ki bo dala več, pravi Virant.
Glede sestanka s predsednikom stranke SD Borutom Pahorjem, s katerim se je sestal v četrtek, je Janković povedal, da je bil pogovor konstruktiven.
Predsedniki strank SLS, DeSUS in Liste Virant, Radovan Žerjav, Karl Erjavec in Gregor Virant, pa so se po seji DZ znova srečali na sestanku in sklenili, da bodo nadaljevali sodelovanje, ki je pripomoglo k deblokadi glasovanja o predsedniku državnega zbora.
KOMENTARJI (946)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.