Mravljakova v svoji odstopni izjavi navaja, da se potem, ko je postala kandidatka za ministrico za lokalno samoupravo in lokalni razvoj, v javnosti izpostavlja sporen nakup vrtnarije, zaradi česar so potekala pod pritiskom tega vprašanja tudi vsa zaslišanja pred parlamentarnim odborom.

"Čeprav imam popolnoma čisto vest in vem, da sem ravnala zakonito, ne želim, da bi bila nova vlada izpostavljena kakršnimkoli dvomom o moji moralnosti," je zapisala Mravljakova v svoji odstopni izjavi. "Zato se mi zdi odgovorno in visoko etično, da ponudim odstop s tega mesta in da ostanejo v vladi le tisti, ki se jim ničesar ne očita."
Janša sprejel odstop
Premier Janez Janša je na novinarski konferenci povedal, da je njen odstop sprejel. Predsedniku državnega zbora Francetu Cukjatiju je že poslal dopis, v katerem ga obvešča, da Mravljakovo umika z liste kandidatov za ministre, glasovanje o listi v državnem zboru pa bo lahko po njegovem kljub temu potekalo v petek, kot je napovedano.
Janša se pri tem sklicuje na zakon o vladi, po katerem vlada nastopi funkcijo, če je imenovanih več kot dve tretjini ministrov, pri čemer se v to kvoto ne vštevajo ministri brez listnice.
Janša bo novo kandidatko ali kandidata za omenjeni resor predlagal v desetih dneh po izvolitvi vlade. Kot je znano, je Mravljakova predlagala SLS, zato Janša od ljudske stranke pričakuje nov predlog za ta resor. Janša je sicer predsednika DZ tudi obvestil, da se odpoveduje možnosti, da bi predlagal še kakšne spremembe v novi vladi, zato bo lahko glasovanje v parlamentu potekalo v petek.

SLS: 'Novih imen danes še ni mogoče pričakovati'
Tiskovni predstavnik SLS Rok Ravnikar je za 24ur.com povedal, da jih je odločitev Mravljakove presenetila. "Novih imen danes še ni mogoče pričakovati," je odgovoril Ravnikar na vprašanje, kdo so možni nasledniki Mravljakove pri kandidaturi za ministra ali ministrico iz SLS.
Podobnik se je že posvetoval z Janšo
Ne glede na današnji odstop kandidatke SLS za ministrico za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Darinke Mravljak bo državni zbor na petkovi izredni seji vseeno izpeljal volitve nove vlade, je povedal predsednik SLS Janez Podobnik. Predsednik vlade bo po njegovih besedah namreč s predlagane ministrske liste umaknil kandidaturo Mravljakove, tako da bodo poslanci odločali le o izvolitvi 15 ministrskih kandidatov. Predsednik SLS je še povedal, da bo stranka v prihodnjih desetih dneh predlagala novega kandidata, o čemer se je Podobnik že posvetoval tudi z Janšo.
Državna cesta čez njeno vrtnarijo
Mravljakova je v ponedeljek na zaslišanju pred poslanci pojasnjevala okoliščine t.i. afere z obvoznico, ki so jo zgradili čez njeno vrtnarijo. Kot je pojasnila, je leta 1994 od propadajočega podjetja Hmezad za nekaj več kot štiri milijone tolarjev v Radljah ob Dravi odkupila parcelo z vrtnarijo.
Še istega leta je parcelo na javni licitaciji prodala in zanjo od direkcije za ceste iztržila približno 30 milijonov tolarjev. Mravljakova je trdila, da je bila cenilec zemljišča direkcija za ceste, zato ima pri tem poslu "povsem čisto vest."
Tudi brez enega ministrstva je možna potrditev vlade

Čeprav naj bi državni zbor ministrsko ekipo Janeza Janše potrdil na izrednem zasedanju še ta petek, odstop Mravljakove ne predstavlja večjega pravnega problema. "Vlada lahko ob imenovanju nastopi funkcijo tudi brez enega ministra," je za 24ur.com povedal pravni svetovalec državnega zbora Miro Cerar. Vlada namreč lahko začne z delom, če sta imenovani več kot dve tretjini ministrov. "Po zakonu ima mandatar trimesečni rok, da popolni manjkajoče ministrske resorje."
Nekaj nejasnosti po Cerarjevih besedah predstavlja le dejstvo, da zakon ne govori, ali isti rok za imenovanje manjkajočega ministra velja tudi v primeru ministrstva brez resorja, ki ima v vladi manjšo težo. Prav takšno ministrstvo naj bi vodila Mravljakova kot ministrica brez listnice.
Odzivi strank
V poslanski skupni SNS menijo, da odstopna izjava kandidatke za ministrico brez listnice za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Darinke Mravljak izraža neresnost posameznih koalicijskih strank glede oblikovanja nove vlade. Ministri predstavljajo najvišjo izvršno oblast, zato bi morali tako kandidati za ministre kot tudi politične stranke, ki jih kandidirajo na pomembne položaje, že v postopkih evidentiranja ravnati odgovorno in upoštevati tako "psihosomatsko celovitost kandidata kakor tudi njegovo dosedanje delo", so zapisali v omenjeni poslanski skupini.
V NSi so odstop Darinke Mravljak od kandidature za ministrico 'vzeli na znanje', je pojasnil predsednik NSi Andrej Bajuk. Predsednik Nove Slovenije sicer pričakuje, da bo koalicija ta problem rešila v najkrajšem možnem času, kot je napovedal že predsednik vlade Janez Janša.
Za vodjo poslanske skupine DeSUS Franca Žnidaršiča odstop Mravljetove predstavlja določeno presenečenje, vendar je njeno odločitev označil kot pravilno, saj gre za njeno odločitev.
Vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč pa je odstop Mravljakove ocenil kot edino pravo potezo, ki jo je lahko naredila, saj je bila njena predstavitev v DZ skrajno neustrezna, kandidatka tudi ni izpolnjevala pogojev za ministrico. Poleg tega pa je obstajal dvom o njenem ravnanju v zvezi z nakupom in prodajo parcel, je pojasnil Potrč.