Predsednik stranke SDS Janez Janša je dejal, da je bilo ob 20. obletnici akcije Sever veliko možnosti, kako to zaznamovati, z izbiro Tomaža Ertla za odlikovanje pa je bila izbrana ravno oseba, ki je pravzaprav najbolj škodljiva za same udeležence te akcije. Po mnenju SDS je predsednik republike Danilo Türk odlikoval osebo, ki predstavlja simbol kršenja človekovih pravic, pri tem pa je cinično dejal, da je bila ta odločitev dobro premišljena. "To njegovo dejanje predstavlja dejanje simbolnega zaničevanja človekovih pravic, predstavlja negativno sporočilo državljanom Slovenije in predvsem mladim generacijam ter izdatno škodi mednarodnemu ugledu Slovenije," je dejal Janša. Tako po njegovem mnenju negativni odzivi, ki so prišli iz Evrope, niti ne presenečajo.
Janša pravi, da je Ertl dokazljivo – obstaja podpis, obstajajo dokumenti, obstaja izjava, obstajajo žrtve – kršil večino človekovih pravic, ki jih danes varuje drugo poglavje naše ustave. Konkretno so bili po Janševih besedah kršeni členi od 14 do 65, s podelitvijo priznanja pa je predsednik tudi sam neposredno kršil ustavo. "In to dejanje zahteva resno razpravo v državnem zboru in tudi v vseh drugih institucijah, katerih naloga je varovanje človekovih pravic," je dejal Janša.
Janša je poudaril, da so vsi, ki imajo politično ali javno funkcijo, dolžni spoštovati ustavo in narediti vse, da ustavne pravice tudi zavarujejo. "Po našem mnenju so v tem primeru ogrožene temeljne ustavne pravice," je dejal Janša in nadaljeval, da bodo o "konkretnih korakih govorili v parlamentu". Znotraj poslanskih skupin opozicije se bodo v tem tednu odločili, kako naprej. "Odprte so vse možnosti, ki jih dajeta ustava in zakon," je dejal Janša. Ni izključil možnosti za pobudo ustavne obtožbe predsednika republike, ki ga lahko pred ustavnim sodiščem obtoži državni zbor, če meni, da je kršil ustavo. Ustavno obtožbo mora z dvetretjinsko večino podpreti tudi ustavno sodišče, da bi predsedniku republike lahko odvzeli mandat.
Se vladi toži po komunističnih časih?
Tudi poslanska vprašanja niso minila brez problematiziranja odlikovanja Ertla. Tako je poslanka SDS Eva Irgl dejala, da v zadnjem času opažajo nevaren trend zniževanja demokratičnih standardov, in znova poudarila, da je za njeno stranko odlikovanje Ertla nedopustno. Prepričana je, da se v Sloveniji znova poveličujejo komunistični simboli. A predsednik vlade Borut Pahor je dejal, da je bila to odločitev predsednika države, ne pa vlade. Pahor je ob tem poudaril, da vlada nima nobene nostalgije po komunističnem sistemu. "Niti ne vzpostavljamo nobenih pogojev za to, da bi se kakor koli sistematično kršile človekove pravice, kot so se v prejšnjem sistemu," je dejal Pahor.
KOMENTARJI (133)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.