Na ljubljanskem okrajnem sodišču se je začela glavna obravnava v zadevi Patria zoper Janeza Janšo, Jožeta Zagožna, Toneta Krkoviča, Ivana Črnkoviča in Walterja Wolfa. Tožilstvo jim očita kazniva dejanja, povezana z dajanjem ali sprejemanjem daril za nezakonito posredovanje. Walter Wolf na sodišče ni prišel, domnevno zaradi zdravstvenih težav, a njegov odvetnik Andrej Kac pričakuje, da bo na naslednjo obravnavo že prišel.
V sodni dvorani se je zapletlo že na začetku, saj ni bilo prostora za vse odvetnike. Sodnica Barbara Klajnšek je pozvala odvetnika Andreja Kaca, naj sede na klop za obtožene, vendar je dejal, da tako ne more delati. Janšev zagovornik Franci Matoz je tudi opozoril, da je v takih razmerah težko delati, saj ima spis 11.000 strani, zato je brez mize nemogoče brskati po njem. Dodal je, da je v sodni palači večja dvorana, kamor bi se lahko preselili. Sojenje so začasno prekinili, da bi odvetniku Kacu zagotovili primerno sedišče.
Po kratkem premoru in novem sedežu v sodni dvorani je odvetnik Franci Matoz predlagal, naj se Walterja Wolfa izloči iz postopka, ker je možno, da tudi naslednjič ne bo prišel. Tožilec Andrej Ferlinc je nasprotoval, saj je prepričan, da je pomemben za razjasnitev vse okoliščin. Odvetniki so tudi zahtevali od tožilstva, naj v spis vložijo vse morebitne dokaze in prevode odredb.
Tožilec je priznal, da imajo težave s prevodi, ker so finski prevajalci redki in dragi, tako da na tožilstvu nimajo denarja za njih, zato so za pomoč prosili sodišče. Po mnenju sodnice pa mora tožilstvo vseeno predložiti vse prevode. Ena prevedena stran sicer stane okoli 40 evrov, vseh strani pa je okoli 350, kar skupaj znese približno 14.000 evrov. Sodnica je zatem prekinila prvo obravnavo, naslednja bo 12. septembra.
Po obravnavi nič novega
Janšo moti, ker je samo ena obravnava na teden, zato se bo postopek zavlekel dlje, kot bi bilo treba, kar nekaterim očitno ustreza. Zadeva ga spominja na postopek pred 23 leti na vojaškem sodišču, ker je premalo prostora za odvetnike in tudi za javnost.
Po njegovih besedah je sicer bolj pomembna vsebina postopka. Po prvi obravnavi je ponovil, da ga obtožujejo, da je na neugotovljenem mestu in ob neugotovljenem času sprejel obljubo podkupnine. Zato se po njegovih trditvah niti ne more braniti, ker pač ne more dokazati, da takrat ni bil tam, če se ne ve, kje naj bi bil.
Dokaz, da se želi zavlačevati, je po Janševem mnenju tudi to, da so v zadevo vključili Walterja Wolfa, ki je v Kanadi in v slabem zdravstvenem stanju, ne pa tudi Jureta Cekute, "ki je očitno edini iz Slovenije, ki je res dobil denar". Vse kaže, da je velik interes, naj se zadeva vleče čim dlje, da se jim vzame čim več časa ter se omogoča čim več medijskih manipulacij, je razložil.
Krkovič je medtem upal, da bo vsaj na prvi obravnavi izvedel, česa je obtožen, kar pa se ni zgodilo. Zato pričakuje, da bo več izvedel na naslednji obravnavi. Črnkoviču se zdi smešno, da je njegovo podjetje plačalo za dva milijona evrov davkov državi, "sedaj pa tožilstvo nima denarja za prevode". Njega pa so "lansirali kot kriminalca, čeprav nisem storil nič nezakonitega".
Janša ovadil tožilko Branko Zobec Hrastar
Višja tožilka Branka Zobec Hrastar je lani podala obtožni predlog zoper obtoženo peterico na sodišče. Janšo, Zagožna in Krkoviča je obtožila sprejemanja daril, Wolfa dajanja pomoči pri sprejemanju daril, Črnkoviča dajanja daril za nezakonito posredovanje. Med glavnimi dokazi, do katerih so se dokopali kriminalisti, naj bi bil načrt o razdelitvi Patriinega denarja, ki so ga našli v Črnkovičevem računalniku.
Peterica je očitke iz obtožnega predloga zanikala in zadevo Patria označila kot političen proces. Janša se je tako že od vsega začetka spraševal, v kakšni pravni državi lahko tožilstvo brez dokazov obtoži nekoga, da je na neugotovljen način na neugotovljenem kraju in ob neugotovljenem času sprejel obljubo provizije. Vpletenost v domnevna koruptivna ravnanja so zanikali tudi ostali obtoženi.
Zaradi domnevnega ponarejanja ključnih dokazov v obtožnem predlogu je Janša tožilko Zobec Hrastarjevo celo ovadil. Ovadena je kmalu zatem napovedala svoj odhod iz tožilskih vrst, zaradi česar je generalni državni tožilec zastopanje tožilstva v zadevi Patria dodelil Andreju Ferlincu.
KOMENTARJI (863)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.