Premier Janez Janša je v spremstvu gospodarskega ministra Radovana Žerjava in številčne gospodarske delegacije dopotoval na dvodnevni uradni obisk v Azerbajdžan, kjer so ga pričakali z vojaškimi častmi.
V poslanski skupini SDS pa so danes pojasnili, da bo Janša predvidoma konec tedna sklical novinarsko konferenco, odstop pa je "mokra želja stricev iz ozadja in njihovih nečakov". Sporočili so še, da je njihovo stališče in stališče predsednika stranke glede morebitnega odstopa znano. Zdaj so na vrsti tisti, "ki napovedujejo rušenje vlade in potiskanje Slovenije v krizo", so zapisali.
Erjavec: Janša lahko odločitev sporoči iz Azerbajdžana
Janša se za zdaj na odločitve organov strank DL, DeSUS in SLS, ki zahtevajo njegov odstop, še ni odzval. V stranki DeSUS so včeraj sporočili, da zahtevajo odstop premierja, v nasprotnem primeru bodo izstopili iz vladne koalicije. Janšev odgovor pričakujejo čim prej, njihov predsednik Karl Erjavec pa je celo dejal, da lahko Janša svojo odločitev sporoči tudi iz Azerbajdžana. Na vprašanje glede odstopa z ministrskega položaja je odvrnil, da če gre DeSUS iz koalicije, si ne predstavlja, kaj bi on kot minister delal v njej. Erjavec stavi na predčasne volitve, ki bi bile lahko aprila ali v začetku maja.
V SLS od Janše pričakujejo, da v najkrajšem možnem času predlaga novega mandatarja, ki bo omogočil izvedbo reformnih ukrepov. Njihov prvak in minister v Janševi vladi Žerjav je dejal, da bo SLS vztrajal v aktualni vladi do konca februarske seje državnega zbora. Če se do tedaj nič ne bo zgodilo, bo SLS izstopil iz koalicije. Sam meni, da bi bile predčasne volitve najbolj pravične. Odstopil bo tudi kot minister za gospodarski razvoj in tehnologijo, enako bo storil tudi minister za kmetijstvo in okolje Franc Bogovič, ki prihaja iz vrst SLS. Sicer pa naj bi Žerjav tudi v Azerbajdžanu, "če bo priložnost“, poskušal Janšo prepričati, naj odstopi z mesta predsednika vlade.
Znano je tudi, da je Državljanska lista v soboto Janši dala deset dni časa za odstop ali za vložitev zahteve za glasovanje o zaupnici v DZ, v nasprotnem bo zapustila koalicijo.
V stranki NSi pa menijo, da je za Slovenijo najbolje, da sedanja vladna koalicija nadaljuje svoje delo ter izpelje in uveljavi začete reforme. Odločitev o tem, ali bo odstopil, pa prepušča Janši, je dejala predsednica NSi Ljudmila Novak. "Vprašajte ekonomiste, videli boste, da nam vsi svetujejo, naj se ne hecamo in naj ukrepe ter reforme, ki smo jih zastavili, izpeljemo do konca," je dejal vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin.
SD za predčasne volitve
"Mi smo za prečiščenje, ki se lahko zgodi samo na predčasnih volitvah," je danes poudaril predsednik SD Igor Lukšič.
Na vprašanje, ali SD ne bi podprl morebitnega kandidata za tehničnega mandatarja, je odgovoril, da večina, katere del so oni, ne obstaja. "Treba je oblikovati novo večino, ki se lahko oblikuje samo na volitvah," je prepričan. Dodal je, da prav iz tega razloga socialni demokrati vidijo rešitev krize v državi v predčasnih volitvah.
SDS: Dvolično
Stranka SDS pa svojo bitko še naprej vodi na družbenem omrežju Twitter. ''Dvolično. SDS ni izbiral ministrov koalicijskih partnerjev za vlado, zato tudi oni nimajo pravice narekovati SDS, koga bo imel v vladi,'' so zapisali in dodali številke, da ima njihova stranka 26 poslancev, DeSUS, DL, SLS in NSi skupaj pa 22. "Mirno lahko gre kdor koli k Jankoviću in Lukšiču, komaj čakamo to sanjsko ekipo,'' se je glasil tvit.
Erjavec je v informativni oddaji 24UR ZVEČER dejal, da je ta izjava povsem neprimerna, časi so prehudi, da bi se lahko igrali s takšnimi izjavami in se zabavali. Žerjav pa je dejal, da slovenska politika zdaj potrebuje predvsem zaupanje.
Vladna kriza: kako naprej?
Ker koalicije očitno skoraj ni več, imamo na voljo pet možnosti. Janša lahko predlaga, da glasujejo o zaupnici premierju ali celotni vladi. Za uspešno zaupnico je potrebnih 46 glasov poslancev. Če zaupnica ne bi bila izglasovana, se v 30 dneh sprožijo postopki iskanja novega mandatarja. Če v treh poskusih to ni uspešno, se razpišejo predčasne volitve, so poročali v informativni oddaji 24UR OB ENIH.
Mogoča je tudi konstruktivna nezaupnica. To pomeni, da mora najmanj deset poslancev predlagati novega premierja, za izvolitev pa mora prejeti 46 glasov podpore.
Janša lahko vodi tudi manjšinsko vlado ali pa SDS najde novega mandatarja, kar pa je zelo malo verjetno, še poroča 24UR OB ENIH.
Prav tako je mogoč premierjev odstop. V tem primeru preneha mandat celotni vladi, predsednik republike pa po posvetu s poslanskimi skupinami predlaga novega kandidata. Če ta ne dobi 46 glasov podpore, lahko spet predlaga istega ali drugega kandidata. Če tudi drugi krog ni uspešen, predsednik razpiše predčasne volitve.
KOMENTARJI (4162)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.